Budi dio naše mreže

Temeljni poziv kojeg Bog upućuje svakom kršćaninu, kojeg nam upućuje svaki dan, je poziv na svetost! No, znači li to da moramo biti poput sv. Ante, sv. Franje ili sv. Klare, pita se povjerenik za mlade Riječke nadbiskupije vlč. Josip Pende i ističe da je naš jedini uzor svetosti Isus Krist.

/ hk

U Centru za mlade “Bl. Miroslav Bulešić” u Rijeci započeo je novi ciklus kateheza o pozivu i razlučivanju, kojega vodi povjerenik za mlade Riječke nadbiskupije vlč. Josip Pende. Na prvoj katehezi vlč. Pende je istaknuo da svaki kršćanin ima nešto na što ga Bog poziva. To je široka tema, rekao je te naglasio da se tu ne radi samo o osobama koje osjećaju duhovni poziv. Svaka osoba živi neku svoju životnu situaciju, rekao je te nadodao da svako novo razdoblje može sa sobom donijeti neizvjesnost.

“Završavaš srednju školu i trebaš upisati fakultet. Završavaš treću ili petu godinu fakulteta i znaš da sad dolazi razdoblje neizvjesnosti. Imaš curu ili dečka i pitaš se je li to ona prava ili pravi. Nemaš curu ili dečka, a silno to želiš, no to se nikako ne događa…”, rekao je te nadodao da to sve može donijeti nemir u srce.

Prisjetio se vremena kada i on sam nije bio siguran na što ga Gospodin poziva. “Svojedobno sam se htio oženiti, nisam htio postati svećenik. To je stajalo tu negdje, ali to mi sigurno nije bio prvi izbor. Želio sam ući u brak i imati obitelj. Razumijem muku onih koji to žele, ali nikako da se stvari tako poslože. Nikako da dođe taj ili ta… i to je prava muka”, istaknuo je.

Bog ima plan za moj život!

Čovjek se želi negdje dati, želi živjeti neki poziv, no nikako da se to dogoditi i to budi nemir u našem srcu. No, postoji način kako se možemo nositi s tim nemirom odnosno postoji način kako tražiti mir, rekao je vlč. Pende. No, gdje pronaći izvor mira u tom nemiru kojeg osjećamo? “Vjera i svijest da Bog ima plan za moj život. Svijest da sam zbog nečega stvoren i da Bog zna što će sa mnom. Kada vjerujem u to, onda se mogu prepustiti Njemu i vjerovati da će me on voditi kroz taj period neizvjesnosti. Da će mi On pokazati…”, rekao je vlč. Pende.

“Mi se možemo grčevito mučiti i pitati se kada ću pronaći nekoga, kada ću se zaposliti… s druge strane, možemo jednostavno nastaviti tražiti svoj posao, nastaviti tražiti svoj poziv, svoju djevojku ili dečka i biti otvoren – Bog će pokazati i otvorit će  upravo vrijeme”, rekao je.

No, što to zapravo znači? “To znači da sam ja pozvan na aktivno traženje i da se oslanjam na Božju providnost. S druge strane, to znači i da se klonim pasivnosti. Neće Bog umjesto mene ništa napraviti. Ono što spada na mene, to moram ja napraviti. To je vrlo važno da si osvijestimo. Postoji napast da se ulijenimo. ‘Ah… riješit će se’. Mi zapravo te izgovore koristimo kada ne želimo da nas se više ispituje o tome”, pojasnio je vlč. Pende.

Poziv na svetost – naš temeljni poziv!

Temeljni poziv kojeg Bog upućuje svakom kršćaninu, kojeg nam upućuje svaki dan, je poziv na svetost! No, znači li to da moramo biti poput sv. Ante, sv. Franje ili sv. Klare, pita se vlč. Pende i ističe da je naš jedini uzor svetosti Isus Krist.

“Pozvan sam biti drugi Krist, a ne drugi sv. Ante, sv. Franjo ili sv. Klara. Zbog čega? Sve što je manje od toga je premalo. U svakome od nas postoji potencijal da budemo svetiji i od Franje i od Klare i od Ante. Naš ideal je Krist. Bog me svaki dan poziva da težim prema tom idealu, da u ovome svijetu budem Isusove ruke, noge, srce, osmijeh… Isus se želi služiti sa mnom. Poziva nas na takvu svetost –  da budemo oni koji sudjelujemo u onome što Bog čini na zemlji. Nisi tu samo u svoje ime, nego u Njegovo ime”, rekao je vlč. Pende.

