Sveti Franjo Paolski, talijanski pustinjak i osnivač Reda minima kojeg i danas zazivaju u zaštiti od vatre, kuge i neplodnosti, osobito je bio poznat zbog svog dara proroštva i uvida u ljudska srca. Upravo kroz umjetnost dočarana je moć bogatih vizija ovog skromnog sveca čiji pokretač je bilo milosrdno djelovanje.
U umjetnosti je sv. Franjo Paolski prikazivan sa štapom na čijem vrhu u obliku sunca, piše caritas, odnosno ljubav prema Bogu kao vrhovnom dobru iz čega slijedi ljubav prema bližnjemu, samilost, milosrđe i altruizam. Upravo caritas, na određeni način, bio je moto ovog sveca. S obzirom da je doživio duboku starost, sveca su najčešće slikali kao starca s bijelom bradom.
Prema legendi, kada je sv. Franjo Paolski začet na nebu se pojavio plamen okružen svijetlom zbog čega je papa Leon X., pri kanonizaciji sveca, rekao da je bilo naviješteno kako će dijete prosvijetliti vrijeme tame veličanstvenim plamenom.
“Čuda sv. Franje Paolskog”
Rubensovo djelo prikazuje sv. Franju kako levitira okružen božanskim svjetlom. Gomila je nahrlila na sveca čiji izraz lica, na vrhu umjetničke kompozicije, izražava njegovo zajedništvo s Bogom. S obzirom da je bio poznat po svojim čudotvornim i iscjeliteljskim moćima, sv. Franju je u Francusku pozvao bolesni kralj Luj XI., a Rubens ga je naslikao na lijevoj strani slike zajedno s njegovim dvorjanima. U prednjem dijelu slike prikazani su muškarac i žena u deliriju ludila koji čekaju svoje izlječenje, a s njihove desne strane vidljiv je muškarac koji je oživio dok mu plahtu simbolično miču s lica. Skupina ljudi, slijepi, gluhi, osakaćeni i stari, svi zajedno uspinju se prema sv. Franji Paolskom, a razne ekspresije, geste i emocije dramatično prikazuju značaj sveca za cijelu zajednicu.
“Vizije sv. Franje Paolskog”
Česti prikaz sv. Franje Paulskog je kako gleda u nebo na kojem je plamenom ispisano caritas. Murillo se ovim djelom referirao na čudo kada je Franjo smirio vode uznemirena mora i prevezao ljude preko Mesinskog tjesnaca na svome plaštu nakon što su ih odbili prevesti brodom. Osim što je prikaz vizionarstva, ovo djelo prikazuje i način na koji je vjera kao takva utjelovljena upravo u sv. Franji Paolskom. Prikazavši ga skromno obučena noseći sav teret svoga poziva na vrlo tankom štapu umjetnik dočarava spiritualnu privlačnost skromnog i milosrdnog sveca.
“Sv. Franjo Paolski oživljava mrtvo dijete”
Ricci je prikazao čudotvornu moć oživljavanja sv. Franje. Dok svetac oživljava dijete oko njega se nalaze mnogi bogalji koje je svetac također izliječio što se može vidjeti u desnom kutu slike.
Sv. Franjo Paolski bio je inspiracija mnogim spiritualnim i vizionarskim djelima zbog načina na koji je djelovao na zajednicu i ljude oko sebe – ne ‘male’ i ‘velike’. Preminuo je 2. travnja 1507. u 92. godini života. Svetim ga je papa Leon X. proglasio 1519., a zazivaju ga u zaštiti od vatre, kuge i neplodnosti te je zaštitnik Kalabrije, lađara, mornara, pomorskih časnika, putnika, ribara te mnogih naselja, župa i crkava diljem svijeta.