Za ovu korizmu pazinski fratri predložili su jedan izazov. Pozivaju sve ljude da pročitaju Evanđelje po Mateju u cijelosti. Kroz izazov će svaku odvažnu dušu voditi svakodnevni poticaji, smjernice za čitanje teksta i njegovo tumačenje, razmatranje te prijedlog za molitvu. Čitatelji mrežne stranice Hrvatske katoličke mreže mogu svakodnevno pratiti izvadak iz e-duhovnih vježbi. U ovim e-duhovnim vježbama vodi nas fra Darko Tepert.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz korizmenih e-duhovnih vježbi 2020. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-duhovne vježbe za Android i iOS.
Mt 13,1-23
Uvod
Nakon Isusova Govora na gori i njegova Apostolskoga govora, pred tobom je početak trećeg od pet velikih govora koje nalazimo u Matejevu evanđelju. Ovaj se naziva Govor u prispodobama. Na njegovu početku Isus izlazi iz kuće i sjeda u lađu kako bi ga mnoštvo moglo čuti. Zamisli sada da si na obali mora i promatraš Isusa kako sjedi u lađi. Sprema se da ti počne govoriti. Iščekuješ njegovu riječ. Dopusti da ovo iščekivanje traje nekoliko trenutaka. Potom prijeđi na čitanje.
Čitanje (Mt 13,10-23)
Isus započinje ovaj govor prispodobom o sijaču. Nakon nje počinje odlomak koji ti je ovdje ponuđen za razmatranje. Pročitaj ga pažljivo.
I pristupe učenici pa ga zapitaju: »Zašto im zboriš u prispodobama?« On im odgovori: »Zato što je vama dano znati otajstva kraljevstva nebeskoga, a njima nije dano. Doista, onomu tko ima dat će se i obilovat će, a onomu tko nema oduzet će se i ono što ima. U prispodobama im zborim zato što gledajući ne vide i slušajući ne čuju i ne razumiju.«
»Tako se ispunja na njima proroštvo Izaijino koje govori:
Slušat ćete, slušati – i nećete razumjeti;
gledat ćete, gledati – i nećete vidjeti!
Jer usalilo se srce naroda ovoga:
uši začepiše,
oči zatvoriše
da očima ne vide,
ušima ne čuju,
srcem ne razumiju
te se ne obrate
pa ih izliječim.
A blago vašim očima što vide, i ušima što slušaju. Zaista, kažem vam, mnogi su proroci i pravednici željeli vidjeti što vi gledate, ali nisu vidjeli; i čuti što vi slušate, ali nisu čuli.«
»Vi, dakle, poslušajte prispodobu o sijaču. Svakomu koji sluša Riječ o Kraljevstvu, a ne razumije, dolazi Zli te otima što mu je u srcu posijano. To je onaj uz put zasijan. A zasijani na tlo kamenito – to je onaj koji čuje Riječ i odmah je s radošću prima, ali nema u sebi korijena, nego je nestalan: kad zbog Riječi nastane nevolja ili progonstvo, odmah se pokoleba. Zasijani u trnje – to je onaj koji sluša Riječ, ali briga vremenita i zavodljivost bogatstva uguše Riječ, te ona ostane bez ploda. Zasijani na dobru zemlju – to je onaj koji Riječ sluša i razumije, pa onda, dakako, urodi i daje: jedan stostruko, jedan šezdesetostruko, a jedan tridesetostruko.«
Dobro razmisli koja je svrha prispodoba prema prvome dijelu ovoga odlomka. Potom pročitaj tumačenje koje slijedi.
Nakon što su čuli prvu prispodobu, učenici dolaze Isusu s pitanjem o svrsi prispodoba. Iz Isusova odgovora postaje jasno da prispodobe ne služe da bi se mnoštvu olakšalo razumijevanje kraljevstva nebeskoga, nego upravo suprotno, da bi kraljevstvo nebesko ostalo tajna onima kojima još nije bilo namijenjeno da ga razumiju.
Pritom Isus navodi riječi iz Knjige proroka Izaije. Ondje, nakon što ga je Bog pozvao za proroka, Izaija čuje Božje riječi: „Idi i reci tom narodu: ‘Slušajte dobro, al’ nećete razumjeti, gledajte dobro, al’ nećete spoznati.’ Otežaj salom srce tom narodu, ogluši mu uši, zaslijepi oči, da očima ne vidi, da ušima ne čuje i srcem da ne razumije kako bi se obratio i ozdravio“ (Iz 6,9-10). Drugim riječima, proroku će se činiti da je njegovo prorokovanje uzaludno. Narod ga neće slušati i neće se obratiti. U Matejevu evanđelju koje slijedi grčki prijevod Staroga zavjeta koji se donekle razlikuje od hebrejskoga teksta, vidi se da će ih on na kraju unatoč nevjeri izliječiti. To je milost koja nadilazi ljudska ograničenja. Kad oni koji sada ne vjeruju prime milost vjere, i prispodobe će im postati razumljive.
Sada započinje tvoje razmatranje. Ako ti je potrebno, vrati se na odlomak iz Evanđelja i još jednom ga pročitaj. Razmisli što ono govori tebi osobno. Ostavi si za to dovoljno vremena. Nemoj žuriti. To je najvažniji dio tvoga razmatranja. Tek nakon toga prijeđi na sljedeći korak, na razmatranje koje ti je ponuđeno u nastavku.
Razmatranje
Ti se trudiš oko Božje riječi, nastojiš je ne samo čitati, nego i razumjeti. Zato prolaziš i kroz ova razmatranja, zato ulažeš svoje vrijeme i svoj napor. Možda ipak ima trenutaka u kojima dopustiš da Božja riječ prođe kraj tebe, da se ne zaustaviš pred njom i ne promisliš što ona za tebe znači. Možda, osobito dok slušaš na svetoj misi ili u drugim prigodama gdje se Božja riječ javno čita, tvoje misli odlutaju. Odluči danas da ćeš pokušati pažljivije slušati Božju riječ i da ćeš si uvijek, prije nego što je naviještena, reći: „Ovo mi govori Gospodin. I ovo govori baš meni.“
Sjeti se sada koje su ti Božje zapovijedi osobito teške. Ima li možda neka Isusova riječ za koju ti se čini da ju je u današnjem vremenu i u ovom društvu teško ili nemoguće vršiti? Kad pokušavaš iskreno živjeti prema evanđelju, s kojim se teškoćama susrećeš? Nailaziš li na nerazumijevanje, ismijavanje, prezir kod drugih ljudi? Mogu li te takve tuđe reakcije odvratiti od života po evanđelju i od nasljedovanja Isusa Krista? Odluči danas da ćeš, bez obzira na teškoće, ustrajati i da ćeš se u teškoćama sjetiti: „Gospodin me pozvao u vjeru i poslao da živim po evanđelju. On će mi dati snage.“
Razmisli sada o svojim svakodnevnim brigama. Što je ono što u tebi budi tjeskobu? To mogu biti financijski problemi, problemi u odnosima u obitelji, među rodbinom, sa susjedima ili poznanicima. To mogu biti teškoće na koje nailaziš na poslu ili u vršenju svojih obaveza. To može biti preopterećenost i nedostatak vremena. Katkad i trenuci odmora, trenuci uspjeha, trenuci zadovoljstva mogu dovesti do toga da zaboraviš na Boga i na njegovu riječ. Odluči danas da ćeš uvijek nastojati vršiti Božju riječ i da ćeš u svim brigama ili u trenucima razbibrige reći: „Gospodin mi je uputio svoju riječ i ona mi je važnija od svega.“
Molitva
U molitvi ponovno zamisli da si na obali mora dok Gospodin sjedi na lađi. Obrati mu se s pouzdanjem. Reci mu da želiš biti plodna zemlja.
Iznesi mu sve teškoće na koje nailaziš kod čitanja, slušanja i vršenja njegove riječi.
Ako si u razmatranju primijetio da te muči rastresenost kad čitaš ili slušaš njegovu riječ, zamoli ga za veću pozornost. Zamoli ga da uvijek budeš svjestan da ti on, tvoj Gospodin, govori.
Ako si u razmatranju primijetio da te od slušanja i vršenja njegove riječi mogu odvratiti nevolje na koje zbog toga nailaziš, moli ga da bude uza te, da bude tvoja podrška i snaga i da ti dade jakost i odvažnost.
Ako si u razmatranju primijetio da zbog svojih svakodnevnih obaveza zanemariš slušanje i vršenje njegove riječi, moli ga da te u takvim trenucima podsjeti na njezinu važnost.
Ako si u razmatranju primijetio da u trenucima odmora i zadovoljstva zaboravljaš na njegovu riječ, zamoli ga da te tada vrati čitanju i da trenutke mira iskoristiš i za osluškivanje njegove riječi.
Ako ti katkad Božja riječ ostaje tajna i nerazumljiva, zamoli ga da ti dade da je razumiješ.
Kao pripremu za sutrašnje razmatranje, danas tijekom dana pročitaj trinaesto poglavlje Matejeva evanđelja, od dvadeset i četvrtoga do četrdeset i trećega retka (Mt 13,24-43).