Budi dio naše mreže

U proljeće 1991. godine Hrvatska se pripremala za referendum na kojem su se građani trebali izjasniti o razlazu sa Socijalističkom Federativnom Republikom Jugoslavijom. Nakon sukoba u Pakracu i na Plitvicama u ožujku 1991. sve je manje ljudi vjerovalo u mirni razlaz. To je uskoro potvrdio sukob hrvatske policije i srpskih pobunjenika koji se na današnji dan, 2. svibnja 1991. godine, zbio u Borovu Selu kraj Vukovara.

/ Borna Marinić

U tom mjestu tijekom proljeća dolazili su dobrovoljci iz Srbije, a sredinom travnja posjetio ga je i četnički lider Vojislav Šešelj održavši pritom govor na velikosrpskom mitingu održanom 14. travnja 1991. godine.

U noći s 1. na 2. svibnja u selu su zarobljena dvojica policajaca Policijske uprave Osijek. Ne znajući da su oni već tijekom noći prebačeni preko Dunava u Srbiju hrvatska policija započela je pregovore o njihovom puštanju. Srbi u Borovu Selu, na čelu s Vukašinom Šoškočaninom, tvrde da ništa ne znaju o njihovoj sudbini i govore o napadu hrvatskih policajaca na Srbe. U međuvremenu iz Ministarstva unutarnjih poslova u Zagrebu pomoćnik ministra Slavko Degoricija daje uputu kako dvojicu zarobljenih policajaca treba otići osloboditi.

Nakon toga načelnici Policijskih uprava Vinkovci i Osijek – Josip Reihl – Kir i Josip Džaja pripremaju akciju oslobađanja. U Borovo Selo oko 12 sati, predvođeni Martinom Matkovićem, sa strane Vukovara ulaze pripadnici Posebne jedinice policije PU Vinkovci s tri automobila te u centru sela upadaju u zasjedu. Iza njih u selo ulaze još dva autobusa s 50-ak pripadnika iste jedinice. Našavši se u neočekivanoj situaciji, hrvatski policajci pokušali su organizirati obranu. 

Pripadnici Posebne jedinice policije PU Osijek zaustavljeni su pred ulazom u selo iz pravca Dalja te su se puzajući pšenicom bezuspješno pokušali probiti do kolega koji su upali u očito smišljenu klopku u središtu sela. Pomoć im je pokušala stići i sa vukovarske strane, isto tako bezuspješno i uz dvije žrtve – mladog policajca Mladena Čatića i načelnika policijske postaje Vukovar za operativne poslove Stipana Bošnjaka.  U popodnevnim satima u Borovo Selo iz smjera Dalja i iz smjera Vukovara ulazi Jugoslavenska narodna armija koja je stvorila svojevrsnu tampon zonu između pobunjenika i hrvatske policije. Bio je to spas za hrvatske policajce koje JNA izvodi iz sela svojim transporterima. U spašavanju ranjenih policajaca iz sela značajan doprinos dale su i ekipe Medicinskog centra Vinkovci predvođene doktorima Nikolom Drobnjakom i Mladenom Karlićem. 

„Taj dan je posebno ostao upamćen u novijoj hrvatskoj povijesti. To je jedan od kako ga je nazvao predsjednik Tuđman jedan od najtežih dana od kada je uspostavljena demokratska vlast u Hrvatskoj. Naime tog dana ubijeno je 13 hrvatskih policajaca, 12 u Borovu Selu i 1 policajac Franko Lisica u Polači u zaleđu Zadra i taj događaj je potresao Hrvatsku“, kazao je povjesničar Ante Nazor u filmu „Zasjeda u Borovu Selu“, autora Borne Marinića koji će biti premijerno prikazan u nedjelju, 3. svibnja, u 21 sat na prvom programu HRT-a.

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja