Što se dogodilo s mudracima nakon posjete Isusu?
Mudraci imaju kratko, ali nezaboravno mjesto u evanđeoskoj priči. Prema crkvenoj predaji, mudraci Gašpar, Melkior i Baltazar postali su kršćani.
Mudraci imaju kratko, ali nezaboravno mjesto u evanđeoskoj priči. Prema crkvenoj predaji, mudraci Gašpar, Melkior i Baltazar postali su kršćani.
„Svi krećemo u neku stvarnost slijedeći zvijezdu, no kada se pojave problemi, odjednom više ne vidiš zvijezdu koju si počeo slijediti, nego još samo prljavu štalu. Promatrajući Mudrace počinjemo uviđati da su onog trenutka kada su došli do štale, tražili Boga“, istaknuo je vlč. Branimir Budinski u HKR-ovoj emisiji „Pod križem“ u utorak, 3. prosinca.
Brojni mediji objavili su da na svetkovinu Bogojavljenja odnosno Sveta tri kralja većina građana raskićuje svoja božićna drvca i uklanja ukrase jer smatra da tada završava božićno vrijeme, što se ne slaže s naukom Crkve.
Prema priči "Blagdansko čavrljanje" koju je prije nekoliko godina napisala urednica Dječjeg programa HKR-a Snježana Kirinić Grubić, snimljen je ovih dana video, prigodan uz blagdan Triju kraljeva.
"Što uopće znači ta fraza „dobar čovjek”? Dobar je čovjek onaj koji je u svome životu utjelovio vrijednosti evanđelja: beskompromisno opredjeljenje za ono što je dobro, istinito i lijepo. To se bez Krista ne može, jer on je svjetlo koje nam pokazuje istinu (usp. Iv 1,9), on je snaga koja nam daje da činimo pravdu i pobjeđujemo vlastite slabosti", poručio je vlč. Tomislav Šagud.
Tri kralja su klasične figure u svakom prikazu Isusova rođenja - jedan kralj na devi, jedan koji kleči na jaslama i jedan koji je spreman ponuditi svoje darove. Ali tko su bili tri kralja, je li ih bilo tri i što o njima znamo?
Kićenje bora povodom blagdana rođenja Isusa Krista tradicionalni je katolički običaj kao i njegovo raskićivanje. Tako da Katolička Crkva zapravo nema pravila kada kititi ili raskititi bor. Mnoge obitelji će raskititi bor na blagdan Sveta tri kralja, iako liturgijski gledajući božićno vrijeme traje do blagdana Krštenja Gospodinova. Taj se blagdan slavi prvu nedjelju nakon blagdan Sveta tri kralja.
Običaj "Tri kralja" u Drežniku traje stoljećima, a Kulturno umjetničko društvo mjesta trudi se da taj običaj ne izumre.
Evanđelje po Mateju govori da su tri mudraca s istoka pratili zvijezdu repaticu kako bi se poklonili novorođenom Kralju. Kasnije se tri mudraca nazivaju i trima kraljevima: Gašpar, Baltazar i Melkior.
Iako se u narodu današnja svetkovina naziva „Tri kralja”, njezin službeni naziv je Bogojavljenje, što je teološki puno bogatiji pojam. Poanta nije u tome da su se tri kralja poklonila Isusu, nego da se Bog objavio ljudima.
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku. Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?