Istraživanje koje je proveo Institut za statistiku Katoličke Crkve (ISKK) otkrilo je zabrinjavajući porast agresije prema katoličkim svećenicima u Poljskoj.
Na temelju 996 odgovora, kako prenosi Nedjelja.ba, istraživanje pokazuje da je gotovo polovina anketiranog svećenstva (49,7%) u „katoličkoj“ Poljskoj doživjela neki oblik agresije u posljednjih 12 mjeseci – najčešće verbalno zlostavljanje, online uznemiravanje, a u nekim slučajevima i fizičke ili napade na imovinu.
Važno je napomenuti da većina incidenata ostaje neprijavljena. Rezultati se temelje na anketi CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing) koju je ispunilo 996 katoličkih svećenika. Studija, koju je proveo ISKK, nudi jedan od najdetaljnijih kvantitativnih snimaka agresije usmjerene prema svećenstvu u Poljskoj do danas.
Raširena izloženost verbalnoj i online agresiji
Najčešće prijavljeni oblik agresije bilo je verbalno uznemiravanje – zadirkivanja, prijetnje i vrijeđanje – koje je doživjelo 41,6% ispitanika. Osim toga, 33,6% svećenika prijavilo je agresiju u online prostorima, što ukazuje na to da je digitalna sfera postala značajno poprište neprijateljstva.
Crkve i župna imovina također su bili meta
Osim osobnih napada, 19,3% svećenika prijavilo je čin agresije usmjerene na crkve ili druga mjesta bogoslužja, a 10,8% je pretrpjelo štetu na župnoj imovini. Neki su također doživjeli prekid vjerskih obreda i uništavanje grobova, što odražava šire obrasce neprijateljstva prema kršćanskim simbolima i prostorima.
Nedovoljno prijavljivanje zbog normalizacije i nepovjerenja
Unatoč velikoj učestalosti incidenata, 80,8% svećenika nije ih prijavilo vlastima. Najčešći navedeni razlozi bili su da se incidenti nisu smatrali dovoljno ozbiljnima (46,2%), opća nevoljkost sudjelovanja u formalnim postupcima (22,6%) i nedostatak povjerenja u relevantne institucije (14,6%).
Agresija se doživljava kao rastuća, potaknuta medijima i politikom
Većina svećenika (85,9%) vjeruje da se agresija prema svećenstvu povećala u posljednjem desetljeću.
Također, većina ispitanika navela je negativne medijske prikaze (96,4%) i pojačane političke i društvene napetosti (91,1%) kao ključne čimbenike koji doprinose tomu.
Svećenička odjeća povećava ranjivost
Podaci otkrivaju i da se svećenici osjećaju znatno manje sigurno u javnosti kada nose svećeničku odjeću. Dok se 89,7% osjećalo sigurno kada nisu vidljivo prepoznatljivi kao svećenici, samo 57,2% izjavilo je da se osjeća sigurno dok nosi kolar ili rimski ovratnik – što ističe vezu između vjerske vidljivosti i percipiranog rizika.
Poziv na bolju zaštitu i društveni dijalog
Ovi rezultati ukazuju na pogoršanje društvene klime za svećenstvo u Poljskoj, obilježenu neprijateljstvom, nekažnjivošću i rastućim strahom – posebno među onima koji vidljivo predstavljaju Crkvu. Podaci pozivaju na dublje promišljanje o tomu kako učinkovito zaštititi vjerske vođe i pozabaviti se kulturnim i političkim korijenima ovog trenda.