HKR započinje poseban serijal emisija o Jubilarnoj godini 2025. „Hodočasnici nade“. Prva emisija bit će emitirana u srijedu, 4. prosinca u 20 sati, a prvi gost će biti don Ante Mateljan, dugogodišnji profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu, a danas splitski katedralni župnik. Urednica emisije je Dalija Mock.
Godinu 2025. Katolička Crkva živi kao Jubilarnu ili Svetu godinu.
Hrvatski katolički radio tim povodom pokreće posebnu emisiju „Hodočasnici nade“, srijedom u 20 sati.
Postoji li nada? Čemu se nadamo? Ima li smisla nadati se? Koja je razlika između nade i optimizma? Koji je smisao i koji su motovi hodočašća? Što je Jubilejski oprost? Koja je snaga nade i gdje bi ona trebala biti konkretizirana u ljudskom životu?
To su pitanja o kojima će u emisiji „Hodočasnici nade“ promišljati stručnjaci iz područja duhovnosti, fundamentalne, pastoralne, moralne i ekumenske teologije te crkvene povijesti.
Nada predstavlja središnju poruku Svete godine.
Hodočašće (hodočastiti, biti na putu) karakteristično je za one koji traže smisao života, a ujedno i omogućuje ponovno otkrivanje vrijednosti tišine, truda i usredotočenosti na ono bitno.
U prigodi Jubilejske godine 2025., 1100. obljetnice Splitskih crkvenih sabora i početaka Hrvatskoga kraljevstva, biskupi Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine, objavili su Pastirsko pismo „Na kršćanskim temeljima, u zajedništvu Crkve, hodočasnici nade“.
Pastirsko pismo „Na kršćanskim temeljima, u zajedništvu Crkve, hodočasnici nade“
U Pastirskom pismu, između ostaloga, biskupi ističu kako nas slavlje Jubilejske godine poziva da potvrdimo svoj kršćanski identitet kao pojedinci i kao zajednica Crkve.
Ususret pojedinim obljetnicama u Crkvi nerijetko znamo posegnuti za odlomcima Svetog pisma, navodima crkvenih dokumenata, mislima pojedinih crkvenih naučitelja i eminentnih teologa, želeći na taj način značajan događaj u Crkvi povezati s predajom Crkve, ali i potaknuti na promišljanje „hic et nunc“ (ovdje i sada) o navedenom događaju kojeg se spominjemo i obilježavamo te o načinu (su)življenja s njim u suvremenom svijetu.