Budi dio naše mreže

Dana 25. listopada 1991. godine odigrala se bitka za Tordince, mjesto kraj Vinkovaca koje je pored potpunog okruženja odolijevalo napadima gotovo mjesec dana.

/ Borna Marinić

Silovit napad je pokrenut iz smjera okolnih srpskih sela: Velike Mlake, Silaša, Pačetina i Ostrova. Branitelji su ga spremno dočekali i uništili i onesposobili devet tenkova i jedno borbeno-oklopno vozilo, dok je iz stroja je izbačeno oko 170 neprijateljskih vojnika. Ipak, u popodnevnim satima hrvatski branitelji su se povukli zbog nedostatka protuoklopnog naoružanja.

Na hrvatskoj strani bilo je mnogo ranjenih, a poginulo je i ubijeno ukupno 30 civila i 10 branitelja. Samo su dvije osobe od tog broja preminule od posljedica teškog ranjavanja u bolnici i pokopane su u Vinkovcima. Nakon provedenih ekshumacija iz primarnih i sekundarnih grobnica te na pojedinačnim lokacijama pokopano je 35 civila i branitelja. Još uvijek je nepoznata sudbina branitelja Vlatka Matanovića iz Antina, Vladimira Doležaka iz Vinkovaca i Borisa Gubića iz Zagreba. 

Osim što su dio civila pobili, 11 stanovnika nesrpske nacionalnosti je psihički i fizički zlostavljano te potom prebačeno u logor Begejci u Srbiji. Istog dana napadnuta je i Jarmina koja se uspješno obranila, a u popodnevnim satima iz Mirkovaca, Cerića i s dobra Henrikovci napadnut je Nuštar. I taj su napad branitelji odbili uz tri uništena tenka JNA.

Za vrijeme rata pojavio se podatak o 208 žrtava u masovnoj grobnici pred crkvom u Tordincima. Ta informacija koja se pojavila u Večernjem listu u svibnju 1992. godine poslužila je u propagandne svrhe, a u dijelu medija pogrešna vijest se nastavlja i dalje širiti. Naime, u boju za selo Tordince poginulo je oko 170 četnika, rezervista i redovnih vojnika JNA i pobunjenih Srba. Nakon okupacije JNA je provela asanaciju terena oko sela i prikupila sve mrtve ispred katoličke crkve. Nakon prepoznavanja JNA je odvojila sve svoje poginule i odnijela ih za Srbiju, a domaće pobunjene Srbe su pokapali po okolnim srpskim selima. 

Branitelja Tordinaca i civila hrvatske nacionalnosti poginulih u selu koji su prikupljeni prilikom asanacije terena je bilo 29. Iz sela Tordinci poginulo je tijekom okupacije i troje civila srpske nacionalnosti koji su odmah sahranjeni u selu. Tako se došlo do brojke od 208, a svjedok je bio matičar iz sela Tordinci koji je uspio doći na slobodni teritorij Republike Hrvatske tek u svibnju 1992. godine. 

Na temelju iskaza preživjelih, sudac Županijskog suda u Vukovaru donio je u svibnja 1999. naredbu o ekshumiranju posmrtnih ostataka u mjestu Tordinci. Kod župnog ureda srušene crkve izvađeno je samo pet tijela koja su naknadno identificirana, a u grobnici su pronađene i kosti životinjskog porijekla. Tijekom 2004. Vladin ured za zatočene i nestale nastavio je iskapanja te je u nekoliko masovnih i individualnih grobnica nadomak Tordinaca pronađeno još nekoliko desetaka posmrtnih ostataka poginulih.

Borna Marinić – HKR – Hrvatski katolički radio/Foto: Josip Ninković

Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.

Kontaktirajte nas

Ukoliko imate prijedlog za vijest, pošaljite nam na info@hkm.hr

Rezultati pretrage za pojam:

Danas slavimo sv. Joakima i Anu, Isusove djeda i baku – savršen dan da se prisjetimo i naših ‘neopjevanih heroja