Budi dio naše mreže

Kršćanski Istok i Zapad 2025. slave Uskrs zajedno na isti nadnevak. Tom prilikom papa Franjo podsjeća da najvažnije kršćansko slavlje pripada Kristu, a ne našim zemaljskim kalendarima ili planovima: „Neka zajednička proslava ne bude više iznimka, nego neka postane normalnost.“

/ dz

Činjenica da će Uskrs kršćani Istoka i Zapada – katolici, protestanti i pravoslavci – slaviti na isti nadnevak u godini kada kršćanski svijet slavi veliku obljetnicu ekumenskog sabora je „važan znak“ i prilika koja „ne smije proći uzalud“, rekao je Sveti Otac 19. rujna 2024. skupini Pasqua Together 2025. koju je primio u audijenciju, prenosi Aleteia.

Godine 2025. navršava se 1700. obljetnica Prvog nicejskog sabora, koji je uspostavio postupak određivanja nadnevka Uskrsa iz godine u godinu, razjasnio božansku narav Sina Božjega i dao Crkvi Nicejsko vjerovanje.

Budući da se Sabor održao 325. godine, to je također bilo u vrijeme kada je kršćanski svijet bio ujedinjen, znatno prije Velikog raskola 1054. godine.

„Višekratno sam bio pozvan da potražim rješenje za ovo pitanje [nadnevka Uskrsa], tako da zajedničko slavlje dana uskrsnuća više ne bude iznimka, nego postane pravilo“, rekao je papa Franjo.

Godina 2025. također je Sveta godina za Katoličku Crkvu.

Papa je to rekao tijekom susreta međuvjerske radne skupine Pasqua Together 2025, koja predstavlja laičke udruge i pokrete nekoliko Crkvi. Osnovana je radi pronalaženja načina za ponovno uspostavljanje zajedničkog nadnevka Uskrsa zapadnih i istočnih kršćana.

Na susretu su sudjelovali vjerski vođe, teolozi i crkveni povjesničari predvođeni kardinalom Kurtom Kochom, prefektom Dikasterija za jedinstvo kršćana.

Uložite sve napore

Papa je podržao sve inicijative za promicanje jedinstva kršćana u 2025. godini. Podsjetio je da je Nicejski sabor 325. godine omogućio određivanje nadnevka Uskrsa – prve nedjelje nakon punog mjeseca nakon proljetnog ekvinocija.

Međutim, stvaranjem Gregorijanskog kalendara u reformi pape Grgura XIII. godine 1582., Crkve Zapada i Istoka počele su slaviti Vazam na različite nadnevke. Međutim, u nekim godinama se različiti načini određivanja poklapaju, poput 20. travnja 2025.

Pasqua Together pokrenuta je tijekom susreta kršćanskih predstavnika na Kreti 2022. Povezana je s međuvjerskom inicijativom JC2033 koja priprema proslavu 2000. obljetnice Kristove smrti i uskrsnuća, 2033. godine.

Uskrs pripada Kristu!

„Potičem one koji su predani ovom putu da ustraju i da ulože sve napore u potrazi za zajedničkim dogovorom, izbjegavajući sve što bi umjesto toga moglo dovesti do daljnjih podjela među našom braćom i sestrama“, poručio je Papa. Istaknuo je da se Uskrs ne događa na našu inicijativu i nije vezan ni za jedan kalendar.

Uskrsni se događaj zbio zato što je Bog „tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni“. Nemojmo zaboraviti primat Boga, Njegov prvi korak. Nemojmo se zatvarati u svoje sheme, u svoje projekte, u svoje kalendare, u „naš“ Uskrs. Uskrs pripada Kristu!

Pokušajmo stoga zajedno razmišljati, dijeliti i planirati, držeći Njega pred sobom, zahvalni za poziv koji nam je uputio i željni da, u jedinstvu, postanemo njegovi svjedoci, da bi svijet povjerovao.

„Okrenimo se i mi danas Knezu mira da bismo ga molili da nam podari svoj mir“, potaknuo je Sveti Otac.

O tom bi se pitanju moglo razgovarati krajem svibnja, na proslavi 1700. obljetnice sabora u Niceji – današnjem Izniku, lučkom gradu blizu Istanbula u Turskoj – kamo je Papa najavio da želi ići. Na tom bi mu se putovanju trebao priključiti patrijarh Bartolomej I., iako službeno još ništa nije potvrđeno.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja