Caritas Zadarske nadbiskupije je pastoralna ustanova osnovana od strane Zadarske nadbiskupije 12.01.1990.godine, za promicanje organizirane kršćanske dobrotvornosti među vjernicima mjesne crkve.
Caritas promiče djelotvornu kršćansku ljubav prema osobama i zajednicama u potrebi, nastojeći ju pretvoriti u konkretnu potrebu. Dugogodišnjim djelovanjem razvijeni su mnogi Programi koji se svakodnevno provode i na raspolaganju su najpotrebitijima.
Aktivnosti Caritasa Zadarske nadbiskupije podijeljene su u tri odjela: Obiteljsko savjetovalište , Socijalna služba i Kabinet za ranu intervenciju. Obiteljsko savjetovalište osnovano je 1993. godine, kao odjel koji pruža duhovnu i psihološku pomoć. U Savjetovalištu su zaposlena tri stručna radnika koja svakodnevno pomažu u rješavanju obiteljskih kriza.
Kabinet za ranu intervenciju omogućava da se besplatno i na jednom mjestu dobije procjena razvoja djeteta, neposredan rad s djetetom, kao i smjernice za poticanje razvoja djeteta. Također, s obzirom na to da je rana intervencija, prije svega, na obitelj usmjeren pristup poticanja razvoja gdje se razvoj ne može promatrati odvojeno od njegove obitelji, u radu s obiteljima se pruža stručna podrška obiteljskoj koheziji, jačanju obiteljskih resursa, jačanju obiteljskih rutina i rituala, a sve s ciljem jačanja obiteljskih kapaciteta nošenja s izazovima roditeljske uloge.
Program: Pučke kuhinje
Caritas ima dvije Pučke kuhinje u kojima se sedam dana u tjednu pripremaju svježi topli obroci. Korisnici kuhinja su stari ,nemoćni lišeni obiteljske ljubavi, teže bolesni, umirovljenici s minimalnim mirovinama, ovisnici i mnogi drugi koji se nađu u situaciji da nemaju kuhani obrok. Pučka kuhinja Sv. Ante Padovanski u Benkovcu svakodnevno priprema 100 obroka, koje vrijedni suradnici organizirani u tri mobilna tima dostavljaju na udaljene kućne adrese starih i nemoćnih. Za većinu korisnika jedini posjetitelji u njihove domove su naši timovi.
Pučka kuhinja Sv. Vinko Paulski djeluje u Zadru od rujna 1996. godine. Vrijedne ruke naših kuharica osmišljavaju, pripremaju i dijele tople obroke za najpotrebitije. Svakodnevno se priprema 300 obroka. Za slabo pokretne i bolesne osobe organiziraju tri mobilna tima koja svakodnevno u za to određeno vrijeme na kućnu adresu dostavljaju pripremljene obroke.
Program: Socijalna samoposluga “Sv. Frane”
Mali dućan kojeg otvaraju svakog četvrtka od 7 do 12 za sve one koji žive u siromaštvu i na rubu istog, a nažalost svakodnevno taj broj potrebitih posjetitelja se povećava. Trenutno imaju 450 obitelji (1300 članova) i 350 osoba koje dolaze iz ratom pogođene Ukrajine.
Program: Osnovno socijalno zbrinjavanje
Ovim programom obuhvaćene su materijalno ugrožene obitelji, osobe s posebnim potrebama, stare i nemoćne osobe, te svi oni koji se nađu u materijalnim i drugim poteškoćama. Kroz ovaj program pružaju različite oblike pomoći, stalne mjesečne pomoći, pomoći u participiranju troškova stanovanja, mjesečne pomoći u lijekovima, pelenama, dječjoj hrani, invalidskim pomagalima, pomoć u uređenju kućanstva, jednokratne novčane pomoći . Ovim programom obuhvaćeno je u prosjeku oko 900 obitelji.
Program: Pro vita
Promičući ljubav prema životu i gajeći dostojanstvo majčinstva i očinstva, u vrijeme Domovinskog rata pokrenuli su ovaj program. Aktivno prate trudnice od početka trudnoće do prve godine starosti djeteta kroz pružanje materijalne mjesečne novčane pomoći, pomoći u mlijeku, pelenama, higijenskim potrepštinama. U slučajevima kad obiteljske prilike zahtijevaju, njihova pomoć se i nastavlja. Programom je na godišnjoj razini obuhvaćeno oko 70 žena.
Program: Pomoć učenicima i studentima
Korisnici ovog programa su uglavnom učenici i studenti iz višečlanih obitelji, djeca samohranih roditelja, djeca bez roditeljske skrbi. Pravo na pomoć ostvaruju obitelji koje po drugom osnovu nisu ostvarile stipendiju ili učenički kredit. Prosječno u programu na godišnjoj razini imaju oko 100 obitelji koje koriste ovaj oblik pomoći. Jedan dio korisnika prima mjesečno pomoć, neke se opremi za školu, a nekima se plaća smještaj u domu.
Program: Pomoć i njega u kući
U program su uglavnom uključeni korisnici kojima se dostavljaju gotovi obroci iz njihovih Pučkih kuhinja. Broj korisnika se svakodnevno povećava. Na području skrbi o starijim osobama sve više se daje prednost servisima za pomoć i njegu u kući pred smještajem u instituciju. Ovaj program ne samo da je koristan za korisnika već i za zajednicu. Takvih korisnika imaju na godišnjoj razini preko 100.
Program: Prenoćište za beskućnike Sv. Vinko Paulski
Prenoćište za beskućnike ima kapacitet 12 muških postelja. Trenutno u Prenoćištu imaju 10 korisnika. Korisnicima je u ovo zimsko vrijeme osiguran boravak od 14 sati do 8 sati te tri dnevna obroka, održavanje higijene tijela i odjeće.
Projekt: “Suzbijanje siromaštva u Zadarskoj županiji podjelom hrane i nematerijalne pomoći _FEAD faza IV”
Četvrtu fazu počeli su provoditi u ožujku ove godine. Sva sredstva se implementiraju uglavnom u Pučke kuhinje i socijalnu samoposlugu što je doprinijelo kvaliteti usluga u programima Caritasa zadarske nadbiskupije.
Službena stranica Caritasa Zadarske nadbiskupije: https://www.caritas-zadar.hr/