Budi dio naše mreže

Na Turnju kod Karlovca na današnji dan, 30. prosinca 1991. godine, poginuo je Živko Krstičević. Taj istaknuti hrvatski snimatelj rođen je u Zagrebu 1954., a studij filmskog i televizijskog snimanja apsolvirao je 1983. Još tijekom studija razvio se u svestranog stvaratelja kojeg je zanimalo sve vezano uz televiziju i film.

/ Borna Marinić

Neki od redatelja s kojima je surađivao bili su Jakov Sedlar i Slobodan Praljak s kojima je snimio nekoliko dokumentarnih filmova o hrvatskoj kulturi. Godine 1991. predaje i pisani diplomski rad „Televizija visoke rezolucije“ koji nije stigao obraniti. Naime, izbijanjem velikosrpske agresije na Hrvatsku Krstičević se angažirao kao ratni snimatelj i novinar-reporter, a radio je uglavnom za američku novinsku agenciju Worldwide Television News. U ljeto 1991. snimio je izlazak tenkova JNA iz vojarne „Maršal Tito“. 

„Prilikom tog izlaska poginuo je jedan mladić 30-ih godina i to je bio moj prvi susret sa ratnim snimanjem“, kazao je u dokumentarcu „Ratni snimatelj – Živko Krstičević“ Ninoslava Lovčevića koji je objavljen posthumno. Zanimljivo Živko Krstičević ondje se našao sasvim slučajno jer je u blizini sa Slobodanom Praljkom radio na sasvim drugom projektu. Snimao je na Banovini gdje je kao snimatelj ušao u okupiranu Petrinju te u Lici i Slavoniji obilazeći hrvatske branitelje.

„Kamera tj. snimatelj često ne dolaze i naši su vojnici sretni kada dođemo jer ako je i televizija tu došla to mora biti nešto važno što mi radimo ili na neki način nismo zaboravljeni“, rekao je u već spomenutom filmu. Najčešće je snimao ratnu svakodnevicu Korduna, uglavnom na Turnju, prvoj crti obrane Karlovca. O zbivanjima na Turnju kazao je: 

„Tamo se na Turnju gine, tamo se na Turnju bori, ranjeni se vraćaju, mrtvi se vraćaju, hitne pomoći jure. Na tom turanjskom mostu je cijeli rat. Cijeli jedan život se tu odvija.“

Upravo je ondje, Živko Krstičević kamerom zabilježio posljednji trenutak svoga života. Minobacačka granata ispaljena sa srpskih položaja ugasila je njegov život. Nažalost o Krstičevićevu liku i djelu manje se zna nego o Gordanu Ledereru i Žarku Kaiću, ratnim snimateljima HRT-a, iako je njegova uloga u Domovinskom ratu bila itekako značajna, a njegove snimke emitirale su gotovo sve europske TV postaje.

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja