Misao da nas sama molitva krunice, odlasci na misu ili nemrs petkom čine svetim zaista može biti primamljiva. No, je li to uistinu tako?
Isto tako, ako svaki petak u godini postimo od mesa, to ne znači da smo pobožni katolici, donosi Aleteia.
Obavljanje vanjskih vjerskih djela svakako je važan dio kršćanstva, ali to ne znači odmah da nam je raj zagarantiran.
Obavljanje vanjskih vjerskih djela svakako je važan dio kršćanstva, ali to ne znači odmah da nam je raj zagarantiran.
Sveti Franjo Saleški objašnjava ovu ideju u jednom svom djelu: “Jedan čovjek pridaje veliku vrijednost postu i vjeruje da vodi vrlo pobožan život, sve dok strogo posti, iako mu je srce puno gorčine; i dok ne ovlaži svoje usne vinom, možda čak i s vodom, u svojoj velikoj apstinenciji, on se ne libi da ih potopi u krv svoga bližnjega, kroz klevetu i omalovažavanje.”
“Drugi se čovjek smatra pobožnim jer svakodnevno ponavlja mnoge molitve, iako se istovremeno ne suzdržava od svakojakih ljutitih, iritantnih, umišljenih ili uvredljivih govora među svojom obitelji i susjedima. Ovaj čovjek slobodno otvara svoju kesu u milostinji, ali zatvara svoje srce za sve nježne i praštajuće osjećaje prema onima koji mu se suprotstavljaju; dok je onaj dovoljno spreman oprostiti svojim neprijateljima, ali nikada neće platiti svoje zakonite dugove osim pod pritiskom”, kaže sveti Franjo.
Sveti Franjo Saleški nadalje ističe da se „svi ti ljudi konvencionalno nazivaju religioznima, ali ipak ni u kojemu smislu nisu istinski pobožni. “
Recept za svetost
Ključ da budemo sveti ne leži u obavljanju mnogih vjerskih radnji s praznim srcem.
Umjesto toga, pozvani smo predati Bogu cijelo svoje biće, tijelo i dušu. Naše postupke mora pratiti nježno srce, srce zapaljeno Božjom ljubavlju.
Naše postupke mora pratiti nježno srce, srce zapaljeno Božjom ljubavlju.
Ako svaki dan molimo krunicu, moramo pustiti da molitva prodre u naše srce i ublaži ga, kako bismo pomogli bližnjemu u nevolji.