Budi dio naše mreže

Ovdje sam da zajedno s Isusom težim prema svijetu koji je pun ljubavi, pravde i mira. Zato sam ovdje. To ću činiti svaki dan, u svojoj obitelji, u svojoj zajednici i na svom radnom mjestu.

/ dz

Možda ne znate odgovor odmah, ali on je ključan za donošenje odluka i pronalaženje smisla, piše Aleteia.

Zašto si ovdje?

Ne pitam: “Zašto trenutno čitaš ovaj članak?” Umjesto toga, postavljam zaista veliko pitanje: “Zašto ste ovdje na zemlji?” Ili, da se poslužim jezikom: “Koja je vaša misija?”

Ne brinite: ni ja ne bih imao jasan odgovor. Progutao bih to zastrašujuće pitanje, a onda cinično zakolutao očima. Vidite, svaka velika tvrtka ima neku otrcanu izjavu o misiji. Možda brinu o tome da se prema ljudima odnose s poštovanjem, ali njihovi zaposlenici mogu se osjećati više iskorišteno nego poštovano. Ali čak i ako ste iscrpljeni zbog izjava o korporacijskim misijama, molimo vas da suzdržite svoj cinizam dovoljno dugo da ja (i Aristotel i papa Franjo) napravim dokaz za osobni osjećaj poslanja.

Aristotel je to jednostavno rekao: “Ako, poput strijelaca, imamo cilj na koji ciljamo, veća je vjerojatnost da ćemo pogoditi pravu mjeru.” Razmislite o blesavom primjeru: Zamislite da uvedete svoju obitelj u automobil na odmor i izađete s prilaza … a da niste odlučili kamo želite otići na odmor. Apsurdno, zar ne? Nema cilja = Malo je vjerojatno da će uspjeti. Ako se Aristotelov savjet čini tako očitim za svakodnevna pitanja (odlučivanje kamo krenuti na godišnji odmor), zašto ga zanemarujemo u pogledu dubljih stvari (odlučivanje kamo krenuti u životu)? Ako možemo artikulirati misiju i povremeno razmatrati kako mjerimo s njom, imat ćemo mnogo veće šanse da „pogodimo metu“, odnosno da živimo životom na koji se možemo ponositi.

Razumljivo je da većina nas nikada ne uspijeva artikulirati misiju: ​​previše je zastrašujuće i zbunjujuće za razmatranje. Kao prvo, u životu nosimo različite šešire. Možda smo u braku, s djecom, vjernici i članovi zajednice te nastavljamo profesionalnu karijeru. Znamo da se naša misija ne može svesti na bilo koju od tih uloga, ali kako bismo uopće mogli pronaći misiju koja obuhvaća sve te uloge?

Treba li se moja životna misija stalno mijenjati svaki put kad se moje okolnosti promijene?

Štoviše, možda ću sada imati jedan posao, ali za tri godine drugi. Možda sam sada sam, roditelj nekoliko godina kasnije, a umirovljenik praznog gnijezda nekoliko godina kasnije.

Srećom, papa Franjo učinio nam je uslugu ponudom jasnog i jasnog rješenja izazova razmatranja svoje misije. U raduj se i budi sretan rekao je ovo: „Kao što ne možete razumjeti Krista osim kraljevstva koje je on došao donijeti, tako je i vaša osobna misija neodvojiva od izgradnje tog kraljevstva … Vaša identifikacija s Kristom i njegovom voljom uključuje obvezu izgraditi s njim to kraljevstvo ljubavi, pravde i sveopćeg mira. ” [25]

Izraz “kraljevstvo Božje” često se pojavljuje u evanđeljima, ali njegovo značenje za većinu nas je nejasno. Znamo da to ne znači doslovno kraljevstvo, s Isusom koji sjedi na prijestolju, recimo, u sjedištu Ujedinjenih naroda. No, što točno uključuje Božje kraljevstvo? Franjo i prevodi izraz u konkretan jezik i artikulira našu prateću ulogu. Naša misija na zemlji je pomoći izgradnji društva, kraljevstva koje postaje sve više obilježeno „ljubavlju, pravdom i univerzalnim mirom“.

To je misija dovoljno trajna da traje cijeli život i dovoljno fleksibilna da se uklopi u sve uloge koje igramo. Možemo pokazati pravednost i postupati pravedno, na primjer, u obiteljskom životu, u uredu, u zajednici, pa čak i kad obavljamo neke poslove. Možemo pokazivati ​​milosrđe i ljubav prema drugima bez obzira jesmo li mladi ili stariji. Doista, svaki svakodnevni susret prilika je za življenje misije. Ili ne živjeti misiju. Sjećate li se ranijeg jadikovanja o tvrtkama koje ne “pričaju”? To se može dogoditi i nama. Ako je prvi ključni korak artikuliranje životne misije, drugi je korak živjeti tu misiju i svakodnevno pregledavati koliko nam dobro ide.

Zašto si ovdje? Ne dopusti da te pitanje zastraši.

Ta analiza stanja može biti jednostavna kao nekoliko trenutaka svake večeri za pregled dana i prisjećanje nečijih susreta, razmatrajući, na primjer, širimo li svojim postupcima mir i ljubav (ili to nismo učinili). Vježbanjem te navike s vremenom i ispravljanjem postat ćemo sve bolji u postizanju svoje cjeloživotne mete, da se poslužimo Aristotelovom frazom.

Od sada možete jednostavno reći: Ovdje sam da zajedno s Isusom težim prema svijetu koji je pun ljubavi, pravde i mira. Zato sam ovdje. To ću činiti svaki dan, u svojoj obitelji, u svojoj zajednici i na svom radnom mjestu.

 

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja