Budi dio naše mreže

"Edukacijom protiv raka dojke" bila je tema Novih valova dobrote u petak, 4. ožujka u kojoj je gostovala predsjednica Udruge Edukacijom protiv raka dojke, Đurđa Dehin. Urednik i voditelj emisije je Branimir Gubić.

/ md

Udruga Edukacijom protiv raka dojke osnovana je 2001. godine u velikogoričkom kvartu Podbrežnica na inicijativu dr. Željka Bantića koji je taj projekt pokušavao raditi sa svojim studentima te je donio i prvu edukacijsku lutku s kojom su radili studenti.

“U početku nas je bilo 3000 članica, a danas nas je 300-500, ne bih znala točan broj. Žene ne razmišljaju da bi tih 30 kuna kolika je cijena članarine, nekome moglo spasiti život. No, žene se ne žele učlaniti jer smatraju da im ultrazvuk i mamograf u tom trenutku nisu potrebni”, istaknula je Dehin.

No, samopregled nije metoda otkrivanja raka dojke, već služi kao prevencija i tome da ga redovito obavljate.

Cilj Udruge jest educirati žene o samopregledu, a u posljednje se vrijeme edukaciji pridružuju i mladići.

Branimir Gubić i Đurđa Dehin

“Svaka je bolest je izlječiva ako je otkrivena na vrijeme, pa tako i rak dojke. Promjene koje se događaju na vama primijetit ćete ako se redovito pregledavate. No, samopregled nije metoda otkrivanja raka dojke, već služi kao prevencija i da ga redovito obavljate”, ističe Dehin.

Kao problem Dehin ističe nezainteresiranost žena, pa čak i onih visokoobrazovanih koje najčešće ističu kako je bolje da ne znaju svoje zdravstveno stanje. “Ne znam zašto su nezainteresirane, no ima jedan dio žena koje kažu ‘ma, bolje da ništa ne znam'”, naglasila je.

Projekt “Misli na sebe – samo rano otkrivanje raka dojke uspješno se liječi”

O pravilnom samopregledu educirano je 6500 tisuća žena, a mamografija je financirana za 4500tisuća žena. Projekt je predstavljen i Bruxellesu.

Cilj projekta Udruge jest potaknuti žene na redovit samopregled o kojemu se mogu educirati u Udruzi.

“Metodom samopregleda. žene koje su zdrave želimo potaknuti na redovito pregledavanje. Kao Udruga bavimo se edukacijom samopregleda zdravih žena, a ne oboljelih, što je važno naglasiti”, ističe Dehin.

Želimo postići manji mortalitet i naš su cilj edukacija i prevencija.

Podaci o smrtnosti  

“Prema dostupnim podacima u 2018. godini od raka dojke oboljelo je 2845 žena u Hrvatskoj od kojih su preminule 752 žene, dok je u 2019. oboljelo 2999 žena od kojih su preminule 722 žene. Želimo postići manji mortalitet i naš su cilj edukacija i prevencija”, istaknula je Dehin.

Edukacija u školama

“Svaka edukacija izgleda isto, pripremljena je Powerpoint prezentacija uz koju puštamo kratki film. Obično sa sobom nosimo edukacijsku lutku na kojoj se nalaze različite promjene na koži i druge koje su prisutne kod žena oboljelih od karcinoma dojke. Na lutkama je moguća vježba samopregleda”, naglasila je.

Novi valovi dobrote

Cijelu emisiju poslušajte ovdje:

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja