Sveta zemlja, Isusova domovina, posljednjih mjeseci u središtu je medijskih izvješća. Nažalost, ne zbog svetkovine Božića, nego zbog rata koji tamo bjesni i svakodnevno odnosi živote nevinih. U kakvu su raspoloženju katolici dočekali ovaj blagdan, doznaje Katolički tjednik od Ronyja Tabasha, katolika iz Betlehema.
Kratki razgovor započeo je pozdravom: „Mir i dobro!“ Ubrzo nakon toga istaknuo je kako ne želi komentirati aktualnu političku situaciju u Izraelu i Gazi, vjerojatno zbog vlastite sigurnosti, ali je ipak pristao, iz vlastite perspektive, progovoriti nešto o aktualnom trenutku u komu kršćani dočekuju Božić u Isusovu rodnom gradu, piše Katolički tjednik.
Svi su dio Betlehema
Inače, obitelj Tabash je starosjedilac u Betlehemu. Rony s ponosom sebe predstavlja kao Palestinca po nacionalnosti, ali kao kršćanina katolika po vjeroispovijesti. U rodnom gradu je njegov djed još davne 1927. u neposrednoj blizini bazilike Rođenja Isusova, na svega nekoliko metara od ulaza u nju, otvorio trgovinu suvenira. Od tada do danas to je mjesto obiteljskog posla i tradicije budući da je Ronyjev otac naslijedio tu prodavaonicu, a danas radnju vode Rony i njegov brat. „Vodimo ovu trgovinu svim svojim srcem“, poručio je ponosno, a u to su se mogli uvjeriti i hrvatski hodočasnici koji su bilo kada posjetili Betlehem.
Rony je pjevao pred Papom
Rony Tabash se uz svoj posao bavi i glazbom. Između ostaloga imao je čast pjevati na svetoj misi koju je prigodom svoga hodočašća u Svetu zemlju, od 24. do 26. svibnja 2014., na trgu u Betlehemu predslavio papa Franjo. Mnogi su tada mogli posvjedočiti s koliko je ljubavi pjevao palestinsku neslužbenu himnu Mawṭinī koja govori o domovini i potlačenu narodu (od 2004. Irak ju je uzeo za svoju službenu himnu). Također, Ronyjevi se uradci i nastupi mogu pogledati i na YouTubeu kada se u tražilicu unese njegovo ime i prezime.
Kao kršćani svake godine proslavljamo Božić, ne samo u Betlehemu, nego u čitavom svijetu. Vi ste dio Betlehema jer Betlehem nije samo naš
U svjetlu aktualne situacije u tom dijelu svijeta, zanimalo nas je u kakvu raspoloženju kršćani dočekuju Božić. Naš sugovornik istaknuo je kako se i prvi Božić, onaj povijesni, proslavio upravo u Betlehemu te od tada pa do danas neprestano se slavi više od 2 000 godina. „Kao kršćani svake godine proslavljamo Božić, ne samo u Betlehemu, nego u čitavom svijetu. Vi ste dio Betlehema jer Betlehem nije samo naš“, podsjetio je ovaj trgovac koji je oženjen i otac jednog djeteta.
Betlehemska „pustinja“
Ipak, surova realnost u kojoj se sada nalazi Isusova domovina traga je ostavila na svakoga pa tako i na Ronyja i njegovu obitelj. „Ja sam trgovac. Imamo trgovinu. Ovo je prvi put u našem životu da nikoga nema za Božić. U Betlehemu je prava ‘pustinja’. Poslije pandemije koronavirusa imali smo nadu koju ne želimo izgubiti“, kazuje naš sugovornik te dodaje: „Zbog toga svakoga dana sa svojom obitelji odlazim u trgovinu koju otvaramo, ne zbog posla jer nema niti jednog klijenta, ali ju otvaramo jer imamo srce za ovo mjesto. Otvaramo i ulazimo u trgovinu kako bi u nju ušla nada. Kada ostajemo doma, gubimo nadu, ali kada dođemo na posao, osjetimo da postoji mala nada.“
Ovo je prvi put u našem životu da nikoga nema za Božić. U Betlehemu je prava ‘pustinja’.
Briga za budućnost
Osim posljedica na njihov obiteljski život, svojevrsna zatvorenost i nedolazak hodočasnika i turista u Betlehem u bitnome su utjecali i na raspoloženje stanovnika Isusova rodnog mjesta. No, unatoč svemu Rony ne gubi nadu. „Mnogo smo tužni jer smo gotovo tri mjeseca bez posla, ali naša nada raste jer se približava Božić. Naša poruka i poziv svijetu je da mole za nas, da dolaze kao hodočasnici u Betlehem jer je Sveta zemlja živa stijena i mi smo živo kamenje. Govorimo uvijek iznova: ‘Ne ostavljajte nas same!’ Dođite i slavite s nama u Svetoj zemlji misu Polnoćku i molite za Betlehem i Svetu zemlju“, srčano je uputio poziv te pojasnio kako izgleda bazilika Rođenja Isusova. „Svakoga dana kada ulazim u baziliku, prije nego otvorim trgovinu, pomalo me strah kada vidim to mjesto gdje je rođen Isus bez ijednog hodočasnika, bez ijedne osobe. No, budući da se bližimo Božiću, rađa se i nada da će se naš normalni život vratiti. Ne zaboravite da smo prije dvije godine imali Covid koji je napravio ekonomske probleme. Taman kada smo iz toga izišli, došao je ovaj problem i stoga smo vrlo, vrlo umorni. Ali opet imamo nadu!“
Naša poruka i poziv svijetu je da mole za nas, da dolaze kao hodočasnici u Betlehem jer je Sveta zemlja živa stijena i mi smo živo kamenje.
Usprkos nadi koja je prisutna u njegovu životu, privodeći razgovor kraju, Rony nas je zamolio da prenesemo njegovu poruku. „Zabrinuti smo za svoju budućnost. Ne samo za našu, nego i naše djece. Našoj djeci želimo dobar život i tomu se nadamo. Život koji će proživjeti u miru. To je i naša poruka svijetu – neka mole za našu djecu. Oni trebaju imati bolju budućnost nego mi“, sa zabrinutošću u glasu poručio je svijetu katolik iz Betlehema. Ujedno bi to trebala i biti najvažnija poruka svima, poruka mira koja se treba najprije ostvariti u Svetoj zemlji te zatim proširiti na cijeli svijet upravo onako kako bi želio Knez mira koji je rođen u istom gradu kao i Rony.