Za ovu korizmu pazinski fratri predložili su jedan izazov. Pozivaju sve ljude da pročitaju Evanđelje po Mateju u cijelosti. Kroz izazov će svaku odvažnu dušu voditi svakodnevni poticaji, smjernice za čitanje teksta i njegovo tumačenje, razmatranje te prijedlog za molitvu. Čitatelji mrežne stranice Hrvatske katoličke mreže mogu svakodnevno pratiti izvadak iz e-duhovnih vježbi. U ovim e-duhovnim vježbama vodi nas fra Darko Tepert.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz korizmenih e-duhovnih vježbi 2020. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-duhovne vježbe za Android i iOS.
Mt 5,1-16
Uvod
Stani u poniznosti pred Gospodina i probudi u sebi spremnost da čuješ njegovu riječ. Danas počinješ čitati prvi veliki Isusov govor iz Matejeva evanđelja koji započinje na početku petog, a završava na kraju sedmog poglavlja ovog evanđelja.
Čitanje (Mt 5,1-12)
Pred tobom su Isusova blaženstva koja predstavljaju njegov proglas kraljevstva nebeskoga. Sjeti se i onoga što si pročitao do sada i cijelog odlomka s početka petoga poglavlja Evanđelja koji si trebao pročitati kao pripravu za današnje razmatranje.
Ugledavši mnoštvo, uziđe na goru. I kad sjede, pristupe mu učenici. On progovori i stane ih naučavati:
»Blago siromasima duhom: njihovo je kraljevstvo nebesko!
Blago ožalošćenima: oni će se utješiti!
Blago krotkima: oni će baštiniti zemlju!
Blago gladnima i žednima pravednosti: oni će se nasititi!
Blago milosrdnima: oni će zadobiti milosrđe!
Blago čistima srcem: oni će Boga gledati!
Blago mirotvorcima: oni će se sinovima Božjim zvati!
Blago progonjenima zbog pravednosti: njihovo je kraljevstvo nebesko!«
»Blago vama kad vas – zbog mene – pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas! Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! Ta progonili su tako proroke prije vas!«
Sjeti se da je već u prethodnim odlomcima bilo rečeno da je srž Isusove propovijedi poziv na obraćenje zbog blizine kraljevstva nebeskoga (usp. Mt 4,17) koja predstavlja radosnu vijest – evanđelje (usp. Mt 4,23).
Na početku odlomka Isus se uspinje na goru kako bi se odmaknuo od mnoštva i kako bi počeo poučavati svoje učenike, to jest one koji su bili zainteresirani za njegovu riječ. Isus je ovdje prije svega učitelj, pa zato i sjeda jer je tada bio običaj da učitelj prilikom poučavanja sjedi.
Važno je uočiti strukturu Isusova govora. On se sastoji od osam blaženstava koja imaju jednaki oblik te od devetoga koje se od njih svojim oblikom razlikuje. U prvih osam blaženstava Isus u prvom dijelu retka proglašava blaženima određenu skupinu ljudi, a u drugom dijelu retka navješćuje nagradu koju će primiti, to jest izjavljuje koji je sadržaj njihova blaženstva.
Prvi i osmi navještaj nagrade isti su: »Njihovo je kraljevstvo nebesko!« To je stilska figura kojom se želi uokviriti neki govor. Tako i znamo da je deveto blaženstvo nadodano. Osim toga, po tom okviru znamo i da sva blaženstva govore o kraljevstvu nebeskom kao nagradi.
Tekst je prepun podsjećanja na starozavjetne tekstove. Kad se spominju siromasi duhom, na pamet dolazi tekst iz Knjige proroka Izaije: »Na koga svoj pogled svraćam? Na siromaha i čovjeka duha ponizna koji od moje riječi dršće« (Iz 66,2). Blaženstvo je upućeno onima koji u poniznosti i malenosti žele vršiti Božju riječ.
Kad se spominju ožalošćeni, na pamet dolazi poznati tekst Knjige proroka Izaije koji započinje riječima: »Duh Gospodina Boga na meni je, jer me Gospodin pomaza«, a u nastavku se kaže: »…da razveselim ožalošćene na Sionu i da im dadem vijenac mjesto pepela, ulje radosti mjesto ruha žalosti, pjesmu zahvalnicu mjesto duha očajna« (Iz 61,1.2-3). Blaženstvo je upućeno onima koji, dok iščekuju spasenje, trpe nevolje, onima koji još nisu iskusili punu pobjedu.
(…)
Sjeti se i nastavka u kojem Isus poziva učenike da budu sol zemlje i svjetlo svijeta. To mogu oni koji žive blaženstva.
Sada započinje tvoje razmatranje. Ako ti je potrebno, vrati se na odlomak iz Evanđelja i još jednom ga pročitaj. Razmisli što ono govori tebi osobno.
Razmatranje
Kao što je pozvao na stranu svoje učenike da im govori o uvjetima ulaska u kraljevstvo nebesko, tako Isus danas poziva i tebe na stranu da ti kaže kako se možeš kvalificirati za kraljevstvo nebesko. Pokušaj o njegovim riječima razmišljati kao da ih prvi put čuješ. Nisu li čudne? Sve što govori naopako je, drugačije od onoga što bismo si mi sami željeli. Kako mogu reći „blago tebi“ siromahu, ili žalosnome, ili gladnome i žednome, ili progonjenom? A Isus baš to kaže.
Iz svih blaženstava vidi se da se moraš osloboditi svake svjetovne sebičnosti, oholosti i želje za moći. Nasuprot tome trebaš raditi na svojoj poniznosti i sebedarju. To znači da trebaš uzeti Isusa za uzor. Poput njega trebaš znati i prihvatiti nevolju, poniženje, ismijavanje, progon. Naravno, imaš se pravo boriti za bolji svijet. To je činio i Gospodin. No, kad stvari ne možeš promijeniti, umjesto da padneš u očaj, pogledaj drugi dio retka u svakom blaženstvu. On ti usmjerava pogled prema budućnosti, prema kraljevstvu nebeskom. Kad to prihvatiš, onda se kraljevstvo nebesko događa već sada, već ovdje, a ne samo u životu nakon smrti. Kad prihvatiš biti Isusov, kraljevstvo nebesko s radošću živiš već sada, pa makar siromašan, potlačen, ismijan, gladan.
Molitva
Danas moli Gospodina da budeš uvijek njegov poslušan učenik.
Moli ga da ti pomogne prepoznati koje su prave vrijednosti kraljevstva nebeskoga.
Moli ga da ti pomogne da se oslobodiš od težnje za ostvarenjem vrijednosti ovoga svijeta.
Moli ga da te oslobodi svake sebičnosti, neuredne želje za bogatstvom, slavom ili moći.
Kao pripremu za sutrašnje razmatranje, danas tijekom dana pročitaj peto poglavlje Matejeva evanđelja od sedamnaestoga do četrdeset i osmoga retka (Mt 5,17-48).