Nadolazeća konklava i izbor novoga pape bili su tema emisije „Argumenti“ u utorak 6. svibnja, a gostovali su komunikolog s Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta prof. dr. vlč. Jerko Valković, župnik župe Rođenja Isusova na zagrebačkoj Kajzerici Krunoslav Kolar i novinar Večernjega lista Darko Pavičić.
Novinar Pavičić pojasnio je kako konklava funkcionira. Osvrnuo se i na potencijalne kandidate za novoga nasljednika sv. Petra, o kojima svjetski mediji danima spekuliraju.
„Sada imamo istaknuta imena koja se u javnosti forsiraju. No, ako se pojavi netko od kardinala ‘sa krajeva svijeta’, s nekim govorom, vizijom onoga što treba Crkvi u sljedećem razdoblju, vrlo je lako da se glasovi usmjere prema njemu. I to bez obzira što ovo tijelo kardinala izbornika nije tako homogeno kao što je bilo prije, ono je heterogeno upravo zbog toga što kardinali dolaze sa svih strana. Tu imamo zanimljivu situaciju jer bi po nekima upravo ta herogenost izbornoga tijela trebala značiti i da će konklava trajati dulje. Ali, mnogi se slažu da će biti relativno brza, da će se odlučiti za dva-tri dana“, rekao je Pavičić.
Sada imamo istaknuta imena koja se u javnosti forsiraju
Spomenuo je i važnost činjenica da u konklavi sudjeluju dva hrvatska kardinala, vrhbosanski nadbiskup u miru Vinko Puljić i zagrebački nadbiskup u miru Josip Bozanić. „Kao jedni od najiskusnijih po pitanju konklava, u trenutnom sastavu kardinala izbornika, bit će kardinali od kojih će drugi izbornici htjeti čuti mišljenje“, dodao je Pavičić.
Prof. Valković govorio je o kriznom komuniciranju u Vatikanu, od preminuća pape Franje do konklave. „Zanimljivo je bilo pratiti tu napetost – Vatikan je stvari prikazao, u medijima se željelo vidjeti što više, ali zadržalo se poštovanje prema preminulom papi i njegovoj službi. I to je bilo fascinantno, to dostojanstvo sačuvalo se unatoč medijskoj logici. Vatikan nije popustio, nije se dao apsorbirati u medijski dinamizam, ostao je vjeran svojim načelima“, pojasnio je prof. dr. Valković.
Vatikan nije popustio, nije se dao apsorbirati u medijski dinamizam
U emisiji se uz ostalo osvrnuo i na neke posljednje geste preminuloga pape Franje, među kojima je vidljiva bila i njegova okruženost vjernicima laicima. Još otkako je bio u bolnici, pojasnio je prof. dr. Valković, papa Franjo osjećao je koliko je njegova riječ nedostajala u svijetu i nastojao je progovoriti, pa makar i nekoliko riječi. Biti s laicima bila je njegov osobna želja, to su inače ljudi iz njegove pratnje, no bila je to njegova potvrda „želim biti s pukom“, pojasnio je prof. dr. Valković.
Župnik Kolarić govorio je o novome papi iz perspektive svakidašnjih susreta i razmjena iskustava sa svojim župljanima i drugim vjernicima. Kazao je da će se novoga papu vrednovati i po tome koliko je sličan papi Franji, no dodao je i da će idući papa prije svega biti nasljednik sv. Petra. Ponovio je i promišljanje koje je nedavno iznio zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša, o tome da novi papa treba biti prije svega pastir i otac, a ne strateg.
Papa Franjo osjećao je koliko je njegova riječ nedostajala u svijetu
Osvrnuvši se na medijske napise o potrebi za reformiranjem Crkve kazao je da svaka reforma uvijek treba značiti povratak na izvore, no ne i razvodnjavanje nauka, pa će i idućem papi, dodao je Kolar, trebati i teološke jasnoće u nastupima.