Ovog petka, 1. svibnja, nagradu je najbržim i točnim odgovorom osvojila korisnica aplikacije HKM-a Valerija Marković. Dobra vijest je da se igramo i idućeg petka, 8. svibnja kada ćemo također nagrađivati.
Nagradno pitanje glasilo je: Što je informacijski poremećaj?, a točan odgovor je: Informacijski poremećaj je pojam čije korištenje Vijeće Europe preporučuje umjesto izraza “lažne vijesti”. Dijeli se na tri osnovne vrste: pogrešne informacije, dezinformacije i zlonamjerne informacije. Dezinformacije su namjerno stvorene lažne informacije plasirane i distribuirane s namjerom da nanesu štetu nekoj osobi, društvenoj skupini, organizaciji ili državi. Zlonamjerne informacije se, pak, temelje na činjenicama, ali se koriste s namjerom i na način da nekome nanesu štetu. Neispravne informacije su one koje su netočne, ali nisu stvorene s namjerom da uzrokuju štetu (npr. nenamjerne novinarske greške).
Nagradu za kviz “Petkom u podne” najbržim je i točnim odgovorom osvojila korisnica aplikacije HKM-a Valerija Marković. Dobra vijest je da se igramo i idućeg petka, 8. svibnja, a natjecatelj koji točno odgovori na pitanje i najbrže svoj odgovor pošalje na kviz@ika.hr, osvojit će CD s Uskrsfesta 2019. objavljen povodom 40 godina postojanja tog festivala.
Na “Uskrs festu” 2019. nastupili su: Veritas aeterna i Mihovil iz Splita, Magdalena Tomić-Mijatović i Maja Tadić iz Rijeke te iz Bosne i Hercegovine fra Marin Karačić iz Širokog Brijega i VIS Otkrivenja iz Mostara, Stijepo Gleđ Markos iz Dubrovnika, Grupa Oton iz Rijeke, Davor Terzić iz Rovinja te Antonio Tkalec iz Varaždina, a iz Zagreba je nastupilo petero izvođača i to: Bogoslovski Ben(d) Sirah, Čedo Antolić i zbor Hrid, Matea Horvat, grupa RiM te zbor Anima una. Od svih izvođača samo je dvoje debitiralo na ovogodišnjem “Uskrs festu”: Stijepo Gleđ Markos iz Dubrovnika te VIS Otkrivenje iz Mostara.