Budi dio naše mreže

U HKR-ovoj emisiji "Novi valovi dobrote" urednika i voditelja Borne Marinića, u četvrtak 4. studenoga gostovao je Vladimir Hoblaj, koji je sa suprugom posvojio šestero djece i omogućio dom mnogoj drugoj. On je i dobitnik nagrade Ponos Hrvatske, a u nastavku pročitajte o njegovoj knjizi "Što učiniti kad se trese tlo pod nogama?".

/ dz

“Rekao bih da mi je cijela moja mladost bila traganje. Nisam se mogao pomiriti sa površnošću života. Osjećao sam se depresivno, a glazba je bila jedini svijet u kojemu sam mogao nešto reći. Moj otac započeo je mesarsku obiteljsku djelatnost, ali ja nisam to nikada volio i molio sam Boga da ne budem mesar kao moj tata”, uz smijeh je rekao Vladimir Hoblaj.

Čuo sam da me Krist zove da živim odgovornim životom.

Vladimir Hoblaj zasnovao je neobičnu obitelj. Posvojio je sa suprugom šestero djece, a mnogo druge djece prošlo je kroz njihov dom u obliku udomiteljstva.

Borna Marinić i Vladimir Hoblaj

“Kada mi je majka prilikom jednog rođendana čestitala upitao sam je zašto to čini jer nikada nije pitala želim li živjeti. Iako se čini apsurdnim ovo moje pitanje, bio je to vapaj jer nisam našao odgovor s kojim bih mogao biti siguran i zadovoljan. Onda sam pomislio što ako moje dijete to pitanje jednoga dana postavi meni? Tu se rodila ideja da posvojim neko dijete. Rekao bih tom djetetu da ne znam odgovor na to pitanje, ali da jedan dio naše prolaznosti možemo proći zajedno i da mu mogu biti otac.  Kada sam se obratio uvidio sam da smo posvojeni od Krista. To je dalo novu dimenziju mojem životu. Djeca koja nemaju roditelje su često B varijanta, rezerva kada parovi ne mogu imati svoju djecu. Meni je to bilo žao”, naglasio je Hoblaj.

“Htio sam biti pošten prema sebi i djetetu. Ja sam tražio odgovore, ali ih tada nisam pronašao. Bog uvijek preokrene naše boli na svoju slavu. Danas volim živjeti i što sam stariji sve sam sretniji što živim”, rekao je Vladimir.

Vladimir Hoblaj pokrenuo je Kuću mogućnosti, projekt kojim su pokušali dati dodatnu šansu djeci koja su u sustavu i raznim institucijama.

“To su djeca koja odrastaju ne znajući što je realan život. Primjerice, plaćanje računa i slično. Ideja je bila da ih kroz dvogodišnji program pripremimo za realan život”, istaknuo je Hoblaj.

Udruga “Nada za život”

“Meni je Bog važan i način na koji se On objavio u Isusu Kristu mislim da je odgovor na sva naša životna pitanja i da je to motiv za sve što u životu možemo i želimo raditi”, naglasio je Vladimir Hoblaj.

Prispodobe su tako jednostavne, ali tako duboke!

Sve što čini gradi na Bibliji, a o prijelomnom trenutku koji  ga je dirnuo progovorio je u nastavku. “Prijelomni trenutak mi je bio kada sam pročitao prispodobu o Samarijancu. Kada je u tako malo riječi toliko mnogo toga rečeno”, rekao je.

Posvojenje i udomiteljstvo

“Posvojenje je način na koji dijete postaje potpuno dio obitelji, kao da se rodilo u istoj, a udomiteljstvo je usluga kojom obitelj pruža privremenu brigu za dijete koja nemaju odgovarajuću roditeljsku skrb. Kad smo posvojili prvo dijete Barbaru, brzo smo shvatili da će biti razmažena bude li jedinica, pa smo razmislili da bi bilo dobro da ima brata. Drugo dijete koje smo posvojili imalo je zdravstvenih poteškoća. Bio je to veliki izazov, ali kada smo uspjeli prebroditi taj izazov, onda smo dobili entuzijazam da bismo mogli posvojiti još jedno dijete. U to vrijeme supruga mi je vodila butik, ali nije bila sretna i ispunjena u tom poslu. Pomislila je da bi bolje bilo dati sebe u nešto smisleno!

Godine 2009. smo sretno bankrotirali i to je bio korak ka udomiteljstvu za drugu djecu!

Knjiga- Što učiniti kad se trese tlo pod nogama?

“Petrinjski potres je bila tragedija cijelom našem narodu. Sve nas je dotaknulo reakcija tolikih ljudi koji su krenuli pomagati unesrećenima”, rekao je Hoblaj.

Knjiga ne može izgraditi kuće, ali može izgraditi ljude.

“Naišao sam u Bibliji da Isus govori o dva graditelja koji su svoje kuće gradili jedan na na pijesku, a drugi na stijeni. Isus je rekao Kad dođu oluje i potresi, a ne Ako dođu…Mislim da sve što je nenadano su provjere naših vrijednosti i da Bog želi da gradimo duhovnu kuću koja može opstati kada se dogode takve provjere“, rekao je gospodin Vladimir.

Svaki nenadani događaj koji nam poremeti osjećaj sigurnosti, nanese bol, prouzrokuje tjeskobu i poljulja nadu u budućnost, možemo također nazvati potresom.

Naslovnica/ Foto: Međimurske novine

“Potres je potaknuo i ono dobro. Potrebno nam je više nade nego optimizma. Mislim da Bog želi da upoznamo da će biti dobro i što iz toga što se loše dogodilo može biti drugačije?”, upitao se Hoblaj.

Ova knjiga mogla bi se nazvati vodičem iako “to nije bila moja namjera. Biblija je jedinstvena knjiga koja zaslužuje da je otvorimo i preispitamo. Vjerujem da je ona Božja objava koja nam daje odgovore koje ne možemo nigdje drugdje naći. Ako shvatimo da su potresi dio života, a ne izuzetak… Bog je u svojoj dobroti toliko velik da nam daje život u kojim se događaju stvari koje nam se ne sviđaju. Potresi nas pozivaju da preispitamo svoje temelje!”

“Volio bih da knjiga nudi odgovore, a ne postavlja pitanja. Usuđujem se reći da ja nisam sposoban dati odgovore, već uputiti na Onoga koji daje odgovore”zaključio je naš današnji gost”.

Novi valovi dobrote

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja