Tijekom trajanja Redovitog jubileja 2025. godine zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša dekretom je odredio sveta jubilejska mjesta uz načine postizanja oprosta u Zagrebačkoj nadbiskupiji.
Uvod
Sveta vrata
„Papa Franjo u Buli proglašenja redovitoga Jubileja 2025. godine Spes non confundit, osim što pozornost usmjerava na Sveta vrata i Jubilejske crkve u Rimu i u drugim mjestima u svijetu, naglašava važnost vrednovanja i ostalih mjesta u mjesnim Crkvama, kao prostore prihvaćanja, zajedništva i dioništva u otajstvu spasenja za rađanje nade“, ističe se u Nadbiskupovu Dekretu.
U članku „Pape i jubileji – otvaranje Svetih vrata u povijesti“ koji je objavljen na mrežnim stranicama Vatican News-a 24. prosinca 2024. objašnjava se simbolika i značenje svetih vrata kroz evanđeoski redak: „Ja sam vrata. Kroza me tko uđe, spasit će se: i ulazit će i izlaziti i pašu nalaziti“ (Iv 10,9):
„Prvi hodočasnik koji prijeđe prag uvijek je rimski biskup. Prema opisu koji je 1450. godine dao Giovanni Rucellai iz Viterba, papa Martin V. je, 1423. godine, prvi put u povijesti jubilejskih godina otvorio Sveta vrata. Tada je to učinio u bazilici svetoga Ivana Lateranskoga. U vatikanskoj je bazilici otvaranje Svetih vrata potvrđeno, prvi put, na Božić 1499. godine. Papa Aleksandar VI. želio je da se otvore ne samo u Svetom Ivanu Lateranskom, nego i u drugim rimskim bazilikama.
Papino otvaranje Svetih vrata označava početak Jubileja. (…) Nakon obreda koji predvodi Papa, vrata ostaju otvorena tijekom cijele godine kako bi omogućila prolaz hodočasnicima.
Sveta hodočašća i načini postizanja oprosta
„U skladu s Odredbama o udjeljivanju oprosta tijekom redovitoga Jubileja 2025. Apostolske pokorničarnice i u njima navedenim uvjetima, koje u mjesnim Crkvama izvan Rima i Svete zemlje među mjestima za sveta hodočašća stavljaju naglasak na katedrale, odnosno konkatedrale te na ostale crkve i sveta mjesta, ovime određujem da za cijeloga trajanja Redovitoga jubileja 2025, počevši od 29. prosinca 2024. godine, piše Zagrebačka nadbiskupija.
- Bogoslužni prostor bl. Alojzija Stepinca u Zagrebu,
- Bazilika Uznesenja Blažene Djevice Marije u Nacionalnome svetištu Majke Božje Bistričke u Mariji Bistrici,
- Bazilika sv. Antuna Padovanskoga u Zagrebu,
- Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu,
- župna crkva Presvetoga Trojstva u Krašiću,
- župna crkva sv. Antuna Padovanskoga u Sesvetskim Selima i
- župna crkva Pohoda Blažene Djevice Marije u Vukovini
budu sveta jubilejska mjesta prigodom svetih hodočašća (usp. Odredbe, I.), odnosno pri pobožnim pohodima (usp. Odredbe, II.) za dobivanje i djelotvorno življenje jubilejskoga oprosta (usp. Spes non confundit, 23) u Zagrebačkoj nadbiskupiji“, ističe se u nastavku Dekreta zagrebačkog nadbiskupa.
U Dekretu Apostolske pokorničarne od 13. svibnja objavljeni su uvjeti pod kojima se može zadobiti oprost tijekom Jubilejske godine, a „želja za dobivanjem oprosta promatra se kao dar milosti specifičan za svaku Svetu godinu“. Dakle, uz redovite uvjete za postizanje oprosta:
To jest, za postizanje oprosta redovito Crkva traži: potpuno odricanje od grijeha, svetu ispovijed, svetu pričest, molitvu na nakanu Svetoga Oca (Vrhovnog svećenika).
Uz ove redovite uvjete za postizanje potpunoga oprosta tijekom ove Svete godine Crkva daje mogućnost i jednog od ovih uvjeta: sveto hodočašće ili pobožan posjet svetom mjestu, odnosno prema bilo kojem jubilarnom mjestu, Rimu, Svetoj Zemlji, katedrali „ili drugim crkvama i svetim mjestima koje odredi mjesni ordinarij“.
Što činiti prigodom hodočašća?
S obzirom na već navedeni Dekret Apostolske pokorničarne, vjernici tada sudjeluju na:
- pokorničkom bogoslužju koje završava pojedinačnom ispovijedi (ako imaju teški grijeh ili je prošlo duže vrijeme od posljednje ispovijedi)
- svetoj misi,
- službi riječi ili
- liturgiji časova.
Također, tom prigodom vjernici mogu i moliti:
- Križni put
- krunicu
- himan Akatistos te
se još mogu prigodom posjeta svetom mjestu
Molitva na nakanu Svetoga Oca
Kao jedan od uvjeta za postizanje oprosta redovito Crkva traži i molitvu na nakanu Svetoga Oca. Taj uvjet se ispunja „tako da se na njegovu nakanu izmoli Očenaš i Zdravo, Marijo“. No, isto tako svaka osoba slobodna je izmoliti i „bilo koju drugu molitvu prema vlastitoj pobožnosti“ (Priručnik o oprostima, 20. §5.).
Opravdana spriječenost za hodočašća ili posjet svetim mjestima
U Dekretu Zagrebačkog nadbiskupa, a kao što je i navedeno u Odredbama Apostolske pokorničarnice,
Odnosno,
Djela milosrđa i pokore
„Jubilejski će se oprost, nadalje, moći dobiti i djelima milosrđa i pokore navedenima u Odredbama, to jest: ako vjernici budu dionici: pučkih misija, duhovnih vježba ili susreta na kojima se uči o tekstovima Drugoga vatikanskog koncila i Katekizma Katoličke crkve; po činjenju tjelesnih i duhovnih djela milosrđa; ako u određeno vrijeme odu u posjet svojoj braći i sestrama koji su u potrebi ili u teškoćama (bolesnicima, zatvorenicima, usamljenim starijim osobama, osobama s invaliditetom i sl.); djelima pokore (napose petkom) i drugim djelima djelotvorne ljubavi“, naglašeno je u Nadbiskupovom Dekretu.
Uz već gore opisane načine postizanja oprosta, jubilejski oprost može se steći i činjenjem djela milosrđa i pokore:
Zaključak
S obzirom na sve do sada rečeno, potpuni oprost može se postići:
- hodočašćem ili
- posjetom svetom mjestu ili
- djelima milosrđa i pokore
na načine kako je navedeno u Dekretu Apostolske pokorničarne i Dekretu Zagrebačkog nadbiskupa, a sve uz redovite uvjete za postizanje potpunog oprosta: potpuno odricanje od grijeha, sveta ispovijed, sveta pričest, molitva na nakanu Svetoga Oca.