Budi dio naše mreže

Kako konkretna pomoć dolazi do stanovnika Gaze? Jedina katolička župa u Gazi svjetionik je u moru boli, strahu i stradanju, a o tome je posvjedočio i sam župnik Župe Svete obitelji.

/ mpp

„Hvala Bogu što više ljudi nije ozlijeđeno“, rekao je otac Gabriel Romanelli u razgovoru za EWTN nakon bombardiranja njegove župe, odnosno crkve Svete Obitelji u Gazi 17. srpnja, u kojem su tri osobe poginule, a 15 ih je ranjeno, uključujući i o. Gabriela.

Župno zemljište napadnuto je početkom rata, u prosincu 2023., a prošlotjedni napad označio je prvi put da je pogođena sama crkva.

U napadu, za koji su izraelski dužnosnici rekli da je bio slučajan, oštećen je i križ na crkvi.

gaza

Crkva Svete obitelji u Gazi nakon izraelskog napada / Foto: Khamis Al-Rifi/REUTERS

„Iako svakodnevno čujemo bombardiranja i metalni fragmenti često padaju, nije bilo tako teškog incidenta od početka rata“, objasnio je Romanelli, dodajući da je nedavni napad ostavio dubok trag.

Romanelli je zadobio ozljedu noge, za koju je rekao da zacjeljuje unatoč blažoj infekciji. Od ostalih ozlijeđenih, Romanelli je otkrio da samo dvojica više nisu u životnoj opasnosti: jedan kojemu je probodena noga i drugi koji je zadobio oštećenje unutarnjih organa.

Župnik Gabriele Romanelli prima liječničku pomoć nakon što je zadobio lakše ozljede noge u izraelskom napadu na crkvu / Foto: REUTERS/Dawoud Abu Alkas

Petnaestak dana prije napada na Župu, Romanelli je opisao napetu atmosferu obilježenu intenzivnom vojnom aktivnošću  i snažnim bombardiranjima. Usred svega toga, rekao je, oni koji žive u župi nastoje „održati neku vrstu rutine“, prenosi CNA.

Župljani svaki dan započinju jutarnjim klanjanjem pred Presvetim Oltarskim Sakramentom. „Djeca i mladi sudjeluju na svoj način – pišu molitve ili meditiraju“, rekao je.

Čudo je što mogu moliti za mir usred kaosa.

Slijede jutarnje molitve na arapskom i euharistijski blagoslov.

Zbog nedavne eskalacije sukoba, župa je morala obustaviti mnoge svoje aktivnosti, uključujući igre, sastanke mladih i obrazovne programe. Vjerska formacija za mlade se ipak nastavlja, „iako skromno“. Napomenuo je da župa ponekad prikazuje vjerske filmove, ovisno o dostupnosti struje.

Na području Župe Svete Obitelji nalaze se dva doma kojima upravljaju Misionarke ljubavi, red koji je osnovala Majka Tereza, kao i rezidencije svećenika i sestara iz Instituta Utjelovljene Riječi, vrtić i oratorij, srednja i osnovna škola.

Razrušena škola Svete obitelji u Gazi / Foto: KTA

Romanelli je objasnio da su učionice pretvorene u stambene prostore, gdje sada živi oko 500 uglavnom kršćanskih izbjeglica.

„Malo muslimana koji borave kod nas su terminalno bolesne ili osobe s invaliditetom o kojima se brinu sestre“, rekao je župnik.

Nedostatak pristupa odgovarajućim sanitarnim uvjetima ili tekućoj vodi, uz temperaturu u Gazi od preko 38 stupnjeva Celzijusa, čini zadržavanje djece u učionicama, u kojima živi po 10-12 ljudi, „gotovo nemogućim“.

Kršćani ovdje i dalje govore: Ostat ćemo s Isusom.

Dok se obitelji uglavnom „snalaze same“ usred nestašice hrane koja muči regiju, župa kuha za sve dva puta tjedno. Župa se uglavnom oslanja na solarne panele, a zadatak pročišćavanja vode i dalje je u tijeku.

Na pitanje bi li se župa mogla suočiti sa zatvaranjem u trenutnim okolnostima, Romanelli je rekao: „Kamo bismo išli? Kršćani ovdje i dalje govore: ‘Ostat ćemo s Isusom.’“

Katoličke agencije, zajedno s drugim crkvama, uspjele su pružiti humanitarnu pomoć desecima tisuća obitelji tijekom primirja prije pet mjeseci. Budući da je veći dio pojasa Gaze trenutno pod aktivnim vojnim operacijama, „gotovo nikakva pomoć nije ušla u sjevernu Gazu“, rekao je Romanelli.

Porušene kuće u Gazi / Foto: REUTERS / AMIR COHEN

Caritas Jeruzalem i Župa Svete Obitelji pružili su medicinske usluge široj zajednici, upravljajući dvjema improviziranim klinikama. „Crkva ima 10 klinika diljem Gaze, jednu stalnu i devet mobilnih. No, nedostatak zaliha ograničava ono što mogu učiniti“. napomenuo je Romanelli.

„Postoji prijeka potreba, posebno za hranom i lijekovima“, naglasio je.

Kardinal Pierbattista Pizzaballa, latinski patrijarh Jeruzalema, uspio je ući u grad nakon napada, ali mu je bila onemogućena podjela pomoći.

„Čini sve što može kako bi donio olakšanje“, rekao je Romanelli.

gaza kardinal Pierbattista Pizzaball

Kardinal Pierbattista Pizzaballa u Gazi / Foto: Dawoud Abu Alkas/REUTERS

„Preklinjemo da se dopusti ulazak velike humanitarne pomoći“, rekao je svećenik, dodajući: „Iako se ponekad neki kamioni opljačkaju, to ne može opravdati zaustavljanje sve humanitarne pomoći. Što više pomoći dolazi, to je manja vjerojatnost krađe.“

„Dok hodamo ovim križnim putem u Gazi, držimo se nade da svaki križni put završava praznim grobom – Uskrsnućem“, rekao je Romanelli.


Hrvatski Caritas, potaknut Papinim apelom, podsjeća vjernike i sve ljude dobre volje na solidarnost sa svim stradalima u Gazi.

Prikupljena pomoć bit će upućena Župi Svete Obitelji u Gazi koja skrbi o gladnima, ranjenima, prisilno raseljenim osobama i drugim osobama potrebnima pomoći. Crkva Svete Obitelji od početka rata pruža utočište za više od 500 osoba u bijegu, a u prostorima župe Caritas Jeruzalem također pruža medicinsku i psihosocijalnu podršku potrebitima.

Inicijativi se možete pridružiti:

uplatom sredstava na IBAN: HR0523400091100080340, opis plaćanja: Sukob u Svetoj Zemlji,
skeniranjem barkoda bankovnom aplikacijom:

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja