Glazbeni put Slavka Nedića, jednog od najvažnijih autora hrvatske suvremene duhovne glazbe, nakon više od pet desetljeća stvaralaštva dobio je svoje posebno izdanje – dvostruki album „Gold Collection“ s 42 odabrane skladbe.
Novo izdanje iz edicije Gold Collection posvećeno je uredniku glazbenog programa Hrvatskog katoličkog radija Slavku Nediću – skladatelju, aranžeru, producentu i glazbeniku. Na dvostrukom CD-u nalaze se 42 odabrane skladbe koje predstavljaju presjek njegova pedesetogodišnjeg stvaralaštva i suradnji s brojnim izvođačima hrvatske glazbene scene.
One pokazuju koliko je širok i raznolik njegov autorski i aranžerski rukopis – od duhovne glazbe, tamburaškog i klapskog izričaja, preko popa i rocka, pa sve do rapa, kao i glazbenih motiva i senzibiliteta karakterističnih za njegovu rodnu Bosansku Posavinu.
Slavko Nedić više od pet desetljeća djeluje kao jedan od ključnih ljudi hrvatske duhovne glazbe.

Slavko Nedić – Gold book
Autor je više od 300 skladbi, a kao skladatelj, aranžer, producent ili studijski glazbenik sudjelovao je na više od sedamdeset albuma. Svojim je radom ostavio snažan trag ne samo kao autor nego i kao promotor suvremene duhovne glazbe kroz festivale, koncerte, radijsku emisiju Sacro ritam te pokretanje diskografske etikete Cro sacro, koja je obilježila razvoj cijele scene.
Uz glazbeni sadržaj, izdanje donosi i bogato ilustriranu knjižicu u kojoj se na Nedićev rad i suradnju s njim osvrću četvorica autora iz različitih perspektiva, a u nastavku donosimo što su neki od njih rekli.
„Pokretač brojnih inicijativa“
Govoreći o Slavkovu radu, novinar Bojan Mušćet podsjetio je i na važnost emisije Sacro ritam, koja je tijekom godina bila pokretač brojnih inicijativa i akcija koje su ostavile traga na hrvatskoj glazbeno-duhovnoj sceni.
Pod brendom svoje emisije Slavko je, među ostalim, organizirao manifestaciju Advent u novom ruhu, s ciljem poticanja obrade pučkih adventskih pjesama. Iz te je inicijative nastao i istoimeni album koji je 2003. godine nominiran za Porina u kategoriji Najbolji album popularne duhovne glazbe.
To je, ističe Mušćet, samo jedna od kruna rada Slavka Nedića koji je već respektabilnih pola stoljeća aktivno nazočan na hrvatskoj glazbeno-duhovnoj sceni.
Taj put je započeo 1974. godine u Bolu na Braču, gdje je svirao bubanj u grupi Akvinac koja je, pod vodstvom p. Mije Horvata, glazbeno animirala misno slavlje na Misi mladih u Veloj crikvi. Dolaskom u Zagreb 1980. godine priključio se dr. Tomislavu Ivančiću svirajući na studentskoj misi u Frankopanskoj.
S nekolicinom njih osnovao je Grupu F s kojom je nastupao na Uskrs festu 1981. i 1982. godine. Od 1983. godine preuzima glazbeno animiranje mise mladih u Grabi, odnosno kapelici bl. Augustina Kažotića, a iste godine osniva i grupu Karizma s kojom nastupa na Uskrs festu sve do 2000. godine.
S Karizmom je objavio i dva albuma duhovne rock glazbe – Pobjednici smrti (1984.) i Ako sam već rijeka (1987.). Surađivao je i pomagao brojnim sastavima, među kojima su Kefa, Dominik, Tau, Glas, Nebeski grad, Misterij, Betlehem, Sliryc 33, Angels of Blues i grupa RiM. Od 2012. godine voditelj je dječjeg zbora Kažotići u Župi bl. Augustina Kažotića u Zagrebu.

Slavko Nedić / Foto: Matej Grgić
Uz tristotinjak skladbi, Nedić je autor i nekoliko većih glazbenih djela, među kojima su neoklasična suita u 24 stavka Slike iz Hrvatske, mjuzikl Zaljubljeno voće i povrće, oratoriji Trinaesti učenik i Na križu Križ te nedovršena rock opera Muka Kristova.
U mjuziklu Sarajevski krug, jedinom mjuziklu s ovih prostora koji je pokazno igran i na Broadwayu, Slavko Nedić je uz Edina Dinu Zonića koautor glazbe i aranžmana. Za svoj autorski i urednički rad 2008. godine dobio je Porina za album Čovjek i Bog iz Nazareta, a još je šest puta bio nominiran za tu nagradu.
Ova Zlatna kolekcija pokazuje široki raspon njegova stvaralaštva tijekom pet desetljeća, pri čemu je svojim autorskim, izvođačkim i organizacijskim radom duhovnu glazbu proširio i daleko izvan crkvenih okvira, iskazujući svu njezinu ljepotu i vrijednosti.
Slavko Nedić uspješno nadilazi žanrovske i sadržajne granice, a prvih pola stoljeća njegova stvaralaštva na ovom dvostrukom albumu nije puka retrospektiva minulog rada.
To je, kako stoji u osvrtu, tek prvo poluvrijeme…
Ideja koja je stvorila Cro sacro
Na Nedićev rad osvrnuo se i direktor Croatia Recordsa Želimir Babogredac, podsjećajući na udruživanje snaga Hrvatskog katoličkog radija i Croatia Recordsa te zajedničku ideju stvaranja platforme koja će se baviti izdavanjem i medijskom prezentacijom izdanja hrvatske suvremene duhovne glazbe.
Tako je nastala etiketa Cro sacro, a za njezina je urednika imenovan upravo Slavko Nedić, koji je cijelu ideju i osmislio.
Prva izdanja Cro sacro etikete bili su albumi Uskrs fest 2004 i Tvoje ljubavi sam žedan. U 15 godina aktivnog djelovanja, od 2004. do 2019. godine, Cro sacro objavio je 52 albuma, od kojih je devet nominirano za Porina, a tri su osvojila tu vrijednu glazbenu nagradu – Čovjek i Bog iz Nazareta, Isuse dođi i Pjesma nad pjesmama.



No, ističe Babogredac, možda je još važnija činjenica da je Cro sacro povezao Croatia Records, Hrvatski katolički radio i CMC, pruživši hrvatskoj glazbeno-duhovnoj sceni i nakladničko i medijsko mjesto kakvo je svojom kvalitetom zaslužila.
Nastala su i neka posebno značajna izdanja: reizdanje prvog albuma popularne duhovne glazbe To nije tajna sastava Žeteoci, trostruki album 40 godina Uskrs festa te antologijsko izdanje 100 originalnih pjesama – Popularna duhovna glazba.
„Slavko je doletio kao oluja“
Mijo Gabrić podsjetio je da je u doba „debelog“ komunizma popularna duhovna glazba u Hrvatskoj bila tek u povojima. Koncem sedamdesetih Glas Koncila pokrenuo je Uskrsfest, koji je mladim autorima i sastavima dao prostor za predstavljanje novih duhovnih pjesama. Iako su počeci bili skromni, među brojnim prispjelim skladbama već su se nazirali talenti, a kvaliteta pjesama iz godine u godinu rasla.
A onda se, piše Gabrić, pojavio Slavko Nedić sa sastavom Karizma i pjesmom Pobjednici smrti.
To je bio novi glazbeno-duhovni jezik: tekst, glazba i stil. Slavko je doletio kao oluja.
Tijekom sljedećih Uskrsfest-a družio se s izvođačima, pomagao drugima autorski i izvođački, kao da mu nisu konkurencija. Zahvaljujući svojoj teološkoj naobrazbi, bujnoj kreativnosti i komunikativnosti, postao je jedan od predvodnika novog vala duhovnih glazbenih nadahnuća.
Bez Slavka Nedića, smatra Gabrić, danas je teško zamisliti hrvatsku duhovnu glazbenu scenu. O tome svjedoče brojna priznanja, festivali, koncerti i inicijative koje je pokrenuo i vodio, ali i činjenica da se njegovo ime u bazi ZAMP-a nalazi uz više od 330 skladbi.
Iako je danas, kako Gabrić slikovito piše, „u godinama sijedih lasi“, Slavko je i dalje ispunjen kreativnošću, pozitivnom borbenošću i optimizmom.
On, kao kreator i urednik, jest neumorni kontinuitet na čijim temeljima mnogi, pa i Laudato, danas puni stadione i Arene oduševljenim i produhovljenim ljubiteljima suvremene duhovne glazbe.