U emisiji HKR-a Pričaj mi, gost emisije, p. Sebastijan Šujević, provincijal Hrvatske pokrajine Družbe Isusove govorio je o važnosti razlučivanja duhova.
U razlučivanju duhova, p. Šujević podsjetio je i na sv. Ignacija Loyolskog, koji je razlučivanje duhova definirao kao “prepoznavanje različitih pokreta u duši: dobre da prihvatimo, a loše da odbacimo. Samo tako možemo sagledavati što je dobro, a što nije”, objasnio je.
“Po plodovima ćete ih prepoznati”
“Potrebno je dopustiti da svjetlo Kristova Duha ukaže na one stvarnosti kako bi se prepoznao koji je duh na djelu – zloduh, Božji duh ili naš vlastiti ego”, poručio je te naglasio da se u razlučivanju poticaja između ostalog, koristimo i plodovima određenih poticaja. Podsjetio je na riječi sv. Pavla u Poslanici Galaćanima: ” A očita su djela tijela. To su: bludnost, nečistoća, razvratnost, idolopoklonstvo, vračanje, neprijateljstva, svađa, ljubomor, srdžbe, spletkarenja, razdori, strančarenja, zavisti, pijančevanja, pijanke i tome slično. Unaprijed vam kažem, kao što vam već rekoh: koji takvo što čine, kraljevstva Božjega neće baštiniti. Plod je pak Duha: ljubav, radost, mir, velikodušnost, uslužnost, dobrota, vjernost, blagost, uzdržljivost. Protiv tih nema zakona.”
Znajmo da Gospodin nikada ne ide protiv nas, on tek želi da naše srce bude očišćeno. On želi da u svemu budemo slobodni, makar imali sva bogatstva ovoga svijeta.
Ukoliko ne razlikujemo duhove, bivamo vođeni nagonima i strastima koji nas dovode u grijeh. “Ipak, nije dovoljno samo uočiti, već spoznati vode li pokreti u nama dobru ili zlu”, istaknuo je te rekao da ukoliko ne prepoznajemo poticaje bivamo neodgovorni i nemarni za vlastiti život. “Ako spoznamo pak koji nas duh na što navodi, tek se tada odlučujemo za dobro, i tada bivamo u slobodi djece Božje”, istaknuo je. “Kroz razlučivanje doživljavamo kreativnost, i samo tako možemo doživjeti ljepotu vlastitog života”, poručio je p. Šujević u nastavku emisije komentirajući kako je taj segment iskusio i sv. Ignacije Loyolski te predložio alat kojim se razlučivanje i provodi.
U razlučivanju su prisutne i predrasude. “Možda će Gospodin od nas tražiti nešto što mi ne želimo. Ipak, znajmo da Gospodin nikada ne ide protiv nas, on tek želi da naše srce bude očišćeno. On želi da u svemu budemo slobodni, makar imali sva bogatstva ovoga svijeta”, posebno je naglasio. Naše nas slabosti mogu priječiti u razlučivanju – od malodušja do vlastitih rana, a nekada i pretjerano pouzdanje u vlastite misli i ideje. “Mnogi se tako kroz samovolju odlučuju, te se kasnije kaju za razne stvari. Englezi uče na Harvardu, a Hrvati na svojim greškama”, našalio se objašnjavajući ovu stvarnost.
U ohrabrivanju osobe pristupanju razlučivanju, sugovornik je istaknuo važnost molitve. “Razlučivanje služi prepoznavanju znakova nalazimo li se na dobrom putu, jednako kao i u definiranju životnih odluka.” Potrebno je imati povjerenja u Gospodina prilikom donošenja svakodnevnih odluka.
Ukoliko ne razlikujemo duhove, bivamo vođeni nagonima i strastima koji nas dovode u grijeh.
Važnost ispita savjesti
Sv. Ignacije Loyolski govorio je da je ova molitvena vježba neizostavna u životu. “Ispit savjesti u provođenju sv. Ignacija nije klasičan ispit savjesti u vidu priprave za ispovijed. Ovdje se radi o sagledavanju nadahnuća koje osjećamo u svakodnevnici iz Božje perspektive. Samo tako možemo znati tko nas vodi, a samo tako možemo biti duhovni”. Ignacije je ispit savjesti uvijek završavao činom zahvaljivanja i konkretnog usmjerenja.
Mnogi se tako kroz samovolju odlučuju, te se kasnije kaju za razne stvari. Englezi uče na Harvardu, a Hrvati na svojim greškama.
Važno je prepoznati i stanje u kojem se nalazimo. Po sv. Ignaciju radi se o 3 moguća stanja:
- iz goreg u teže – iz grijeha u grijeh, a u ovom stanju Đavao osobu navodi na uništenje
- iz zla u dobro – obraćenje u kojem čovjek želi promijeniti svoj život, u kojem Đavao kroz razne alate nastoji čovjeka odvratiti od ovog načina života
- iz dobra u bolje – stanje u kojem čovjek čini sve u svojoj mogućnosti prema postizanju svetosti
Emisiju su uredili i vodili Ivana Markić i Matija Đudarić, a u cijelosti je možete poslušati ovdje.