Svjetski dan bolničarki i bolničara papa Franjo je obilježio misom u kojoj ih je nazvao herojima pandemije. Osim što su među najvažnijim borcima s teškoćama današnjice, Papin život na poseban način vezan je upravo uz njih. Naime, kada je imao samo 20 godina papu Franju je spasila ustrajnost jedne medicinske sestre.
Međunarodna zajednica danas obilježava Svjetski dan bolničarki i bolničara te je papa Franjo na jutarnjoj misi imao nakanu za njih, nazvavši ih herojima pandemije. U propovijedi se osvrnuo na “istinsko značenje mira”.
U uvodnoj riječi Papa je pozvao vjernike, koji su misu pratili putem interneta, da se mole za bolničare i za zdravstvene radnike, koji su izabrali ovaj vrlo požrtvovan poziv. “Neka ih Bog blagoslovi. Oni su nam u ovo vrijeme pandemije dali herojski primjer, a neki i živote”, primijetio je Papa.
U propovijedi se osvrnuo na Isusov oproštaj kada je svojim učenicima darovao mir. “Ne radi se o svjetovnom miru, o miru bez rata, za kojim svi čeznemo, već o miru u srcu, o miru u duši, o miru kojeg svatko od nas nosi u sebi”, pojasnio je Papa i primijetio kako nas mir Gospodnji navodi da se posvetimo drugima. “Taj mir pokreće, a ne izolira. On navodi čovjeka da ide ususret drugima, da stvaramo zajedništvo i izmjenjujemo misli i iskustva. Svjetovni mir je skup, dok je Isusov besplatan i plodonosan. Taj Božji dar ostaje zauvijek i u teškim vremenima”, istaknuo je Papa. Objasnio je kako se ne radi o nekoj vrsti anestezije, već o konačnom miru, iako je i on zarazan, ali nije narcisoidan.
Propovijed je Papa završio prošnjom da nam Bog poda mir pun nade, koji će nas oploditi i omogućiti nam da idemo ususret bližnjima.
Na ovaj poseban dan prisjećamo se i 3. ožujka 2018. kada je papa Franjo u audijenciju primio talijanske predstavnike bolničarki i bolničara. Osim što ih je nazvao promicateljima života i dostojanstva svake osobe, Papa se tada prisjetio talijanske medicinske sestre i članice dominikanskog reda Cornelie Caraglio koja mu je spasila život kada je imao samo dvadeset godina.
Papa je naveo da je sestra Cornelia, kako prenosi Aleteia, kao dominikanka služila u Grčkoj gdje je bila i profesorica, nakon čega je stigla u Argentinu gdje je radila kao medicinska sestra. “Kada sam, kao dvadesetogodišnjak, bio na rubu smrti, ona se raspravljala s doktorima govorivši im da se svi zajedno moraju više potruditi. Zahvaljujući tome, ja sam preživio. Neizmjerno sam joj zahvalan! Hvala joj”, rekao je tada papa Franjo nazvavši sestru Corneliu sjajnom i hrabrom ženom koja je bila skromna osoba, ali je sa samopouzdanjem radila svoj posao.