Kada je glavni grad Meksika 2007. godine ozakonio abortus, slika Gospe Guadalupske svijetlila je u predjelu utrobe. Time je Blažena Djevica Marija dala do znanja da će i dalje braniti živote nerođene djece. Pod vodstvom sadašnje predsjednice Meksika, u samo 59 dana 6 saveznih država dekriminaliziralo je pobačaj do 12. tjedna.
Pred slikom Gospe Guadalupske obratilo se deset milijuna Asteka koji su prestali prinositi ljudske žrtve bogovima, jer su povjerovali da je Ona koja je sv. Ivanu Diegu 1531. podarila svoju sliku uistinu Djevica i Majka koja je donijela Boga na svijet.
Slika Gospe Guadalupske sadrži bogatu simboliku koja govori o njezinom djevičanstvu i bogomajčinstvu.
Boja u sredini slike simbolizira Zemlju, a boja vanjskog plašta nebo. Tu je i cvijeće koje simbolizira zemlju i zvijezde koje simboliziraju nebo. Gledajući Marijinu sliku, astečki Indijanci shvatili su da naviješta spajanje i brak neba i zemlje.
Također, kada su Asteci vidjeli Gospinu kosu, znali su da se radi o djevici jer su djevice bile počešljane na isti način. No položaj vrpce oko struka na slici govori da je djevica istovremeno i trudnica.
Na njezinoj haljini istaknut je ornament jasmina, cvijet s četiri latice, što je u za domorodački narod Meksika bio simbol božanstva.
Stoga, u liku Gospe Guadalupske Asteci su prepoznali Djevicu koja je trudna i u svojoj utrobi nosi samoga Boga.
Prestanak prinošenja ljudskih žrtava
Astečki Indijanci vjerovali su da boga Sunce treba umiriti žrtvom ljudskih srdaca stoga su ubijali djecu na žrtveniku i čupali im srca. Kako bi „održavali blagostanje i plodnost“, godišnje su žrtvovali između 20 i 50 tisuća ljudi.
U njihovu kulturu, koju možemo nazvati „kulturom smrti“, ulazi Djevica koja je odjevena u Sunce, a stoji na Mjesecu te „svojom djevičanskom trudnoćom s Bogom govori o tome kako umiriti boga Sunce“. S tom spoznajom dolazi do promjene u svijesti Asteka te više ne žrtvuju djecu demonima koje su predstavljala njihova božanstva.
U kulturu smrti ulazi Djevica koja u utrobi nosi živoga Boga.
Stoga Gospu Guadalupsku častimo kao zaštitnicu djevica, trudnica i napose nerođene djece. No, u današnjem Meksiku, kao i diljem svijeta, ubrzano se širi suvremena kultura smrti koja obezvrjeđuje osnovno ljudsko pravo na život.
Socijalistički progoni kršćana
Tijekom 20. stoljeća, pod vodstvom Plutarca Eliasa Callesa, socijalistička vlast provodila je velike i teške progone protiv katolika diljem Meksika, posebice od 1926. do 1929. godine. Mučenici su umirali s usklikom: „Živio Krist Kralj!“ („Viva Cristo Rey!“) te su stoga prozvani i mučenicima Krista Kralja: „Cristeros“.
U ratu koje je socijalistička diktatura Meksika povela protiv Cristerosa poginulo je 90 tisuća ljudi.
Tadašnje borbe ostavile su traga u povijesti Meksika, posljedice komunizma još uvijek su prisutne u današnje vrijeme, a posebice se očituju u političkim borbama. Jedna od njih je „borba na život ili smrt“ za nerođenu djecu.
Dekriminalizacija i legalizacija pobačaja u Meksiku
Tijekom proteklih šest godina put do legalizacije pobačaja ubrzano napreduje diljem Meksika, pri čemu je 19 od 32 države u zemlji poduzelo korake za dekriminalizaciju smrtonosnog postupka, prenosi CNA.
Poticaji na dekriminalizaciju pobačaja rasli su tijekom predsjedničkog mandata Lópeza Obradora od 2018. godine nadalje. Politička stranka ljevice, MORENA, koja je na izborima 2018. dobila veliku većinu u kongresima nekoliko saveznih država, iskoristila je svoju političku moć za promicanje zakona u korist pobačaja te uspjela nagovoriti 12 državnih kongresa da odobre propise koji pogoduju toj praksi.
Pod vodstvom nove predsjednice Meksika, u samo 59 dana pobačaj je dekriminaliziralo 6 saveznih država.
Nakon inauguracije nove predsjednice Claudie Sheinbaum 1. listopada ove godine, koja je također iz stranke MORENA, države Jalisco, Michoacán, San Luis Potosí, Zacatecas, država Meksiko i Chiapas dekriminalizirale su pobačaj do 12. tjedna. Tijekom šestogodišnjeg mandata Lópeza Obradora pobačaj je dekriminaliziran u prosjeku u dvije države godišnje.
Gospina „reakcija“ na legalizaciju pobačaja
„Kada je glavni grad Meksika 2007. ozakonio abortus, slika Gospe Guadalupske zasvijetlila je u predjelu utrobe.
To su vidjele tisuće ljudi, napravljen je i film, a postoje i mnoge fotografije tog događaja. Time je Blažena Djevica Marija dala do znanja da će i dalje braniti živote nerođene djece, bez obzira na to što se Meksiko vratio nasilju nad nerođenom dječicom“, ispričao je p. Marko Glogović za HKM.
Također, jedan svećenik iz SAD-a zamolio je biskupa za dozvolu da stavi stetoskop na Gospinu sliku u području utrobe, preko stetoskopa koji je prislonio na sliku začuo je otkucaje srca.
Iz slike Gospe Guadalupske čuli su se otkucaji bebina srca!
Pater Marko je naglasio da je slika Gospe Guadalupske, kao i pobožnost njoj upućena, sve snažnije prisutna u Hrvatskoj. Prvu kapelu posvećenu Gospi od Guadalupe u Hrvatskoj sagradio je borac za zaštitu života nerođene djece, dr. Antun Lisec.
O spomendanu Gospe Guadalupske diljem Hrvatske održavaju se euharistijska klanjanja za spas nerođene djece.
Molitva Gospi Guadalupskoj za zaštitu života
Majko Božja Guadalupska,
zaštitnice začetog života,
pod svojim si Srcem nosila našega Spasitelja, Isusa Krista.
Neka Njega, izvor života i ljubavi, zauvijek slavi naš narod i cijeli svijet!
Pomozi nam uvijek prihvaćati i hrabro naviještati Božju zamisao o predbračnoj čistoći,
daru plodnosti, braku, obitelji, o začeću djece te njihovom odgoju.
Izmoli nam kod svoga Sina milost poštivanja i spašavanja života svakog čovjeka,
od trenutka začeća do prirodne smrti!
Sačuvaj nas od ubojstava nerođenog djeteta, eutanazije, kontracepcije, sterilizacije,
umjetne oplodnje i drugih grijeha!
Zaštiti nas od napasnika koji vrebaju s tolikih mjesta.
Marijo, zaogrni nas i našu djecu svojim plaštem! Amen.