Na današnji dan, 16. ožujka 1992. godine, u Zagrebu je održana sjednica Vrhovnog državnog vijeća. Poslovi tog državnog tijela na čelu kojeg je bio predsjednik Franjo Tuđman bili su vezani uz obranu, unutarnje poslove i nacionalna sigurnost te međunarodne odnose i suradnju.
Glavna tema ove sjednice bila je vezana uz političko stanje i zadaće u svezi s angažiranjem mirovnih snaga Ujedinjenih naroda. Sjednica je započela temeljitom analizom svega učinjenog na pripremama dolaska Mirovnih snaga o čemu su izvijestili hrvatski visoki dužnosnici koji su imali konkretne kontakte s izaslanicima UN-a u Hrvatskoj. Zaključeno je da je Hrvatska stvorila sve organizacijske, političke i vojne pretpostavke za dovršenje mirovnog procesa u Hrvatskoj. Naravno da je Hrvatska težila da svoje teritorije preuzme u ustavno-pravni poredak na miran način no Srbija, JNA i pobunjeni Srbi stvarali su stanje u kojemu se takva opcija činila neostvarivom.
Predsjednik Tuđman na sjednici je kazao kako je osnovna zadaća Mirovnih snaga UN-a postizanje trajnog mira, dok se istodobno u okviru Briselske konferencije završava proces političkog rješenja krize u bivšoj Jugoslaviji. Tuđman je naglasio kako je temeljni stav bitnih međunarodnih čimbenika odricanje mogućnosti promjene državnih granica silom, bez pristanka svih strana te kako su se Europska zajednica i niz zemalja svijeta jasno i pozitivno odredile oko priznanja Republike Hrvatske.
Istog dana u Hrvatsku su iz Beograda stigli pripadnici Mirovnih snaga UN-a podijeljeni u tri skupine – jedna je skupina otišla u Dalj, druga u zapadnu Slavoniju, a treća na okupirani prostor, odnosno u SAO Krajinu. Zanimljivo prvi put u povijesti u mirovnih operacija UN-a sudjelovala je i Rusija. Oni su se našli u skupini koja je poslana u Dalj, a ondje ih je razdragano dočekao general JNA Andrija Biorčević koji je vodio novosadski korpus JNA u napadima na Vukovar. Pozdravljajući ih uz rakiju, kazao je:
„Vaša misija je i naša misija. Učinit ćemo sve da u tome uspijete.“
Ipak misija UNPROFOR-a bila je zaustaviti rat, omogućiti povratak prognanicima i sukladno političkim dogovorima pomoći pri prijenosu vlasti na okupiranim područjima. U tome nisu uspjeli.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.