Budi dio naše mreže

Svetac ključan za širenje kršćanstva u Njemačkoj prozvan apostolom Njemačke. Bio je obnovitelj i reorganizator Crkve među Francuzima.

/ Marija Bačić

Na današnji dan 754. godine mučeničku je smrt podnio sv. Bonifacije, biskup. Rođen je kao Winifrid oko 680. godine, postao je benediktinac i postigao visoku naobrazbu. U zreloj dobi odlučio se za misije među Germanima. Bilo je to 716. godine. Poslije je od pape Grgura II. dobio i pismeno dopuštenje za misionarenje.

U tom se dokumentu Winifrid prvi put naziva Bonifacije. Promjena imena značila je da posve pripada zajednici rimske Crkve. Godine 722. u Rimu je zaređen za biskupa svih Germana. Iako su neki Germani i prije njega primili kršćanstvo, njihov je život bio poprilično daleko od kršćanskog uzora. Bonifacijev misijski rad sastojat će se u tome da te već pokrštene Germane dovede do dubljih spoznaja kršćanskih istina i do pravoga života iz vjere. Za tu svrhu osnivao je na njemačkom tlu benediktinske opatije, iz kojih je onda ižarivala kršćanska uljudba i kršćanski život.Osnivao je i ženske samostane za benediktinke, pri čemu je imao naročitu pomoć od svete Liobe, žene hrabre i pune duha. Njoj Nijemci zahvaljuju prve početke višega odgoja za djevojke. Sve što je tada u Njemačkoj bilo učinjeno na području gospodarstva, graditeljstva, slikarstva, plastike, glazbe, književnosti, znanosti i odgoja, sve to bez izuzetka potječe iz benediktinskih samostana. Najglasovitiji samostan što ga je na njemačkom tlu utemeljio sv. Bonifacije bio je u Fuldi.

Budući je u to vrijeme cvjetao redovnički život, u misijskom radu koji je promicao biskup Bonifacije moglo je sudjelovati dovoljno redovnika. Posvuda je utemeljivao crkvenu hijerarhiju, osnivao župe i biskupije, jer ga je papa Grgur III. imenovao nadbiskupom s ovlašću utemeljenja biskupija i imenovanja biskupa. Organizirao je kler i odgajao misionare.

U proljeće 754. Bonifacije je otišao na sjever zemlje. Pratili su ga brojni misionari koji su uspješno propovijedali. U svom su taboru 5. lipnja očekivali katekumene koji su trebali primili sakramente. Umjesto njih nahrupili su razbojnici i poubijali sve nazočne. Ubijen je zajedno sa svoja 52 pratioca. Umakla je samo jedna žena. Od nje potječe i svjedočenje da je nadbiskup Bonifacije pokušao glavu zaštititi velikom, debelom knjigom, ali mu nije uspjelo. S nadbiskupom Bonifacijem je u grob u Fuldi položena i ta knjiga, s vidljivim tragovima udarca mačem. Zaštitnik je Njemačke, pivara, krojača te mnogih biskupija, naselja, župa i crkava diljem svijeta.

Sveti Bonifacije, moli za nas!

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja