Petkom u 16:30 na Hrvatskom katoličkom radiju emitira se emisija "S pravom o pravu - informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski". U emisiji se govori o različitim pravnim temama iz područja građanskog prava koje će slušateljima olakšati snalaženje u životnim poteškoćama.
U emisiji “S pravom o pravu govorilo se o uzdržavanju punoljetnog djeteta, odnosno točnije kada su roditelji dužni uzdržavati punoljetno dijete, do kada su ga dužni uzdržavati i tko utvrđuje kada i kako prestaje uzdržavanje punoljetnog djeteta.
Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete ako se ono školuje u srednjoj školi, odnosno ukoliko polazi sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, odnosno program za osnovno obrazovanje ili program srednjoškolskog obrazovanja odraslih te redovito i uredno ispunjava svoje obveze. Odmah se nameće pitanje, što to točno znači redovito i uredno ispunjavati svoje obveze? Redovito i uredno ispunjavati svoje obveze vezane uz obrazovanje znači redovito pohađati obrazovnu ustanovu i ispunjavati zahtjev koje ona nameće, polagati ispite i slično. Međutim, smatra se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad zbog opravdanih razloga (npr. bolesti i drugih sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske, odnosno akademske godine. Stoga je punoljetno dijete koje prima uzdržavanje radi obrazovanja dužno obavijestiti roditelje o redovnom ispunjavanju obveza najkasnije do 01. studenog za svaku školsku, odnosno akademsku godinu. Ako dijete ne obavijesti roditelja o redovnom i urednom ispunjenje obveza, roditelj ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba tražiti i dobiti podatke o djetetovu obrazovanju, odnosno zaposlenju.
Međutim, bez obzira što punoljetno dijete pohađa sveučilište ili primjerice stručni studij, roditelji nisu obvezni uzdržavati punoljetno dijete u nedogled, pa je tako naš zakonodavac isto ograničio do navršene dvadeset šeste godine života djeteta.
Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje, a ne može se zaposliti, roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja, ali opet ponavljam, samo ako dijete nije navršilo dvadeset šest godina.
U nekim slučajevima je pravo na uzdržavanje punoljetnog djeteta radi obrazovanja utvrđeno ovršnom ispravom, roditelj kao obveznik uzdržavanja može tužbom na sudu tražiti da se utvrdi prestanak njegove obveze uzdržavanja čim prestanu postojati zakonske pretpostavke za uzdržavanje. Primjerice ako je punoljetno dijete ostvarilo radni odnos ili primjerice, a kako smo to prethodno naveli, ako je navršilo 26 godina.
Iznimka od svega prethodno spomenutog je punoljetno dijete koje zbog teške i trajne bolesti ili invaliditeta nije sposobno za rad, a koje su roditelji dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.
***
S pravom o pravu – informacije o pravnim temama pravnice Marte Šimrak Lukavski emitirat će se svakog petka u 16:30 na Hrvatskome katoličkom radiju, a slušatelji svoja pitanja i prijedloge tema mogu slati mailom na info@hkm.hr.