Budi dio naše mreže
Neutemeljeno Zavaravajuće

Stranica „Toute L’Europe“ objavila je članak u kojemu se tvrdi da Hrvatska plaća Svetoj Stolici godišnje 20 milijuna eura.

/ Ivo Lovrić

PROVJERAVAMO: Isplaćuje li Republika Hrvatska Svetoj Stolici svake godine 20 milijuna eura?

U članku objavljenom 19. svibnja 2014. pod naslovom „Vu d’Europe: la Croatie, un pays conservateur?“ (Pogled iz Europe: Hrvatska konzervativna zemlja?), navedena je tvrdnja da Hrvatska plaća Svetoj Stolici više od 20 milijuna eura svake godine. „Vatikan je prva država koja je priznala Hrvatsku nakon proglašenja neovisnosti 1991. godine, a hrvatska država i danas Svetoj Stolici plaća više od 20 milijuna eura godišnje“, piše u tekstu.

Republika Hrvatska i Sveta Stolica sklopile su:

Ugovorima sa Svetom Stolicom Republika Hrvatska preuzela je financijske obveze prema Katoličkoj Crkvi, no nije riječ o obvezama prema Svetoj Stolici, nego prema različitim crkvenim i državnim institucijama i drugim čimbenicima u Republici Hrvatskoj. Riječ je o sredstvima koja se izdvajaju za dušobrižništvo u bolnicama, socijalnim ustanovama i oružanim i redarstvenim snagama, kao i za djelatnosti Caritasa. Nadalje, Hrvatska temeljem tih ugovora izdvaja sredstva za znanost i obrazovanje, kao i za dušobrižništvo i za stavke vezane za povrat crkvene imovine. Ugovori s komentarima objavljeni su u knjizi: „Ugovori između Svete Stolice i Republike Hrvatske“ (Hrvatska biskupska konferencija / Glas Koncila, Zagreb 2001.).

Uz odredbe koje se tiču financiranja različitih institucija, djelatnosti i projekata u kojima sudjeluje ili im je nositelj Katolička Crkva, u poglavlju „Novčani doprinos Republike Hrvatske Katoličkoj Crkvi“, str. 311. slij., opisana su i izravna davanja Crkvi. Među ostalim se navodi:

  • „U stavku 2. članka 6. Hrvatskoga ugovora o gospodarskim pitanjima određuje se da će Republika Hrvatska Katoličkoj Crkvi ‚mjesečno davati iz godišnjega državnog proračuna iznos koji odgovara dvjema prosječnim bruto plaćama pomnoženima s brojem župa koja postoje u Republici Hrvatskoj na dan stupanja na snagu ovoga Ugovora‘. Ova se odluka temelji na Ustavu Republike Hrvatske i na odgovarajućim zakonima (usp. čl. 6. § 1.).“
  • „U Ugovorima su naznačena četiri kriterija. U prvom redu, Republika Hrvatska ‚priznaje opće društveno vrijedan rad Katoličke Crkve u službi građana na kulturnom, odgojnom, društvenom i etičkom polju‘.“
  • „Označeni novčani iznos iz članka 6. stavka 2. Hrvatskoga ugovora o gospodarskim pitanjima namijenjen je uzdržavanju klera i drugih crkvenih službenika, izgradnji i održavanju crkava i pastoralnih središta koja nisu u popisu spomenika kulture, te karitativnoj djelatnosti Katoličke Crkve.“

Među financijskim obvezama Republike Hrvatske temeljem ugovora sa Svetom Stolicom i Hrvatskom biskupskom konferencijom, koje spominje Hrvatska vlada u odgovoru Vlade na zastupničko pitanje Anke Mrak Taritaš od 22. ožujka 2023. ne navodi se nijedna isplata Svetoj Stolici.

ZAKLJUČAK: Neutemeljena je tvrdnja da Republika Hrvatska uplaćuje novčane iznose Svetoj Stolici. Republika Hrvatska temeljem međunarodnih ugovora sa Svetom Stolicom godišnje izvršava utvrđene financijske obveze prema čimbenicima u Republici Hrvatskoj, koje se odnose na pastoralno, obrazovno, socijalno ili kulturno djelovanje, pa su navodi u članku i zavaravajući.

***

Rubriku „Glas istine“ u okviru projekta „KAT – Provjera dezinformacija o vjerskim temama“ Hrvatski katolički radio radi u suradnji s Hrvatskim katoličkim sveučilištem i Hrvatskim društvom katoličkih novinara. Metodom činjenične provjere, projektom „Glas istine – Vox Veritatis“ želi se ocjenjivati točnost i utemeljenost izjava, vijesti i objava vezanih za život Katoličke Crkve u Hrvatskoj i svijetu kako bi se spriječilo širenje dezinformacija u javnosti, odnosno krivo kontekstualiziranje ili manipuliranje izjavama katoličkih poglavara. Projekt financira Europska unija – NextGenerationEU. Izneseni stavovi i mišljenja samo su autorova i ne odražavaju nužno službena stajališta Europske unije, Europske komisije ili Agencije za elektroničke medije. Europska unija, Europska komisija ni Agencija za elektroničke medije ne mogu se smatrati odgovornima za njih.

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja