Novi poduzetnički pothvat francuskih redovnica temelji se na bezvremenskom srednjovjekovnom sustavu, a sestre se nadaju da će biti trajan dar njihovom kraju.
Sestre cistercitkinje u francuskoj pokrajini Occitanie pokrenule su poduzetnički pothvat koji donosi život u duhu 12. stoljeća. Ovaj projekt 27 časnih sestara sastoji od obnavljanja srednjovjekovne samostanske farme (seoske kuće s ostalim zgradama) za proizvodnju sira, džema, paštete i brašna koristeći resurse proizvedene na imanju velikog 112 hektara, koje se nalazi u ruralnom području, s voćnjacima, kravama i svinjama, javlja Aleteia.
Kako bi pokrenule projekt, započele su obnavljati posjed i veliku štalu, uz pomoć volontera, uključujući nekatolike koji su bili oduševljeni inicijativom. Volonteri su čak pomogli u izradi opeka koristeći glinu iz zemlje tog posjeda. Časnama u njihovom projektu pomažu donacije prikupljene crowdfundingom, putem platforme CredoFunding.
Sestra Anne, voditeljica projekta, razgovarala je s reporterkom Solène Tadié, dopisnicom za Europu za National Catholic Registar, o nadama zajednice o ovom projektu:
“Naš cilj nije samo zarađivati za život narednih 30 godina. Želimo graditi za vječnost, izgraditi dugovječno povijesno mjesto koje će se prenositi budućim naraštajima – a srednji vijek je savršen primjer takve filozofije.”
Projekt pod nazivom “Farma 21”, referirajući se na tekuće stoljeće, uključivat će i veliku biblioteku za čuvanje najvrjednijih rukopisa zajednice iz 13. i 14. stoljeća.
Sestra Anne podsjeća da je dinamika srednjovjekovnih samostana omogućila Crkvi da održivo oblikuje zapadnu kulturu. Ona smatra da u naše vrijeme obnova monaškog života također može transformirati kulturu i dušu.
Stvarajući samostan i pripadajući posjed novim kulturnim središtem, redovnice također žele podržati lokalne tvrtke i stvaranje novih radnih mjesta, pokretajući val ekonomskih koristi za čitavu regiju.
Sestra Anne je rekla: