Budi dio naše mreže

Novi blaženik Lycarion May, redovnik švicarskog podrijetla, u Kataloniji je zapamćen kao odgojitelj siromaha i hrabar svjedok vjere u vrijeme narodnih ustanaka početkom 20. stoljeća.

/ mpp

Kardinal Marcelo Semeraro, prefekt Dikasterija za kauze svetaca, predvodio je misu, u subotu, 12. srpnja, na uzdizanje na čast oltara mladog švicarskog redovnika crkvi sv. Franje Saleškog u Barceloni, izvijestio je Vatican News.

„Da biste otišli u Pueblo Nuevo (Novo Selo), morate biti spremni dati svoj život“, govorio je novi blaženik Lycarion May (čije je pravo ime bilo François Benjamin). „Novo Selo“ o kojem je Lycarion govorio bila je problematična četvrt katalonskog grada, naseljena siromašnim i ugroženim obiteljima, gdje je radio kao prosvjetni radnik.

Rođen 21. srpnja 1870. u Bagnesu u Švicarskoj, u dobi od 18 godina upisao se u Institut braće marista, posvećen obrazovanju siromašne mladeži. Nakon polaganja doživotnih zavjeta u kolovozu 1893., poslan je u zajednicu Girona, u prvu školu koju su braća maristi vodila u Španjolskoj.

Nakon službe ravnatelja vrtića u Baskiji pozvan je u Barcelonu da osnuje i vodi školu pod nazivom „Patronato Obrero de San José“, smještenu u Novom Selu.

Prvi koji je izgubio život in odium fidei

Predvodeći obred u ime pape Lava XIV., kardinal Semeraro osvrnuo se na povijesni kontekst u kojem je blaženi May podnio mučeništvo, odnosno na tzv. „Tragični tjedan“ u katalonskom gradu gdje je krajem srpnja 1909. godine narod ustao protiv obaveznog služenja vojnog roka koje je proglasila španjolska vlada, prenose vatikanski mediji.

Crkve, samostani i katoličke obrazovne ustanove postali su mete nasilja, do te mjere da je tijekom noći između 26. i 27. srpnja škola braće marista spaljena, a sljedećeg jutra redovnici su ubijeni vatrenim oružjem.

Brat Lycarion – poznat kao brižan i hrabar redovnik, posvećen kršćanskom odgoju djece – bio je prvi koji je izgubio život, a njegovo je tijelo bilo iznakaženo udarcima kamenja i mačeta, iz mržnje prema vjeri (in odium fidei).

Njegov život izaziva nas da živimo u interkulturalnom okruženju, promičući razumijevanje, pomirenje i mir.

„Mučeništvo mu je stekao u svijetu sukoba“, objasnio je vatikanskim medijima postulator fra Guillermo José Villarreal Cavazos, „svijetu sličnom našem, usred sukoba i ratova.“

„Živio je svoj poziv naglašavajući bratstvo kao univerzalni poziv, prepoznajući sebe kao brata svima. Bio je vrlo prisutan odgojitelj za svoje učenike, pokazujući da se Evanđelje ne prenosi prvenstveno propovijedanjem ili predavanjima, već bliskošću, dijalogom i poštovanjem. Konačno, interkulturalnost: Lycarion je bio Švicarac koji je život proveo u Španjolskoj. Njegov život izaziva nas da živimo u interkulturalnom okruženju, promičući razumijevanje, pomirenje i mir“, objasnio je postulator.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja