Innsbruški biskup Hermann Glettler usprotivio se inicijativi "učeničkog parlamenta" za uklanjanjem raspela iz učionica, ustvrdivši kako raspela ondje trebaju ostati, uz mogućnost da se – prema potrebi – dodaju i simboli drugih vjera.
“Kad bi se iz školskih prostorija uklonilo svo vjersko znakovlje, bila bi to svojevoljna akcija, koja bi za posljedicu imala duhovno osiromašenje”, poručio je biskup u priopćenju objavljenom na mrežnim stranicama biskupije, a prenosi Kathpress.
Biskup smatra da bi školske prostorije bez vjerskog znakovlja bile u suprotnosti s društvenom stvarnošću, u kojoj su vjerska pitanja nazočna u mnogim područjima.
Biskup Glettler tim je priopćenjem reagirao na raspravu koju je krajem veljače pokrenuo tirolski učenički parlament, sastavljen od školskih glasnogovornika i predstavnika učenika, označivši nazočnost raspela u učionicama “pogrešnim”. Predstavnici toga tijela zatražili su uklanjanje raspela – osim ako razred jednoglasno ne zatraži njegovu nazočnost. Kao objašnjenje toga zahtjeva navedena je potreba “neutralnosti” i jednakog vrjednovanja svih vjeroispovijesti u učionicama.
Uz raspela mogu biti i drugi vjerski znakovi
Innsbruški biskup pak smatra da se “u korištenju vjerskog znakovlja u zajedničkim nastavnim prostorijama treba zrcaliti i vjerski šaroliki sastav razreda”. Poručio je kako bi rado s mladima detaljno i osobno razgovarao o vjerskom znakovlju u školi. Ujedno je dao i vlastiti prijedlog, prema kojemu bi raspela trebala ostati u učionicama, a djeca pripadnici nekršćanskih vjeroispovijesti dobila mogućnost “svoj vjerski znak izvjesiti u razredu kako bi bio vidljiv svima”.
Biskup Glettler mišljenja je “da bi različito vjersko znakovlje omogućilo uvažavajuće okruženje za učenje i bilo prihvatljivo svima. Važno je da se upravo u školskim razredima vježba razumijevanje jednih za druge, kako bi se uvažavala različita uvjerenja”, tvrdi biskup Glettler.
Križ je dio austrijske kulture
“Križ je kao znak vjere i nade najdublje upisan u kulturu naše zemlje. Osim toga, raširene ruke Raspetoga predstavljaju gestu da Bog svim ljudima nudi svoj blagoslov i svoju skrb”. Križ je također izraz temeljnog kršćanskog uvjerenja da je Isus iz Nazareta uložio svoj život kako bi prevladao svaku i najdublju zloću i opasnu nasilnu spiralu osvete i naplate”, pojašnjava biskup.
Pomirba je moguća, a ljubav je snažnija od svake mržnje a, osim toga, i u najtežoj situaciji moguć je novi početak – križ svjedoči i o tome.
Prema njegovim riječima, “kršćanski prasimbol vrlo je zahtjevan i predočuje Božju ljubav. Osim toga, križ nas povezuje sa svim ljudima koji moraju nositi teret osobne patnje – on nije simbol pobjednika i stalno uspješnih. Križ je dirljiva slika solidarne povezanosti sa svima, i s bezbrojnim poniženima i socijalnim gubitnicima našega globaliziranog svijeta, uključujući i oštećeno stvorenje. Upravo u današnjem opterećenom vremenu križ je most nade između zemlje i neba”, zaključio je innsbruški biskup Glettler u svome iscrpnom pojašnjenju.