Unatoč ratu, koji traje više od godinu dana, svjetlo Djeteta iz Betlehema došlo je osvijetliti svijet.
Božić je u Betlehemu, kao i prošle godine, u znak solidarnosti sa stradanjima u Gazi proslavljen u skromnijem izdanju bez pjesama i tradicionalnih božićnih ukrasa. Unatoč okolnostima, sunčan božićni dan dočekao je latinskog jeruzalemskog patrijarha kardinala Pierbattistu Pizzaballu na njegovom tradicionalnom ulasku u Betlehem, prenosi Kustodija Svete Zemlje.
Putovanje od Jeruzalema do Betlehema odvilo se kao i obično, uz stanku u u grčkom pravoslavnom samostanu Mar Elias. Izraelska policija otpratila je patrijarha do Rahelina groba, gdje je ušao u Betlehem. Pješice je krenuo Zvjezdanom ulicom, u pratnji različitih skupina kršćanskih izviđača i lokalnih vjernika koji su se okupili za ovu priliku.
Mi smo jači; mi pripadamo svjetlu, a ne tami
Po dolasku na trg Manger, ispred Bazilike Rođenja Isusova, patrijarh je pozvao prisutne vjernike da ne napuštaju nadu u ovim mračnim vremenima.
„Budite hrabri, ne bojte se, nećemo dopustiti da nam rat poništi živote“, rekao je, prenijevši i pozdrave kršćana iz Gaze koje je posjetio nekoliko dana ranije.
„Ovog Božića molimo svi zajedno da nam razaranje koje smo vidjeli u Gazi, razaranje koje možemo vidjeti posvuda, pa tako i u Palestini, ne uništi naše živote. Mi smo jači; mi pripadamo svjetlu, a ne tami“, poručio je.
Patrijarha su ispred bazilike čekali gvardijan betlehemskog franjevačkog bratstva fra Enrique Luis Segovia Marin te predstavnici grčke pravoslavne i armenske zajednice. Poslijepodnevna procesija do Špilje Isusova rođenja uronila je okupljene vjernike i redovnike u ozračje duboke duhovnosti, dok su zajedno razmatrali Isusovo rođenje.
Svečanost Badnje večeri započela je u Betlehemu slavljem Prve Večernje u Crkvi svete Katarine. Na polnoćki se patrijarh osvrnuo na ulomak iz Lukina Evanđelja, pozivajući kršćansku zajednicu da slijedi primjer vjere koji daje Sveta obitelj.
„Josip i Marija žive milost svog Božića, pravog Božića, ne na način, vrijeme ili okolnosti koje su sami odredili ili su posebno povoljni. Možemo i moramo, poput Josipa i Marije, poput pastira i mudraca, krenuti alternativnim putovima koje nam je Gospodin ukazao, pronaći prikladne prostore u kojima se mogu rađati i rasti novi stilovi pomirenja i bratstva, učiniti našim obitelji i naše zajednice kolijevke budućnosti pravde i mira, koja je već započela dolaskom Princa mira.”
Dijete se rodilo u Betlehemu, a spasenje čovječanstva traje i danas.
„Niste sami“, poručio je stanovištvu Gaze. „Vi ste, uistinu, vidljiv znak nade usred katastrofe potpunog uništenja koje vas okružuje. Ali niste uništeni, još ste ujedinjeni i čvrsti u nadi. Zahvaljujući vašem divnom svjedočanstvu snage i mira!“
„Jedna misao ide i vama, draga braćo i sestre iz Betlehema, uz još jedan tužan Božić obilježen nesigurnošću, siromaštvom i nasiljem. Najvažniji dan za vas je ponovno proživljen u trudu i čekanju boljih dana. Kažem i vama: ‘hrabro! Ne smijemo gubiti nadu! Obnovimo naše pouzdanje u Boga.’”
Na kraju misnog slavlja kip Djeteta Isusa je u procesiji iz Crkve sv. Katarine prenesen do Špilje rođenja, a latinski ga je patrijarh postavio na mjesto gdje su prema predaji bile jaslice: Dijete se rodilo u Betlehemu, a spasenje čovječanstva traje i danas.