U rujnu 2012. u glavnom gradu Latvije pokrenuta je kampanja pod nazivom „Za život“ koja ima za cilj informirati žene i njihove obitelji o pobačaju i njegovim posljedicama. Na početku kampanje predstavljena je instalacija od 27 skulptura nerođene djece s malim pijedestalom na kojem je na tri jezika upisano 27 priča tj. razloga zbog kojih su se majke ovih beba odlučile na pobačaj.
Postoje skulpture koje nam mogu izmamiti osmijeh na lice, dok ima i onih koje snažno progovaraju o bolnim temama nekog vremena i tjeraju na suze. Jedno od takvih umjetničkih djela bez sumnje je spomenik nerođenoj djeci u Rigi autorice Eve Riekstina, podignut s ciljem da u ljudima probudi svijest o strahotama pobačaja, najvećeg zla našeg vremena, donosi TostPost.
U rujnu 2012. u glavnom gradu Latvije pokrenuta je kampanja pod nazivom „Za život“ koja ima za cilj informirati žene i njihove obitelji o pobačaju i njegovim posljedicama. Na početku kampanje predstavljena je instalacija postavljena u Starom gradu (Old town Riga u blizini hotela de Rome), spomenik nerođenoj djeci koji se sastoji od 27 skulptura nerođene djece. Zašto 27? Prema statistikama, to je broj pobačaja koji se izvrši u Latviji u jednom danu.
Svako dijete ima mali pijedestal na kojem je na tri jezika (ruskom, engleskom i latvijskom) upisano 27 priča tj. razloga zbog kojih su se majke ovih beba odlučile na pobačaj.
Organizatori su zaključili kako bi to mogao biti dobar način da privuku žene koje razmišljaju o pobačaju, smatrajući nužnim da te obitelji dobiju potpune informacije o ovoj strašnoj odluci i, što je najvažnije, da spoznaju koje su njegove posljedice. U takvim situacijama većina žena je u strahu i nažalost ne razmišlja o tome što čini.
Kampanja poziva građane, ali i posjetitelje Latvije na razmišljanje o ovom ozbiljnom problemu, ubojstvu nerođenog ljudskog bića, što čini se mnoge ne ostavlja ravnodušnima, jer spomenik nerođenoj djeci u Rigi privlači velik broj ljudi. Uvijek je netko na trgu, uvijek je položeno svježe cvijeće koje ljudi donose i ostavljaju pored skulptura nerođene djece izražavajući na taj način svoju tugu i bol.
Slični spomenici podignuti su i kod nas u Karlovcu te u poljskom Obrzycku, a dirljiv je i onaj u Sloveniji s likom djevojčice koja nježno miluje svoju uplakanu majku na koljenima, tješeći je i opraštajući joj za taj bolni čin.