Budi dio naše mreže

Ključna riječ: sv-jeronim

Čovjek protiv Boga - o grijehu psovke

Uz blagdan Imena Isusova i uz početak nove godine Gospodnje kada ljudi donose odluke za bolji život, preporučamo promišljanje o odnosu prema psovci i odluci da se ubuduće ne krši druga Božja zapovijed. Mnogi u ekstremnim trenutcima života zazovu Ime Isusovo u pomoć i bivaju uslišani, međutim, mnogi u nevolji ili, što je još gore, kao poštapalicu, naviku, ime Božje spominju uzalud, pa i još gore, psuju. Zato donosimo misli svetaca i poticaj da svoj jezik obuzdamo od psovki i ružnih riječi.

Vlč. Kristijan Kuhar: Uđite u avanturu života s Kristom i ničega se nećete bojati!

Župnik u Štrigovi i znanstveni suradnik Staroslavenskog instituta u Zagrebu – vlč. Kristijan Kuhar svjedoči kako je njegov hobi ljubav prema glagoljici postalo polje znanstvenog rada. U župu Štrigova došao je, kako je rekao, slučajno, a za svoje župljane ističe da su ponosni na svoj zavičaj, čuvaju vlastiti štrigovski govor i diče se dugom i očuvanom tradicijom. Uz ostalo govori zašto danas nije lako biti svećenik i vjernik.

Štovanje sv. Jeronima u hrvatskoj kulturi i umjetnosti

Knjiga "Sveti Jeronim kroz vjekove. Kult i spomenici", donosi cjelovit prikaz štovanja svetog Jeronima u hrvatskoj umjetnosti i kulturi. Njegov život tema je mnogih književnik i likovnih djela, najviše slika i kipova pohranjenih u brojnim crkvama duž jadranske obale.

Zašto se sv. Jeronim kajao jer je Dalmatinac?

Sveti Jeronim ubraja se među najznačajnije osobe cjelokupne crkvene povijesti. Crkveni je naučitelj i jedan od četiri crkvena oca zapadne Crkve. Rođen je oko 345. godine u Stridonu, mjestu koje se nalazilo na granici Dalmacije i Panonije. Gdje je to bilo, do danas još nije točno utvrđeno, a neki su mišljenja da je to u okolici današnjeg Tomislavgrada. Osim što je poznat po teškoj naravi i "dugom i oštrom jeziku", čuvena je njegova: "Oprosti mi, Gospodine, jer sam Dalmatinac". No, zašto ju je izrekao?

Na otvaranju "Godine Božje Riječi" snimljena milenijska fotografija s likom sv. Jeronima

"Ono što danas od sv. Jeronima želimo posebno naučiti jest: zavoljeti Riječ Božju", rekao je kardinal Puljić, ističući da je Isus Krist utjelovljena Riječ Božja. Naglasio je da je sv. Jeronim prevodio Božju Riječ te podsjetio da su biskupi u Bosni i Hercegovini proglasili Godinu Božje Riječ zato da bi je vjernici upoznali, prihvatili, zavoljeli i živjeli poput sv. Jeronima. "Nećemo to moći tako znanstveno i učeno kao sv. Jeronim, ali možemo vjernički i to kao Marija", rekao je kardinal Puljić. Usporedio je Riječ Božju s hranom te potaknuo da se u svakome od njih utjelovi Božja Riječ kako bi svjedočili Krista.

Sv. Jeronim u likovnoj umjetnosti i književnosti

Crkva već 1600. godina svakog 30. rujna slavi blagdan sv. Jeronima, slavnog prevoditelja Biblije na latinski, znamenite Vulgate, crkvenog oca i naučitelja. Kroz ovu dugu povijest nema stoljeća u kojemu nije ostalo traga o njemu i njegovom djelu, kako u europskoj i svjetskoj, tako i našoj likovnoj umjetnosti i književnosti.

1 2
Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja