Budi dio naše mreže

Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su 18. studenoga 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Donosimo pregled događaja povodom obilježavanja 33. obljetnice stradanja Vukovara i Škabrnje.

/ IKA

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje obilježava se 18. studenoga u sjećanje na dan kada je 1991. slomljena herojska obrana grada Vukovara, kada je u Škabrnji počinjen stravičan zločin nad stanovništvom te kada su svoje junaštvo iskazali branitelji Saborskoga, Slunja, Cetingrada i Rakovice, objavljeno je na službenim mrežnim stranicama Hrvatskog sabora.

Bitka za Vukovar, u kojoj je sudjelovalo oko 1800 branitelja, započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. Do tragičnog sloma obrane grada poginule su 1624, a ranjeno više od 2500 osoba. U srpske koncentracijske logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.

Foto: Miroslav Slafhauzer/PIXSELL

Uz žrtvu Vukovara, prisjećamo se i pokolja 43 hrvatska civila u Škabrnji koji su istoga dana 1991. godine počinili pripadnici JNA, srpske paravojne snage SAO Krajine i dobrovoljačke skupine iz Srbije i Bosne i Hercegovine. Po okončanju napada Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Oni civili koji su bili pošteđeni kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni.

Zločin u Škabrnji izveden je planski, istovremeno kada su pripadnici JNA i četnici divljali u okupiranom Vukovaru i u drugim područjima Hrvatske gdje su počinjeni zločini. Nakon oslobođenja Škabrnje u vojno-redarstvenoj operaciji Oluja te povratka u Škabrnju, dodatni civili poginuli su od posljedica kretanja kroz minska polja.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje i ove godine će prigodnim programima biti obilježen u Vukovaru i Škabrnji.

Središnja obilježavanja i u Vukovaru i u Škabrnji započinju 17. studenoga navečer paljenjem svijeća i molitvom – u Vukovaru ispred gradske bolnice, a u Škabrnji na početku Ulice 18. studenog 1991.

Zvon za Vukovar

Svake godine, 18. studenog točno u 18h i 11 minuta, zvona svake crkve u Hrvatskoj zvone u znak sjećanja na žrtvu Vukovara, pozivajući na molitvu kako za žrtve zlodjela tako i za one koji su ih počinili. O 33. obljetnici stradanja Vukovara i Škabrnje pozvani smo na molitvu jer upravo nam ona omogućuje obuhvaćanje cjelovitosti događaja, istovremeno nagoviještajući nadu, poručuju vukovarski franjevci, inicijatori događaja.

Vukovar

Obilježavajući s čitavom Hrvatskom Dan sjećanja na žrtvu Vukovara Đakovačko-osječka nadbiskupija 25. godinu u nizu organizira Nadbiskupijsko spomen-hodočašće u Vukovar. Program počinje u ponedjeljak, 18. studenoga u 10h u krugu Nacionalne memorijalne bolnice Dr. Juraj Njavro – Vukovar, a u 10:30 kreće Kolona sjećanja koja prolazi vukovarskim ulicama do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.

U 12:45 molitvu za žrtve Domovinskog rata grada Vukovara kod Središnjeg križa na Memorijalnom groblju predvodit će đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić. Središnji dio hodočašća je misno slavlje koje će u 13h na Memorijalnom groblju predvoditi predsjednik HBK-a zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša. Ako vremenske prilike ne budu povoljne, euharistija će biti slavljena u župnoj crkvi Sv. Filipa i Jakova. Prijenos mise moći će se pratiti u programu HRT-a, a preuzet će ga i Hrvatski katolički radio.

Škabrnja

Obilježavanje 33. obljetnice stradanja Škabrnje u Domovinskom ratu počinje u nedjelju, 17. studenoga u 18h, paljenjem svijeća u Ulici 18. studenoga 1991., od predjela Ambar, na ulazu u to ravnokotarsko mjesto, do središta Škabrnje. Slijedi, u 19 sati, premijera dokumentarno-igranog filma Škabrnja u OŠ Vladimira Nazora u Škabrnji.

U ponedjeljak, 18. studenoga održava se komemorativni program. U 10:15 kreće Kolona sjećanja do spomen-obilježja masovne grobnice u središtu Škabrnje, gdje će u 10:45 biti polaganje vijenca.

Misu za domovinu i poginule u Domovinskom ratu u župnoj crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije 18. studenog u 11 sati predslavit će šibenski biskup Tomislav Rogić.

Nakon mise, krenut će hodnja Korak po korak do spomen-obilježja na mjesnom groblju sv. Luke gdje će u 12:30 kod središnjeg križa biti položeni vijenci i upaljene svijeće, čime će završiti službeni program.

Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta

Prigodnim programom pod sloganom „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“ 18. studenoga ujutro ispred Vukovarske bolnice Kolona sjećanja krenut će prema Memorijalnom groblju gdje će se položiti vijenci i održati sveta misa. Kolonu sjećanja predvode hrvatski branitelji i članovi obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih branitelja Vukovara te prvi put i oni koji su kao djeca proživjeli ratna razaranja tog napaćenog grada.

Prigodni program „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“ ispred bolnice u Vukovaru (arhiva)/Foto: Pixell

Napomena: Kako bi se svim žrtvama u Domovinskom ratu dostojno odala počast, Hrvatski sabor je potkraj 2019. donio novi Zakon o blagdanima, spomendanima i neradnim danima, kojim se 18. studeni od 2020. obilježava kao državni blagdan i neradni dan.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja