Budi dio naše mreže

Ključna riječ: nematerijalna-kulturna-bastina

Bednjanski govor

Bednjanski govor hrvatsko je kulturno dobro te brend mjesta i općine Bednja u Hrvatskom zagorju. Autohtoni je to govor koji zavrjeđuje da bude publiciran i trajno sačuvan za buduće generacije.

Bokeljska mornarica - stoljetna kulturna baština Hrvata iz Boke kotorske

Bokeljska mornarica utemeljena je kao bratimska udruga bokeljskih (kotorskih) mornara po predaji 809. godine, kada su pomorci iz Kotora sudjelovali u svečanom preuzimanju relikvija sv. Tripuna. Tada su, također po predaju, prvi puta otplesali kolo sv. Tripuna. Od tada do danas bokeljski Hrvati sačuvali su tradiciju Tripundanskih svečanosti u čast svoga sveca zaštitnika. No, danas, osim u Boki kotorskoj kolo Sv. Tripuna pleše se i u pet gradova u Hrvatskoj - Zagrebu, Rijeci, Puli, Splitu i Dubrovniku u kojima su se nastanili Bokelji.

Ljekarništvo Male braće proglašeno nematerijalnim kulturnim dobrom

Samostansko ljekarništvo Male braće u Dubrovniku proglašeno je nematerijalnim kulturnim dobrom i bit će upisano u Listu zaštićenih kulturnih dobara Registra kulturnih dobara Republike Hrvatske. Rješenjem od 9. srpnja 2019. zaštitilo ga je Ministarstvo kulture Republike Hrvatske.

Izložba Nematerijalna kulturna baština BiH

Izložba Nematerijalna kulturna baština u Federaciji Bosne i Hercegovine iz etnografske zbirke Karmela sv. Ilije prikaz je dvanaest kulturnih elemenata s Preliminarne otvorene liste nematerijalnoga kulturnoga naslijeđa/baštine Federacije Bosne i Hercegovine. Izložba se u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu može razgledati od 3. do 21. srpnja.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja