Budi dio naše mreže

Odnos prema financijama puno je dublji nego što se naizgled čini. Kako se osoba postavlja prema novcu te koji su joj prioriteti nam može puno toga otkriti, a vlč. Geoffroy Marie potiče na razgovor o zajedničkome upravljanju financijama još za vrijeme hodanja i zaručništva.

/ ps

Vlč. Geoffroy Marie, francuski svećenik koji vodi zaručničke tečajeve već 25 godina, jednom je rekao kako je društvo 19. stoljeća bilo opsjednuto znanjem, 20. stoljeća moći, a društvo 21. stoljeća novcem. Tvrdi kako valja biti svjestan utjecaja konzumerističke kulture i kako ono ima učinke na bračni par, prenosi Aleteia. Po njemu, o pitanjima financija se treba razgovarati već za vrijeme zaručništva, jer “ovakvo bitno pitanje skriva i jednu antropološku dimenziju”. Kako razgovarati o financijama unutar braka redovito je dio predavanja na zaručničkim tečajevima koje vodi vlč. Geoffroy.

Razgovor o financijama prije braka može najprije otkriti kako osobe gledaju na primjerice, podjelu imovine. Financijski odraz nerazrješivosti braka je da se imovina stečena tijekom braka ravnopravno dijeli između supružnika. No postoje i slučajevi u kojima postoji sporazum o razdvajanju imovine, kada svaki supružnik zadržava potpuno vlasništvo nad onim što posjeduje i zaradi. Primjerice, jedna je mlada žena svjedočila kako je njen zaručnik htio razdvajati stečenu imovinu jer je osnivao u to vrijeme tvrtku te mu je to bio potez kako bi zaštitio obitelj u slučaju bankrota tvrtke. Parovi bi trebali razgovarati o svojim razlozima za ove odluke kako ne bi došlo do nepovjerenja.

I muž i žena doprinose ovome razgovoru iz svojih jedinstvenih perspektiva i uloga.

Parovi također traže odgovor na pitanje tko će nešto platiti. S dolaskom djeteta, postavlja se pitanje treba li jedan od roditelja ostati kući. Sabrina de Dinechin, predsjednica Udruga medijatora kršćanskih obitelji, navodi kako se učestalo javlja sukob među supružnicima o odluci treba li žena ostati kući umjesto odlaska na plaćeni posao. Dinechin naglašava kako “osoba ne doprinosi kućanstvu samo donošenjem plaće, već i svakodnevnim životom, napose pažnjom koja majka daje svojem djetetu – kako brine o njemu, ide u kupovinu, odvaja svoje vrijeme”. Majka koja ne zarađuje novac bi trebala moći trošiti novac koji zarađuje njen suprug te ima pravo sudjelovati u odlukama o upravljanju financijama. I muž i žena doprinose ovome razgovoru iz svojih jedinstvenih perspektiva i uloga.

Foto: Unsplash

Bez obzira je li riječ o zajedničkom računu ili drugom obliku raspolaganja financijama, kako kaže obiteljska medijatorica Véronique Gervais, ne postoji objektivna financijska ravnopravnost u braku. To je zato što novac ne predstavlja isto za oba supružnika. Primjerice, odrastanje u obitelji s rastrošnim ili štedljivim roditeljima utjecat će na pogled na novac. Par stoga mora “iščupati svoje korijene i zajedno pustiti nove”, kako kaže autor Aldo Naouri.

Kada parovi ulaze dublje u uzroke njihovih financijskih neslugasica, bolje razumiju jedan drugog.

Novac može imati razna simbolična značenja. Vrlo zaposlen čovjek možda nadoknađuje nedostatak prisutnosti time što financijski pruža sigurnost. Jedna obiteljska medijatorica poručuje: “Novac je više od samog novca. Nije nužno riječ o sitničavosti. Ako se netko drži tih 100 kuna, za njega to može biti oblik naknade štete, potreba za sigurnošću, način na koji želi biti ‘vidljiv’ drugoj osobi”. Novac za nekoga može predstavljati uspjeh, moć ili sigurnost. Neka osoba će previše raditi jer žele biti cijenjena, a druga može isto to učiniti jer joj nedostaje emocionalne sigurnosti. Kada parovi ulaze dublje u uzroke njihovih financijskih neslugasica, bolje razumiju jedan drugog.

Puno je financijskih nedoumica u bračnome životu. Flore Barbet-Massin koja se bavi financijama na temelju Socijalnog nauka Crkve poručuje: “Jednom kada nam je jasan odnos drugoga prema novcu, možemo početi zajedno razmišljati o tome kako ga najbolje iskoristiti”. Ona i suprug Christophe naučili gdje je svatko slabiji te su si međusobno pomogli kako bi izbjegli pogreške. Flore je sada otpornija na “šoping-terapiju”, kako to duhovito kaže, a Christophe je posvećeniji vođenju računa kako bi se ona osjećala sigurno. Zajedno su naučili kako naći ravnotežu između rastrošnosti i škrtosti.

Hoće li mi korištenje novca omogućiti da postanem ono na što sam pozvan u odnosu na sebe, supružnika i naš brak?


Upravljanje financijama je isto tako odraz svjetonazora i prioriteta. Par će se možda suočiti s pitanjima poput toga treba li se odreći štednje za mirovinu kako bi platili školovanje djece. Možda se razlikuju u stavovima. U takvim situacijama, vlč. Geoffrey Marie naglašava kako si supružnici trebaju postaviti jedno bitnije pitanje: “Hoće li mi korištenje novca omogućiti da postanem ono na što sam pozvan u odnosu na sebe, supružnika i naš brak?

Bilo da upravljaju s mnoštvom ili nedostatkom sredstva, kršćanski brak mora o novcu razmišljati u svijetlu evanđelja. Gdje leži opasnost? Ono leži u idolatriji, koja nastupa kada financije stvore takav pritisak na par da mijenja njihovu percepciju o smislu života, upozorava vlč. Geoffroy.

Foto: Unsplash

Par ne određuje bogatstvo ili siromaštvo, već ga određuje poziv. Hoće li kupnja kuće pomoći paru u svom rastu? Je li potrebno preuzeti zahtjevniji, ali bolje plaćeni posao? Želja za prikupljanjem novaca pod svaku cijenu dovodi do opasnosti da pretvorimo novac u božanstvo, a time se udaljavamo od Boga.

Iza veze prema novcu stoji veza prema životu, a oni koji izbjegavaju takav razgovor izbjegavaju bitno pitanje koje se odnosi na njihov zajednički život

“Kako možemo pošteno koristiti svoju imovinu kako bismo omogućili rast našeg bića?” pita vlč. Geoffroy-Marie. Naglašava kako valja imati neovisan odnos prema novcu. Potiče parove na razgovor o financijama već u zaručništvu te ih poziva na redoviti razgovor o tome i u braku. “Iza veze prema novcu stoji veza prema životu, a oni koji izbjegavaju takav razgovor izbjegavaju bitno pitanje koje se odnosi na njihov zajednički život”.

Također potiče bračne drugove na promišljanje o mogućim opasnostima kada je riječ o novcu, a na koje upozorava Sveto Pismo. “Zašto Isus prekorava bogataše? Ne zbog njihovih bankovnih računa, već jer bogatstvo može dovesti do otuđenja”. Bogatstvo je neutralna kategorija ako ono ne utječe na zadovoljstvo para. Ne treba se osjećati ni krivim ako se novac posjeduje, dapače, ono može i pomoći u stvaranju odnosa s drugima putem darivanja i dijeljenja. Kao muž i žena, pomažete si u donošenju dobrih odluka.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja