Budi dio naše mreže

„Nismo znali gdje idemo i na što nas tjeraju. Kada smo došli na minsko polje natjerali su nas da se primimo za ruke, raširimo i da pješice krenemo kroz polje. Ubrzo smo naletjeli na mine. Znali smo da smo osuđeni na smrt.“ Tim riječima Ivan Mujić prisjetio se stravičnog masakra nad 21 mještaninom Lovasa 18. listopada 1991. godine.

/ Borna Marinić

On je imao sreću da se nađe među 30 preživjelih te je bio teško ranjen. Maleno srijemsko selo u bivšoj vukovarskoj općini okupirano je 10. listopada kada su i započeli zločini nad lokalnim hrvatskim stanovništvom koje je ostalo u svojim domovima. Čim su četničke postrojbe Dušan Silni i Beli Orlovi ušli u Lovas odmah su ubili 23 mještana. Radi raspoznavanja naredili su Hrvatima da na ruci nose bijele vrpce a na kuće da izvjese bijele plahte.

Za vrijeme okupacije zvjerski su pendrecima, šipkama, kabelima i raznim spravama mučili one koje su zatekli. Uništavali su i pljačkali imovinu Hrvata i drugih nesrba. Katoličku crkvu svetog Mihaela zapalili su i potpuno uništili, kao i kapelicu na mjesnom groblju. Vrhunac nasilja dogodio se na današnji dan 1991. kada su srpske postrojbe natjerale 50 Hrvata u polje djeteline puno mina. Kada je pod tijelom jednog od mještana eksplodirala ubojita naprava, vojnici su istodobno otvorili vatru na nesretnu skupinu ljudi. Ubili su 20 ljudi. Crne brojke bile bi još crnje da u međuvremenu na mjesto zločina nije došao časnik JNA koji je zaustavio masakr i tako spasio preostalih 30 života. Istog dana ubijeno je još 20-ak Hrvata u samom selu.

Za zločin u Lovasu pred Međunarodnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Jugoslavije u Haagu bio je optužen Slobodan Milošević. Viši sud u Beogradu je 2007. godine izdao optužnice za zločine u Lovasu kojim se 14 osoba teretilo da su kao pripadnici lokalne civilno-vojne vlasti, Teritorijalne obrane podčinjene tadašnjoj JNA i paravojne formacije “Dušan Silni” sudjelovali u izvršenju napada na Lovas i civilno stanovništvo u njemu, iako su znali da u naselju nema hrvatskih oružanih snaga koje bi pružile otpor i branile selo, a po ulasku u selo nekontrolirano i nasumično otvarali vatru iz pušaka, bacali bombe u dvorišta, na kuće, u podrume i druge prostorije, pojedine zatečene civile ubijali, što je za posljedicu imalo uništenje i oštećenje civilnih stambenih i drugih objekata i smrt civila; da su nesrpsko, pretežno hrvatsko stanovništvo, izložili ponižavajućim, diskriminirajućim postupcima, naređivali protupravna privođenja, zatvaranja i saslušanja civilnih osoba, pri tome i njihovo mučenje i tjelesno povrjeđivanje.

Napokon u lipnju 2012. izrečene su presude optuženima. Ljuban Devetak dobio je 20 godina zatvora, a ostali kazne u rasponu od 4 do 14 godina pritvora. Dvije godine kasnije, Prizivni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je 14 osoba bilo osuđeno na zatvorske kazne u trajanju od četiri do 20 godina zatvora, te naložio novo suđenje. U lipnju ove godine ono je završeno, a osmorica okrivljenih za ratne zločine protiv civila u Lovasu proglašeni krivima i osuđeni na kazne u rasponu od 4 do 8 godina.

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja