Spomenik sluge Božjega biskupa Josipa Langa o 100. obljetnici njegove smrti na glasu svetosti, postavljen je u Ivanić-Gradu u Parku hrvatskih branitelja, ispred župne crkve sv. Petra apostola, a izradio ga je akademski kipar Ivan Kujundžić.
Ideja za spomenik nastala je prije nekoliko godina na inicijativu Sisačke biskupije, uz potporu Ivanić-Grada i Zagrebačke županije. Kipar Kujundžić ostvario je još jedno djelo koje će u budućnosti sve građane i posjetitelje Ivanić-Grada podsjećati na omiljenog zagrebačkog biskupa i dobrotvora, „prvog bosonogog biskupa“, kako ga naziva i oblikuje kipar Kujundžić napominjući da je poznat i po toj velikoj gesti jer je siromahu, koji na snijegu nije imao obuću, izuo svoju i prepustio ju njemu.
„Izraditi kip jednog biskupa, s jedne strane može izgledati jednostavno po samom motivu, ali s druge strane, trebalo se uhvatiti ukoštac s osobnošću i duhovnom veličinom koju je imao sluga Božji“, kaže Kujundžić. Pojašnjava da je izazov bio teži i zbog toga što je fotodokumentacija o biskupu Langu jako oskudna i, tri puta je portret iznova radio, dok nije bio zadovoljan prikazom blagosti na njegovom licu.
Brončani spomenik biskupu Langu visok oko dva metra na postamentu visine 70-ak cm, postavljen je u Parku hrvatskih branitelja, ispred župne crkve sv. Petra, a ističe se u stojećem položaju, šireći ruke i otvorenih dlanova.
„Poznato je i to da je svoju svećeničku plaću Lang darivao siromašnima, a često je posjećivao bolesnike i siromašne. Nije zazirao od penjanja na tavane i silaženja u vlažne podrume da im pomogne. Kao takav ostaje trajan primjer, uzor i nadahnuće“, napominje Kujundžić.
Svu svoju plaću, koju je imao kao biskup, darivao je sirotinji
Spomenik je na Svjetski dan siromaha, u nedjelju 17. studenoga blagoslovio sisački biskup Vlado Košić.
„Posebno ga štuju Zagrepčani, ali i mi se ne smijemo odreći svog zemljaka i moramo biti ponosni na njega i sve one koji su bili svjedoci vjere, koji su nam, dapače, svijetli primjeri“, rekao je mons. Košić o biskupu rođenom u Lepšiću.
„Bio je poznat kao prijatelj siromaha i razdao je sve što je imao. Znao se i zaduživati, a svu svoju plaću, koju je imao kao biskup, darivao je sirotinji. Na taj je način postao, mogli bismo reći, zaštitni znak Crkve koja se karitativno brine za one koji su u potrebi. Mi se i njemu preporučujemo, da on, kao sluga Božji koji je na putu svetosti, i nama bude primjer da ne mislimo samo na sebe, nego da budemo na pomoć našim bližnjima, osobito onima koji su u potrebi“, poručio je sisački biskup, prenosi IKA.
Primjer koji živi
Josip Lang preminuo je 1. studenog 1924. godine u Zagrebu. U spomen na njega osnovana je dobrotvorna zaklada „Biskup Josip Lang“ za pomoć starim, bolesnim i nemoćnim osobama. Po njemu se zove i poznati trg u središtu Zagreba – popularni Langić.
U svjedočanstvima o njemu možemo pročitati: „Tko je poznavao biskupa Langa, nije mogao biti ni bezbožac, ni pokvaren ni škrt.“ Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša kaže da te riječi svjedoče o duhovnoj snazi njegove osobe i autoritetu kojim je zračio. „On nije nametao svoj autoritet biskupa i pastira, nego je svojim djelima pokazivao da mu je stalo do osobe. A to je diralo srca ljudi.“