Budi dio naše mreže

Sv. Anđela Merici, utemeljiteljica Družbe sv. Uršule, rođena je oko 1474. u gradiću Desenzanu na obali jezera Lago di Gadra u Italiji. Rano je ostala bez roditelja, a malo nakon toga i bez jedine sestre. Bilo je to vrijeme kada su u Europi harale razne epidemije i oružani sukobi. Anđela je bila zabrinuta za spasenje svoje sestre i roditelja pa se povukla u molitvu. Vodila je asketski život tražeći u molitvi od Boga milost i mir za sve svoje. Nakon smrti roditelja uzeo ju je ujak k sebi u susjedno mjesto Salo, koje se također nalazi na obali jezera Gardo, okruženo Alpama. Anđela je bila lijepa i imala je dugu plavu kosu. Odbila je nekolioko ponuda bogatih prosaca i izabrala je duhovni život.

/ Matija Maša Vekić

Gospodin ju je odabrao za nešto više. Imala je dvije vizije u svojoj mladosti. Vidjela je ljestve, koje vode sve do neba, a po njima su uzlazile posvećene djevice s anđelima. Među tim djevicama vidjela je i svoju pokojnu sestru koja joj je rekla: „Anđelo, ti moraš ustanoviti družbu djevica, poput ovih koje vidiš da se penju prema nebu, koje će biti posvećene Isusu Kristu.“

Iako je sv. Anđela tu viziju imala još u mladosti Družbu sv. Uršule osnovala je relativno kasno, pet godina prije svoje smrti. Razlozi mogu biti to što su u to doba vremena bila uzburkanam, puna sukoba i ratova. Trebalo je imati veliki dar razlučivanja. 

Svojim sestrama Anđela je ostavila preporuku u kojoj kaže: „Držite se starog puta svete Crkve, prokušanog od mnogih svetaca, ali vodite novi život. Uprite oči u Isusa, najveće blago.“ Drugi razlog njezina odlaganja utemeljenja Družbe je taj što je ona željela da sestre žive u svijetu, blizu ljudima i da ih na taj način privode Kristu, a ne da budu zatvorene u klauzuri, što je za ona vremena bilo nemoguće.

Tražila je i našla kompromis. Družbu je povjerila grupi plemenitih i pobožnih gospođa grada Brescie, koje su većinom bile udovice, a duhovno vodstvo su imale „kolonele“, posvećene djevice, koje su bile učiteljice (magistre) i poglavarice posvećenim djevojkama. 

Družba sv. Uršule utemeljena je, na spomendan sv. Katarine Aleksandrijske, 25. studenog 1535. u Bresci. Taj dan su pred Raspelom na ruke sv. Anđele tridesetak mladih djevojaka položile svoje prve redovničke zavjete. Družba je stavljena pod zaštitu drevne mučenice i djevice sv. Uršule, koja je novim članicama trebala biti uzor i zaštita na putu posvećenja Kristu. 

Družba se brzo širila tako da je već u vrijeme njezine blažene smrti imala 159 članica, a taj broj je nastavio rasti i nakon njezine smrti. Sv. Karlo Boromejski, milanski nadbiskup skupio je uršulinke u kongregaciju i povjerio im zahtjevan posao odgoja ženske mladeži i sirotica. Tako je sveti Biskup usmjerio karizmu uršulinki na samom početku njihova djelovanja, koje je s vremenom preraslo u razne oblike odgoja u domovima, internatima, vrtićima i školama. Godine 1612. u Francuskoj uršulinke postaje klauzurni red sa autonomnom kućom, što je bilo moguće jer je sv. Anđela rekla svojim kćerima: “Ako bude trebalo što promijeniti, učinite to nakon promišljanja i molitve Duhu Svetomu“. U njezinim spisima nalaze se obrisi uršulinskog Pravila. 

Sv. Anđela je silno željela često primati sv. Pričest i ušla je u Treći Red sv. Franje. U to doba Trećoredci su se mogli pričestiti tri puta u godini: na Božić, na Uskrs i na Duhove. Tek je kasnije sv. Pio X. preporučio čestu i svagdanju sv. pričest, naravno uz određene uvjete. Sv. Anđela se odlikovala pobožnošću prema Kristovoj muci i presvetoj Euharistiji. Išla je na hodočašća i gajila pobožnost prema Srcu Isusovu. 

U opruci njezinim duhovnim kćerima napisala je: “Gledajte Isusa Krista koji je rekao: ‘Učite od mene jer sam blaga i ponizna srca’.“ „Budite blage, odgajajte ne nasilno nego blago dozivanjem i savjetovanjem.“ „Kadšto će ipak trebati postupati strože, dakako uviđavno u skladu sa stanjem i potrebama raznih osoba, ali i tada nas mora voditi samo ljubav i revnost za duše.“

Sv. Anđela prethodnica je suvremenih pedagoga jer je u mnogočemu koračala ispred svoga vremena. Pokazala je pedagošku mudrost i plemenitost. Temeljna postavka uršulinskog odgoja djevojčica jest preventivni odgoj, a to znači da treba spriječiti usvajanje pogrješnih navika i pogrješno oblikovanje mlade osobe, jer to je kasnije teško ispraviti. Njezino je pravilo da u razredima ne smije biti više od 20 učenica, kako bi svaka mogla rasti kao osoba i uživati punu individualnu pozornost odgojitelja.

U Italiji i kod nas uršulinke ne žive u strogoj klauzuri, nego su ostale djelovati u svijetu i čine dobro, osobito u odgoju mladih i obitelji. Nose redovničko odijelo sive boje. Česta misao sv. Anđele je bila: “Nered u društvu proizlazi iz nereda u obitelji:“ U Hrvatsku su Uršulinke došle najprije u Varaždin, gdje godinama uspješno vode školu i vrtić. Kasnije su došle u Zagreb, u Vlašku ulicu, i onda u Slavonski Brod. Imaju svoj samostan i u Zenici u Bosni i Hercegovini.

Sv. Anđela umrla je 27. siječnja 1540. godine. Blaženom je proglašena 1768., a svetom 1807. godine. Njezine relikvije, neraspadnuto tijelo,  čuvaju se u njezinoj crkvi i Bresciji.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja