Za ovu korizmu pazinski fratri predložili su jedan izazov. Pozivaju sve ljude da pročitaju Evanđelje po Mateju u cijelosti. Kroz izazov će svaku odvažnu dušu voditi svakodnevni poticaji, smjernice za čitanje teksta i njegovo tumačenje, razmatranje te prijedlog za molitvu. Čitatelji mrežne stranice Hrvatske katoličke mreže mogu svakodnevno pratiti izvadak iz e-duhovnih vježbi. U ovim e-duhovnim vježbama vodi nas fra Darko Tepert.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz korizmenih e-duhovnih vježbi 2020. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-duhovne vježbe za Android i iOS.
Mt 20,1-16
Uvod
I danas nastoj biti u miru pred Gospodinom. Zamisli da se odmaraš nakon cjelodnevnog napornog fizičkog rada. Dočekao te Gospodin. Poslužuje te. Brine se za tebe. Ostani u zahvalnoj tišini. Potom prijeđi na čitanje.
Čitanje (Mt 20,1-16)
Kao što vidiš, danas ti je za razmatranje ponuđen cijeli onaj dio Matejeva evanđelja za koji ti je prethodno dano u zadatak da ga pročitaš.
»Kraljevstvo je nebesko kao kad domaćin rano ujutro izađe najmiti radnike u svoj vinograd. Pogodi se s radnicima po denar na dan i pošalje ih u svoj vinograd. Izađe i o trećoj uri i vidje druge gdje stoje na trgu besposleni pa i njima reče: ‘Idite i vi u moj vinograd pa što bude pravo, dat ću vam.’ I oni odoše. Izađe opet o šestoj i devetoj uri te učini isto tako. A kad izađe o jedanaestoj uri, nađe druge gdje stoje i reče im: ‘Zašto ovdje stojite vazdan besposleni?’ Kažu mu: ‘Jer nas nitko ne najmi.’ Reče im: ‘Idite i vi u vinograd.’«
»Uvečer kaže gospodar vinograda svojemu upravitelju: ‘Pozovi radnike i podaj im plaću počevši od posljednjih pa sve do prvih.’ Dođu tako oni od jedanaeste ure i prime po denar. Pa kada dođu oni prvi, pomisle da će primiti više, ali i oni prime po denar. A kad primiše, počeše mrmljati protiv domaćina: ‘Ovi posljednji jednu su uru radili i izjednačio si ih s nama, koji smo podnosili svu tegobu dana i žegu.’«
»Nato on odgovori jednomu od njih: ‘Prijatelju, ne činim ti krivo. Nisi li se pogodio sa mnom po denar? Uzmi svoje pa idi. A ja hoću i ovomu posljednjemu dati kao i tebi. Nije li mi slobodno činiti sa svojim što hoću? Ili zar je oko tvoje zlo što sam ja dobar?’«
»Tako će posljednji biti prvi, a prvi posljednji.«
Što misliš o čemu govori ova prispodoba? Koji joj je smisao? Kome se Isus u njoj obraća? Sjeti se da je prethodni odlomak završio riječima: „A mnogi prvi bit će posljednji, i posljednji prvi.“
Kraljevstvo nebesko uspoređeno je s vinogradom. Još je u Starom zavjetu Božji izabrani narod uspoređen s vinogradom. Tako kod proroka Izaije čitamo: „Moj je dragi imao vinograd na brežuljku rodnome. Okopa ga, iskrči kamenje, posadi ga lozom plemenitom. Posred njega kulu on podiže i u nj tijesak metnu. Nadaše se da će uroditi grožđem, a on izrodi vinjagu“ (Iz 5,1-3). Po proroku Jeremiji Bog poručuje: „Mnogi pastiri opustošiše moj vinograd, zgaziše nasljedstvo moje; dragu mi baštinu pretvoriše u golu pustinju, pretvoriše u pustoš, žalosna je pustoš preda mnom“ (Jr 12,10-11). Prema tome, i u ovoj prispodobi vinograd predstavlja Božji narod, a domaćin bi bio Bog.
U prispodobi se spominju treća, šesta i jedanaesta ura. U tadašnjem računanju vremena, to je bilo devet sati, podne i pet sati popodne. To znači da je domaćin slao radnike u vinograd najprije rano, oko šest, pa onda u navedene sate.
Radnike koji su poslani o jedanaestoj uri domaćin pita: „Zašto ovdje stojite vazdan besposleni?“ Njihova besposlenost nije posljedica lijenosti, nego nedostatka posla, posljedica životnih okolnosti. Za njih je olakšanje kad čuju da mogu ići raditi. Ovi posljednji radnici radili su vjerojatno samo jedan sat jer u doba berbe sumrak pada već oko šest popodne.
Sada započinje tvoje razmatranje. Ako ti je potrebno, vrati se na odlomak iz Evanđelja i još jednom ga pročitaj. Razmisli što ono govori tebi osobno.
Razmatranje
Zamisli sada da si radnik kojega je poslodavac davno zaposlio. Zadovoljan si svojom plaćom i uvjetima rada. S vremenom si dobio i neke povišice. Ono što zaradiš sasvim ti je dovoljno da možeš prehraniti svoju obitelj i otplaćivati kredite, pa čak si i priuštiti koje putovanje. Ipak, nedavno je poslodavac zaposlio još neke radnike. Tek su počeli raditi, a već imaju istu plaću i iste povlastice kao i ti. Kako se osjećaš? Je li to pravedno?
Evo, u takvoj situaciji Gospodine te pita: „Zar je oko tvoje zlo?“ Kad se uspoređuješ s drugima, s njihovim životnim uspjehom, njihovim napredovanjem, pa zbog toga osjećaš gorčinu, tvoje je oko zlo. Božje oko nije takvo. On svakoga promatra kao pojedinca. On tebe ne uspoređuje s drugima. On ne odvaguje tko je od nas bolji, a tko lošiji. On promatra tebe i gleda kako ti možeš napredovati. I za to ti daje priliku i pomoć. Božje je oko dobro.
Molitva
Moli Gospodina da budeš uvijek zahvalan za sve njegove darove.
I sada mu zahvali za sve što ti je dao.
Zamoli ga da se možeš radovati zbog dobra koje čini drugima, pa i onda kad ti ne možeš uživati u sličnu dobru.
Kao pripremu za sutrašnje razmatranje, danas tijekom dana pročitaj dvadeseto poglavlje Matejeva evanđelja, od sedamnaestoga do trideset i četvrtog retka (Mt 20,17-34).