Samostansko ljekarništvo Male braće u Dubrovniku proglašeno je nematerijalnim kulturnim dobrom i bit će upisano u Listu zaštićenih kulturnih dobara Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske. Rješenjem od 9. srpnja 2019. zaštitilo ga je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.
U obrazloženju Ministarstva kulture između ostalog piše:
Ljekarna Male braće u Dubrovniku neodvojiva je cjelina koju čine ljekarna, umijeće izrade pripravaka i muzej uz kulturni prostor prenošenja i očuvanja ljekarničkoga znanja i praksi.
“Današnji se prostor u kojem se te aktivnosti obavljaju tijekom stoljeća naziva Ljekarna Kod Male braće. Utemeljena je 1317. kao samostanska ljekarna, namijenjena pripadnicima franjevačkoga reda, a uskoro je počela i javno djelovati što čini i danas”, napominje se u obrazloženju.
Povodom proglašenja ljekarne nematerijalnim kulturnim dobrom razgovarali smo s fra Stipom Nosićem iz dubrovačkog samostana.
Tijekom povijesti ljekarna je bila značajna za ekonomsku stabilnost samostana, no njezina uloga u Dubrovniku bila je puno veća. Osim pripravaka, franjevci su u skladu s poslanjem svojega reda, davali savjete i duhovnu potporu sugrađanima, a često su lijekove i poklanjali. Iz 15. i 16. stoljeća sačuvano je mnogo predmeta koje su koristili u ljekarničke svrhe.
“Sačuvano je puno eksponata iz 15. i 16. stoljeća koji su služili u apotekarske svrhe. Kada je 1901. ljekarna prebačena iz gornjeg klaustra na ulaz samostana, ostali su sačuvani svi ti stari rekviziti.
Mi danas imamo muzej koji je relativno rijetka stvar i u svijetu jer je unutar tog prostora na tri različite lokacije radila ljekarna.
Ona sada, naravno, radi po novim pravilima i iznajmljena je u sklopu dubrovačkih ljekarni“, rekao je fra Stipe.
Kako bi se mogli nastaviti baviti ljekarništvom u vrijeme kada je stupio na snagu zakon o obveznom obrazovanju ljekarnika, franjevci su krenuli i na studij te „su vodili ljekarnu sve do 1947. godine kada im je jugoslavenska država oduzela to pravo”.
Proglašenjem ljekarništva Male braće nematerijalnim kulturnim dobrom Ministarstvo kulture priznalo je već davno od struke prihvaćenu činjenicu da se franjevci u Dubrovniku ljekarničkim poslom bave najmanje sedam stoljeća. To je potvrdila 2017. i proslava 700. obljetnice Ljekarne Male braće, održana u Dubrovniku uz simpozij „700 godina ljekarništva u Dubrovniku“.
Uz visoke domaće predstavnike farmaceutske struke, proslavi je tada nazočio predsjednik Farmaceutske liječničke komore EU-a Rajesh Patel i potpredsjednica Svjetske farmaceutske federacije Eeva Teräsalmi.
Rješenje potvrđuje i dodatno zaštićuje neraskidivu vezu materijalnoga i nematerijalnoga nasljeđa, kao i visoku kulturnu vrijednost franjevačkih farmaceutskih eksponata, prostora i proizvodnje tradicionalnih ljekarničkih pripravaka.
Ljekarna kod Male braće i danas je puna kupaca i znatiželjnika te je popularna među turistima. U njoj se uz standardne lijekove mogu kupiti kreme za uljepšavanje, vodice i specijalne masti ručno napravljene po starim franjevačkim receptima.
“Mnogi turisti ovdje dolaze i žele kupiti upravo te preparate napravljene po franjevačkim receptima”, napominje fra Stipe.