Po našem krštenju obučeni smo u Krista, rekao je vlč. Pende te pojasnio što to znači. “To znači da Krist želi živjeti u nama. Zato je Crkva njegovo mistično tijelo. Kada govorom o pozivu na svetost, to znači da sam pozvan biti Isus na svoj način. Kada si ti drugi Krist, onda se ovdje ostvaruje Kraljevstvo Nebesko”, istaknuo je.

Bog me, ovakvog kakav jesam danas, poziva da rastem!

To je ono na što nas Bog svakodnevno poziva – da bude sve više taj ‘idealni ja’, rekao je. “Postoji ono što sam ja sada – imam svoje slabosti i mane, ali i svoje vrline. Imam ono u čemu sam dobar. Bog me, ovakvog kakav jesam danas, poziva da rastem. Da imam više ljubavi, više mira, radosti, da budem velikodušniji i uslužniji… to je ono na što me Bog danas poziva. Da danas budem bolji nego što sam bio jučer, a sutra da budem bolji nego što sam bio danas. I da radim na sebi – to je poziv na svetost”, pojasnio je povjerenik za mlade Riječke nadbiskupije.

Temelj za razlučivanje poziva je duhovni život u kojem radiš na sebi, rekao je vlč. Pende te nadodao da u nama postoji želja za napretkom i razvitkom. To je želja u nama koja nam govori da ne živimo dovoljno ljubavi, dobrote… govori nam da želimo više. “Postoji nešto u nama što nas gura naprijed. Božji poziv na svetost se susreće s našom nutarnjom željom da se razvijamo. Kada se ta naša želja spoji s Božjim pozivom – to je to”, rekao je.

Što je sveti nemir?

Duh Sveti u nama čini i htjeti i djelovati, kaže sv. Pavao. To znači da iza te naše želje za razvitkom stoji upravo On. Djeluje i u nama i kao onaj koji je ispred nas i poziva nas, pojasnio je vlč. Pende te pojasnio što je potrebno da bismo to živjeli. “Potrebno je da u nama postoji jedno nutarnje raspoloženje – sveti nemir.” On u nama govori da ovo kakav sam sada još nije  dovoljno. Da to nije još ono pravo, pojašnjava vlč. Pende. No, tu postoji i jedna opasnost.

“Postoji đavao koji želi izvrnuti taj sveti nemir. Kada on to čini, to izgleda destruktivno i tada sam frustriran zbog onoga što još nisam postigao. To nije od Boga. Sveti nemir je onaj koji prihvaća svoje slabosti. ‘Danas sam pao, ali vidim da me Bog poziva da budem bolji. Radit ću na sebi’. Onda moliš Gospodina da se te promijeni”, pojasnio je vlč. Pende.

Što je duhovna lijenost?

No, što se krije iza našeg nutarnjeg nezadovoljstva kada smo destruktivni prema sebi? “Krije se to da mi želimo imati dobru sliku o sebi i ta dobra slika jača naš ego. Kada je to ne uspijem, to me ponižava i onda sam frustriran. Toga se treba kloniti. Bog nas poziva na napredovanje i svetost, ali ne na destruktivan način”, pojasnio je.

Vlč. Pende naglašava i da je potrebno čuvati se duhovne lijenosti. “Kada smo u tom stanju, govorimo: ‘Dobro mi je, što me briga’. Duhovna lijenost ne želi svetost. ‘Pusti me da bude ovako kako je sada – da živim u osrednjosti. Nisam najbolji, ali nisam ni najgori’. To je smetnja za razlučivanje poziva. Ako si duhovno lijen, nikada nećeš naći svoj poziv. Tek kad se aktiviraš, kad se daješ i trudiš, tek tada možeš vidjeti gdje te Bog zove”, istaknuo je vlč. Josip Pende.

Cijelu katehezu poslušajte na poveznici!

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja