Budi dio naše mreže

Skupština Republike Srpske Krajine u Glini je 9. veljače 1992. godine na svojem zasjedanju prihvatila mirovni plan Cyrusa Vancea za Jugoslaviju. Bila je to kulminacija napetih odnosa na relaciji Knin-Beograd. Naime Knin se nikako nije mirio s time da će morati prihvatiti dolazak mirovnih snaga te je davao Beogradu do znanja kako ne misli popustiti.

/ Borna Marinić

Takvu politiku vodio je predsjednik Republike Srpske Krajine Milan Babić koji je još od ljeta 1991. samovoljom smetao službenom Beogradu što je kulminiralo višemjesečnim odbijanjem da u ime pobunjenih hrvatskih Srba potpiše suglasnost za dolazak Mirovnih snaga UN-a. Naprotiv, on je inzistirao na politici odcjepljenja od Hrvatske.

Koliko Beogradu odluka o prihvaćanju mirovnog plana bila bitna govori i činjenica da su u Glinu došli potpredsjednik nepostojećeg Predsjedništva SFRJ Branko Kostić i general Blagoje Adžić. Kostić je kazao kako “srpska manjina u Hrvatskoj može biti zadovoljna svojim teritorijalnim dobicima, jer će prema Vanceovom planu zadržati kontrolu nad tim teritorijima” naglasivši da “sada kada su ljudi uspjeli zavladati svojim teritorijima i organizirati vlast i policiju, nameće se pitanje, trebamo li braniti slobodu Srba u Krajini i dalje vodeći rat koji prijeti eskalacijom ili pak mirnim sredstvima”. 

Dakle Kostić koji se dokazao kao ekstremni Srbin i zagovornik rata, najednom se pretvorio u mirotvorca koji upozorava Krajinske Srbe da neprihvaćanje Vanceovog plana “može pokrenuti nemire i u preostalim dijelovima jugoslavenske federacije”. Tako su Kostić i njegovi okončali igru Knina i Beograda i i preduhitrili Milana Babića, koji je htio od Skupštine dobiti odluku o raspisivanju referenduma u tzv. Krajini o prihvaćanju Vanceovog plana. Babić je tvrdio da ima potporu naroda i da Vanceov plan ne pruža dovoljnu zaštitu Srbima od hrvatske osvete. Zato ga je srbijanski predsjednik Slobodan Milošević javno prozvao poslavši otvoreno pismo u kojem je zatražio njegovu smjenu, optuživši ga da Srbe i Srbiju drži kao taoce.

Borna Marinić / Foto: HKM

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja