Za ovu korizmu pazinski fratri predložili su jedan izazov. Pozivaju sve ljude da pročitaju Evanđelje po Mateju u cijelosti. Kroz izazov će svaku odvažnu dušu voditi svakodnevni poticaji, smjernice za čitanje teksta i njegovo tumačenje, razmatranje te prijedlog za molitvu. Čitatelji mrežne stranice Hrvatske katoličke mreže mogu svakodnevno pratiti izvadak iz e-duhovnih vježbi. U ovim e-duhovnim vježbama vodi nas fra Darko Tepert.
U dogovoru s franjevcima iz Pazina, prenosimo isječke iz korizmenih e-duhovnih vježbi 2020. Ako već niste, svakako preuzmite mobilnu aplikaciju e-duhovne vježbe za Android i iOS.
Mt 1
Uvod
Danas započinješ razmatranje Evanđelja po Mateju. Jučer smo ti savjetovali da pročitaš cijelo prvo poglavlje. Ono će ti dati ozračje u kojem ćeš razmatrati odlomak koji ti danas donosimo. Prije nego što ga počneš čitati, pronađi prikladno mjesto i nastoj si rezervirati vrijeme. Stavi na sebe znak križa i neka i ovo i svako sljedeće razmatranje započne u ime Oca i Sina i Duha Svetoga.
Čitanje (Mt 1,18-25)
Prisjeti se jučerašnjeg čitanja cijelog prvog poglavlja Matejeva evanđelja. Za današnje razmatranje pročitaj još jednom dio toga poglavlja koji ti ovdje predlažemo. Čitaj polako i razmišljaj o pojedinostima. Nakon čitanja ostani neko vrijeme u tišini i promisli što taj tekst govori tebi osobno.
A rođenje Isusa Krista zbilo se ovako. Njegova majka Marija, zaručena s Josipom, prije nego se sastadoše nađe se trudna po Duhu Svetom. A Josip, muž njezin, pravedan, ne htjede je izvrgnuti sramoti, nego naumi da je potajice napusti. Dok je on to snovao, gle, anđeo mu se Gospodnji ukaza u snu i reče: »Josipe, sine Davidov, ne boj se uzeti k sebi Mariju, ženu svoju. Što je u njoj začeto, doista je od Duha Svetoga. Rodit će sina, a ti ćeš mu nadjenuti ime Isus jer će on spasiti narod svoj od grijeha njegovih.«
Sve se to dogodilo da se ispuni što Gospodin reče po proroku: Evo, Djevica će začeti i roditi sina i nadjenut će mu se ime Emanuel – što znači: S nama Bog!
Kad se Josip probudi oda sna, učini kako mu naredi anđeo Gospodnji: uze k sebi svoju ženu. I ne upozna je dok ne rodi sina. I nadjenu mu ime Isus.
Dopusti da nekoliko trenutaka ova riječ odjekuje, a onda pročitaj tumačenje koje slijedi.
Ovom odlomku prethodi Isusovo rodoslovlje. Isus je odmah predstavljen kao Krist, prema grčkom Hristos što znači ‘pomazanik’, a prijevod je hebrejske riječi mašija i aramejske mešiha, koja se može prevesti i Mesija. U Matejevu evanđelju katkad ovaj naziv ima opće značenje ‘mesija’, a katkad je već Isusov vlastiti naziv.
Od Abrahama do Isusa navedeno je triput po četrnaest naraštaja. Kad se na hebrejskom zbroji brojčana vrijednost slova kojima se piše ime David, dolazi se do broja četrnaest. Možda i Matej želi naglasiti ostvarenje obećanja koja je Bog dao Davidu, da će njegov potomak dovijeka kraljevati na njegovu prijestolju.
U ovom odlomku Josip je predstavljen kao ‘pravedan’. U Knjizi Postanka pravednima su nazvani Noa i Abraham. Noa svojom pravednošću ima priliku spasiti svoju obitelj od uništenja, a Abraham ima priliku spasiti svoga nećaka Lota i njegovu obitelj prilikom uništenja Sodome i Gomore. Josip ‘pravedni’ nezaobilazna je karika u vječnom spasenju svijeta.
Izraz ‘sastadoše se‘ označava spolni odnos. Rečenica ne znači da je nakon toga bilo spolnih odnosa, nego samo da je Isus začet bez spolnoga odnosa.
Josip Mariju ‘ne upozna‘ što znači da nije s njome imao spolni odnos.
Prema odredbama Staroga zavjeta muž je mogao ‘otpustiti’ ženu (usp. Pnz 22,19.29) i tako postati slobodan za novu ženidbu. Josip to želi učiniti potajno kako bi se izbjegle optužbe za preljub koje su povlačile i oštre kazne.
Ime Isus – Jehošua – znači ‘Gospodin spasva’.
Ime Emanuel – im-anu-el – na hebrejskom znači ‘s nama Bog’.
Sada započinje tvoje razmatranje. Ako ti je potrebno, vrati se na odlomak iz Evanđelja i još jednom ga pročitaj. Razmisli što ono govori tebi osobno. To je najvažniji dio tvoga razmatranja.
Razmatranje
Josip ‘pravedni’, koji u evanđeoskom tekstu prihvaća Božju volju i koji je poslušan njegovoj riječi, kao da ispravlja sve ono zlo koje je bilo prisutno u povijesti njegova roda. Zla djela prethodnih naraštaja nadilaze se vlastitim prianjanjem uz Boga. Prisjeti se povijesti svoje obitelji. Možda i u njoj ima nekih negativnih iskustava i sjećanja. Ovaj odlomak kaže ti da nisi podložan negativnoj povijesti, nego imaš priliku svojom odlukom za Boga, svojom poniznošću i pravednošću, svojim prihvaćanjem Božje milosti promijeniti tijek povijesti, pa i tijek povijesti svoje obitelji.
Pokušaj se ovih dana često sjetiti da je on S-nama-Bog, u svim tvojim životnim situacijama. Ako sagriješiš, sjeti se da te on došao spasiti od tvojih grijeha. Ako si u bilo kakvoj nevolji, sjeti se da je on tvoj Spasitelj.
Evo ti i nekoliko pitanja za razmišljanje.
Kakvo je tvoje poznavanje Staroga zavjeta? Ako misliš da je nedovoljno, što možeš učiniti da ga popraviš?
Kakva je tvoja pravednost?
Molitva
Danas moli Gospodina da doista živiš životom novog čovjeka koji je obnovljen u krštenju, Isusovom mukom, smrću i uskrsnućem.
Moli Gospodina da budeš sredstvo spasenja ljudi oko sebe.
Moli Gospodina da živiš novu pravednost koja polazi od ljubavi i milosrđa prema svim ljudima.
Moli Gospodina da budeš svjestan njegove prisutnosti u svakome trenutku svoga života.
Kao pripremu za sutrašnje razmatranje, danas tijekom dana pročitaj drugo poglavlje Matejeva evanđelja (Mt 2).