Budi dio naše mreže

Istom zapovijedi kojom je na zadarsko, odnosno velebitsko ratište poslao "Tigrove", načelnik Glavnog stožera Hrvatske vojske general Janko Bobetko, reaktivirao je Planinsku satniju Velebit, postrojbu koja je najbolje poznavala prostor te planine.

/ Borna Marinić

Planinska satnija Velebit osnovana je 1991. godine kada se u Hrvatskom planinarskom savezu oko Jerka Kirigina počela okupljati skupina iskusnih planinara, alpinista i speleologa. Svi oni imali su dvije zajedničke stvari – ljubav prema planinama i ljubav prema Domovini. Te dvije ljubavi odvele su ih u jesen 1991. na Velebit jer su htjeli braniti Domovinu ondje gdje su se osjećali pozvanima. Nakon Sarajevskog primirja i dolaskom UNPROFOR-a dolazi do reorganizacije Hrvatske vojske u kojoj je u ljeto 1992. Planinska satnija Velebit demobilizirana.

Nakon primitka zapovjedi generala Bobetka satnija je učinkovito organizirana na isti način kao i u jesen 1991. iz vrlo jednostavnog razloga. Naime, čelni ljudi postrojbe bili svjesni da je nova mobilizacija moguća i vjerojatna, a svi pripadnici i dalje su bili i više nego spremni odazvati se obrani Domovine. Dužnost zapovjednika vršio je Jerko Kirigin, njegovi zamjenici bili su Ivan Host i Đuro Sekelj – Knor. Iako je predviđeno da se mobilizira jedan pješački vod, jer tako se uostalom u službenim raščlambama i vodi naziv postrojbe („vod Planinske satnije Velebit“), pripadnici su se odazvali i pošli na Velebit u gotovo dvostrukom broju većem no što je potrebno za popunu pješačkog voda., piše u monografiji postrojbe povjesničar Tomislav Šulj. U istoj knjizi pronalazimo i sjećanje Dragutina Baruškina – Rusa, člana zapovjednog stožera postrojbe, na te dane:

 „Našeg zapovjednika, Jerka Kirigina hitno su nazvali u Glavni Stožer i dobili smo zapovijed da 3. veljače 1993. opet krenemo na Velebit, ovaj puta da pružimo stručnu i logističku potporu hrvatskim snagama koje se brane od srpskog protunapada. Po zapovijedi trebali smo dignuti jedan vod, no mi smo razmišljali na duži rok i podigli oko 50-ak ljudi. Stigli smo u Seline, smjestili se i uskoro krenuli put Velebita. Nakon okončanja operacije „Maslenica“ taj dio bojišnice postaje 1. sektor obrane ZP Split, a zapovjednik je bio Mirko Norac, tada zapovjednik gardijske brigade iz Gospića. S dečkima iz Gospića imali smo iznimne odnose još iz 1991., pa nije bilo problema za suradnju. Odmah po dolasku, počeli smo ih voditi kao i pripadnike specijalne policije, potom ‘Tigrove’, kao i druge borbene grupe na isturene položaje. Dakle, kako je koja grupa vojnika pristizala, tako smo ih  vodili na velebitske čuke. Naravno, najveći dio njih nije nikad ni bio na Velebitu, a jako malo ih je imalo ikakvih iskustva s planinama, tako da su oni, kao i nadležni u zapovjedništvu, itekako znali cijeniti našu nazočnost i sigurnost koju smo pružali tim grupama. Tek kasnije, kad su donekle sukobi smanjeni, postrojbe koje su se smjenjivale same su se znale kretati sigurnim smjerovima. U tom razdoblju neprijatelji su još uvijek držali Tulove grede, i trajale su strašne borbe za Veliku i Malu Bobiju, to su brda iznad Obrovca. Bile su česte i žestoke, baš je bila ‘šora’. Za Veliku Bobiju je bilo negdje četiri puta gadnih borbi, padala je iz ruke njima-nama. Tek kad smo konačno i za stalno preuzeli nadzor nad Tulovim gredama to se smirilo i počeli su povremeni obračuni topništvom“. 

Borna Marinić

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja