Naše srce čezne za molitvom no često mi zapravo ne znamo odakle i kako krenuti; kako moliti? Koliko dugo moliti? Kako znamo odgovara li Gospodin na naše vapaje? Što moliti? Kojim svecima se obratiti? Za Hrvatsku katoličku mrežu odgovore nudi p. Sebastian Šujević.
Ako je životna situacija u kojoj smo se našli toliko teška, dugotrajna ili komplicirana skloni smo tu zahtjevnost preslikati i na Boga, pa više ni sami ne znamo kako bismo ga u sve to sada “uveli”. Laž koja nam se potom servira je i ona da nam zahtjevnost situacije diktira dugotrajnost i zahtjevnost molitve pa će teške situacije biti “teško izmoliti”, radi se o zamkama u koje smo skloni upasti i tako propustiti upoznati ljubav Božju, odbiti Njegovu jednostavnost i Njegovu čežnju da stalno i u svemu bude uz nas, zatvoriti se gorućoj želji Njegovog Srca – da nas oslobodi i obraduje. Nikada ne zatvarajmo vrata Bogu koji stalno i strpljivo čeka pred njima, od Njegova zagrljaja dijeli nas samo sekunda okretanja ključa, jedna jednostavna izgovorena riječ : “uđi!”. Koliko god bilo komplicirano ono u čemu se nalazimo i s čime se mučimo iza vrata, istina o Bogu i našem razgovoru s Njime je daleko od komplikacije, u najzamršeniju situaciju najlakše je zapravo Bogu dopustiti ulaz i jednostavno – prihvatiti rješenje. Jer, kad dopustimo da uđe ugostili smo samo Rješenje baš svake situacije koja nas može zateći.
1. Prepoznaj kako se osjećaš i govori Mu o tome
Učitelju, nauči nas kako moliti, ta molba Isusovih učenika koja proizlazi iz srca koje po svojoj naravi djeteta Božjega čezne moliti kako za druge tako i za sebe stoji i danas. Mi osjećamo snažnu potrebu moliti, no vrlo često ni sami ne znamo – kako, i onda odustajemo nakon prvog pokušaja ili se pak ni ne odvažimo tražiti nešto konkretno za sebe i druge od Gospodina. Susrećete li se u svom pozivu s tim problemom?
Susrećem se, dakako, no iskustvo dubokih molitelja pa i vlastiti životni put naučio me je mnogočemu. Temeljna bi stvar bila: Molitva je susret mene, tebe, nas i Gospodina. Primjerom bih to približio: mi imamo iskustvo susreta s dragim ljudima, i ti susreti su raznovrsni a opet svi zdravi i dobri. Uzmite samo jednu osobu, prijatelja i različitost susreta: vjenčanje, sprovod, rođenje djeteta, slavlje rođendana, rad na podizanju kuće, utakmica… Okolnosti su drugačije, duša je u drugačijem stanju, potreba srca je drugačija, a ljudi isti. Rekao bih tako je s molitvom. Bitne su okolnosti i stanje srca i duše, prepoznavanje i tada se događa i molitva koja je za to vrijeme: prošnja, slavlje, tugovanje, pokora, vapaj, utjeha, borba. Tako možemo pronaći ritam svoga srca i duše i lakše ući u istinski, svjesni i iskreni susret.
2. Reci mu jasno što tražiš
Koliko je važno artikulirati Gospodinu što konkretno od Njega tražimo?
Smatram da je važno dobro i što konkretnije, preciznije artikulirati svoje riječi Gospodinu. Naravno, koliko je to moguće u datom trenutku. Zašto? Pa zato što tim s jedne strane ulazimo dublje u svoju dušu ili odnos s drugom osobom, ili situaciju u kojoj se nalazimo. Ne ostajemo na površini već idemo u dubine, upoznajemo stvari iznutra. I s druge strane tu nas već Gospodin vodi, ne radimo to sami prepušteni sebi, jer hramovi smo Duha Svetoga, i ne možemo reći „Gospodine“ bez Duha Svetoga. Tu nas On veći vodi prema svojoj volji, prema milosti koju nam želi dati, pročišćava našu nakanu, koja se čak može promijeniti od one prvotne jer nam Gospodin pomaže.
Kad molimo za druge moramo razlikovati molitvu prošnje i molitvu zagovora, koja je osnovna razlika?
3. Ustraj u molitvi
Koliko dugo molimo, svi smo se suočili s tišinom u kojoj jednostavno nema odgovora, ništa se ne mijenja, nekad i godinama?
4. Gledaj Božjim očima u čovjeka za kojeg moliš
Kako znamo da molimo što valja i kako je milo Gospodinu, jer uvijek postoji sumnja da okrećemo “na svoj mlin”, tražimo nešto što nije po Božjoj volji, isto tako ako molimo za drugoga kako znati da molimo što je toj osobi doista potrebno?
5. Kušaj i kombiniraj molitve
Kad molimo neki će se držati forme pa će moliti primjerice devetnice, krunice, neki će ostati u improvizaciji – koji je „najbolji put”?
6. Osluškuj odgovor koji dolazi
Dok molimo Gospodin čuje, no čujemo li mi Njega!? Kako razaznati sto nam Duh govori za nas ili neku drugu osobu za koju molimo? Što pratiti – misli ili možda osjećaje koji se javljaju dok molimo, kako naše tijelo reagira pri molitvi….? Pomozite nam shvatiti kako Duh govori. Možda zapravo čitavo vrijeme dobivamo odgovor ili smjernicu za nas ili za onoga koga zagovaramo, ali ne znamo prepoznati?
7. Upoznaj svoju Nebesku reprezentaciju – otkrij koja ekipa svetaca trči za tebe i zaigraj s njima
Kod zagovora svetaca, kad prosimo njihov zagovor – kako znati kojem svecu se molimo za zagovor za sebe ili nekoga drugoga, obično se kaže da sveci biraju nas, a ne mi njih i da svatko ima svog zagovornika, kako prepoznati koji je naš ili kojemu se uteći za konkretnu potrebu?