Budi dio naše mreže

Predsjednik Franjo Tuđman u lipnju 1990. dao je nalog tadašnjem republičkom sekretaru za unutrašnje poslove Josipu Boljkovcu da hitno, u sklopu postojećih zakonskih mogućnosti, organizira kampanju za zasnivanje radnog odnosa s hrvatskim mladićima sposobnima za službu u policiji. Javni natječaj za prijem u službu objavljen je 21. srpnja 1990., a odaziv je bio velik. Na natječaj se u svega par dana javio ogroman broj mladića koji su morali proći strog liječnički pregled. Na koncu su se odabrani 5. kolovoza 1990. okupili u Svetošimunskoj ulici u Zagrebu gdje se danas nalazi Policijska akademija. Već tri dana kasnije, na današnji dan 1990. polaznici tečaja Prvi hrvatski redarstvenik postrojili su se pred hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom.

/ Borna Marinić

Nakon prvih višestranačkih izbora i uspostave nove, demokratski izabrane vlasti 30. svibnja 1990., Republika Hrvatska bila je suočena s destabilizacijom ustavnog poretka od strane pobunjenih Srba. Hrvatsko vodstvo zabrinuto narušavanjem javnog reda i mira na dijelu teritorija gdje je srpski narod činio većinski udio među stanovništvom, odlučilo je reagirati.

Jedina legalna oružana snaga tadašnje države, bila je policija, a s obzirom na upitnu odanost dijela tadašnjih milicajaca legalno izabranoj hrvatskoj vlasti i nacionalnu strukturu zaposlenih u Republičkom Sekretarijatu unutrašnjih poslova Socijalističke Republike Hrvatske, odlučeno je da se krene u obuku i naoružavanje većeg broja ljudi spremnih za obranu Hrvatske.

Predsjednik Franjo Tuđman u lipnju 1990. dao je nalog tadašnjem republičkom sekretaru za unutrašnje poslove Josipu Boljkovcu da hitno, u sklopu postojećih zakonskih mogućnosti, organizira kampanju za zasnivanje radnog odnosa s hrvatskim mladićima sposobnima za službu u policiji. Javni natječaj za prijem u službu objavljen je 21. srpnja 1990., a tadašnjem Obrazovnom centru za unutrašnje poslove u Zagrebu naređeno je da se osnuje Tečaj za prve hrvatske redarstvenike.

Odaziv je bio velik. Na natječaj se u svega par dana javio ogroman broj mladića koji su morali proći strog liječnički pregled. Na koncu su se odabrani 5. kolovoza 1990. okupili u Svetošimunskoj ulici u Zagrebu gdje se danas nalazi Policijska akademija. Već tri dana kasnije, na današnji dan 1990. polaznici tečaja Prvi hrvatski redarstvenik postrojili su se pred hrvatskim predsjednikom Franjom Tuđmanom.

Pred predsjednikom Tuđmanom postrojilo je ukupno 1698 polaznika tečaja. Na početku smotre zapovjednik tečaja Prvi hrvatski redarstvenik, Marko Lukić podnio mu je raport.

Uz zvuke „Lijepe naše“ i podizanje hrvatske zastave, nakon izvršene smotre, Franjo Tuđman prvim hrvatskim redarstvenicima zaželio je dobrodošlicu te im se obratio idućim riječima: „Redarstvena služba ili policija, kako se zove u europskim zemljama, ima veliku važnost u svim zemljama svijeta. U ovdašnjim i sadašnjim prilikama, naročito. Dosad nažalost, stjecajem povijesnih okolnosti u Hrvatskoj ta služba nije uživala ugled u narodu onakav kakav treba imati. Na vama je da zajedno s novom hrvatskom demokratskom vlašću, hrvatskim vrhovništvom, vratite ugled i toj službi. Vi trebate biti čuvari mirnog sna naših građana, čuvari blaga naših ljudi, ali i čuvari ustavnog i pravnog poretka Republike Hrvatske. Ne sumnjam da ćete vi, koji ste dobrovoljno stupili u ovaj prvi tečaj Škole unutarnjih poslova Republike Hrvatske, tu dužnost obaviti na zadovoljstvo i vlasti i naroda Republike Hrvatske.

Pred vama je velika i odgovorna zadaća. Vi morate ovladati ne samo vještinom i znanjem svoga posla, vi morate biti i pravi predstavnici nove demokratske i suverene vlasti Republike Hrvatske. Vi morate zadovoljiti na službi, ali morate zadobiti povjerenje naših ljudi, svakog našeg čovjeka, od djeteta, žena, do muškaraca i čitavoga naroda. Morate biti odlučni i odrješiti, nepodmitljivi i nepomirljivi u vršenju svoje službe, ali morate biti krajnje uljudni i kulturni. Svaki čovjek mora vas osjetiti kao svojeg čuvara, kao svojeg predstavnika. I u tom smislu, ja vas molim, ali i zapovijedam, da se pojavite na ulicama, u selima i gradovima i da budete ono što će od vas zahtijevati vaš ministar i što će vrhovništvo Hrvatske zahtijevati – da budete zaista jamstvo mira i poretka Republike Hrvatske.“

Borna Marinić

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja