Kakve li nakaradnosti među katoličkim muškarcima današnjice... Jedni su pasivni promatrači koji obiluju u "Božjoj ljubavi" i ne rade ništa, a drugi su gorljivi "apologeti" do te mjere da brane i samoga Boga od njega samoga...
Onaj tko za ničim ne teži ne može više ništa niti postići." Imamo li hrabrosti za snove bila je tema HKR-ove emisije "S druge strane ogledala" u srijedu, 29. studenog u kojoj je gostovao doc. dr. Josip Bošnjaković, predsjednik Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja (HRD BiOS).
Glava kuće je "jaki čovjek" iz Kristove parabole, kojeg đavao pokušava svezati. "Đavao vas želi otjerati s vašeg radnog mjesta čuvara kako bi mogao učiniti po svom s vašom obitelji." Doista, “ako želiš da tvoja supruga i djeca budu sačuvani od zla i ostanu sigurni na svom putu prema nebu, neophodno je da ti, kao jaki čovjek u svojoj kući, stojiš na zemlji i odupreš se đavlu.”
Mladiću, tko te uvjerio da se nema smisla boriti? Tko te uvjerio da su oni ideali o kojima si sanjao zastarjeli? Tko te uvjerio da su tvoje vrjednote besmislene? Mladiću, zašto si dozvolio da te odvuku u besmisao, da ti ukradu identitet? Zašto se više ne boriš? Jesi li svjestan da će sve ostati isto ako se ne pokreneš? Jesi li svjestan da bez tvoje suradnje neće ići? Što činiš po tom pitanju? Osim što iz dana u dan gubiš vrijeme pred televizorom i računalom ili listaš kojekakve stranice i tako se hraniš kojekakvim sadržajem. Lakše ti je sjediti doma i uplatiti jedan listić za sreću, nego zasukati rukave i ići raditi.
Postoji katolička "kriza muževnosti". Velik broj muškaraca koji su kršteni kao katolici napustio je Crkvu, a većina onih koji su ostali su “povremeni katolici”, muškarci koji ne poznaju katoličku vjeru i ne prakticiraju je.
"Ranjivost je mjesto gdje se počinju događati promjene. Kad Bogu, sebi i svojim vršnjacima priznamo ono s čime se borimo u životu, oduzimamo svu moć đavlovog utjecaja nad nama. Više nam ne može šaptati na uho da nismo dovoljno dobri, da će nas ljudi mrziti ili da ćemo sve izgubiti. Ne može nas više plašiti lažima o tome koliko će nas koštati ranjivost. Ta virtualna zatvorska ćelija koju je sagradio oko nas počinje se raspadati i ponovno postajemo glina, koja se u rukama velikog Lončara može početi oblikovati u Njegov izvorni veliki dizajn."
Što znači biti muškarac? Kad odgovaramo na takva pitanja, okrećemo se nauku koji se zrcali u životima svetaca. U slučaju muževnosti, jedan od velikih modela koji se ugledamo na našega Gospodina je sveti Josip. Sveti Josip otkriva muško srce i u njemu možemo vidjeti tri aspekta koja su od ključne važnosti za muževnost: poslušnost, samopožrtvovanje i šutnja. Iako ovi aspekti nisu isključivi za muškarce, oni su usko povezani s muškim identitetom.
"Jer onaj koji te udarce planira, zna da ako udari na glavu obitelji, ubrzo se i čitava obitelj raspada. 'Progresivni svijet' naprosto ne želi prihvatiti muškarčev autoritet u obitelji, jer zna da on daje stabilnost ne samo njoj, nego i čitavom društvu. Kako je rekla sestra Lucija u Fatimi, posljednja bitka između Boga i Sotone vodit će se preko braka i obitelji. I to se, nažalost, događa. To vidimo po velikim udarcima na muškarčev autoritet i na njegove uloge proroka, kralja i svećenika koje je dobio krštenjem, a koje ne dolaze do izražaja", rekao je za Hrvatsku katoličku mrežu Krunoslav Puškar, glavni urednik portala za katoličke muškarce "Muževni budite".
Jean-Michel Nicolier, heroj Domovinskog rata i francuski dragovoljac, na facebook stranici "Muževni budite" predstavljen je kao uzor muževnosti. Razloge potražite u tekstu i isječku iz dokumentarnog filma "Sve je bio dobar san."
Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?