Dana 25. listopada 1991. godine odigrala se bitka za Tordince, mjesto kraj Vinkovaca koje je pored potpunog okruženja odolijevalo napadima gotovo mjesec dana.
Silovit napad je pokrenut iz smjera okolnih srpskih sela: Velike Mlake, Silaša, Pačetina i Ostrova. Branitelji su ga spremno dočekali i uništili i onesposobili devet tenkova i jedno borbeno-oklopno vozilo, dok je iz stroja je izbačeno oko 170 neprijateljskih vojnika. Ipak, u popodnevnim satima hrvatski branitelji su se povukli zbog nedostatka protuoklopnog naoružanja.
Na hrvatskoj strani bilo je mnogo ranjenih, a poginulo je i ubijeno ukupno 30 civila i 10 branitelja. Samo su dvije osobe od tog broja preminule od posljedica teškog ranjavanja u bolnici i pokopane su u Vinkovcima. Nakon provedenih ekshumacija iz primarnih i sekundarnih grobnica te na pojedinačnim lokacijama pokopano je 35 civila i branitelja. Još uvijek je nepoznata sudbina branitelja Vlatka Matanovića iz Antina, Vladimira Doležaka iz Vinkovaca i Borisa Gubića iz Zagreba.
Osim što su dio civila pobili, 11 stanovnika nesrpske nacionalnosti je psihički i fizički zlostavljano te potom prebačeno u logor Begejci u Srbiji. Istog dana napadnuta je i Jarmina koja se uspješno obranila, a u popodnevnim satima iz Mirkovaca, Cerića i s dobra Henrikovci napadnut je Nuštar. I taj su napad branitelji odbili uz tri uništena tenka JNA.
Za vrijeme rata pojavio se podatak o 208 žrtava u masovnoj grobnici pred crkvom u Tordincima. Ta informacija koja se pojavila u Večernjem listu u svibnju 1992. godine poslužila je u propagandne svrhe, a u dijelu medija pogrešna vijest se nastavlja i dalje širiti. Naime, u boju za selo Tordince poginulo je oko 170 četnika, rezervista i redovnih vojnika JNA i pobunjenih Srba. Nakon okupacije JNA je provela asanaciju terena oko sela i prikupila sve mrtve ispred katoličke crkve. Nakon prepoznavanja JNA je odvojila sve svoje poginule i odnijela ih za Srbiju, a domaće pobunjene Srbe su pokapali po okolnim srpskim selima.
Branitelja Tordinaca i civila hrvatske nacionalnosti poginulih u selu koji su prikupljeni prilikom asanacije terena je bilo 29. Iz sela Tordinci poginulo je tijekom okupacije i troje civila srpske nacionalnosti koji su odmah sahranjeni u selu. Tako se došlo do brojke od 208, a svjedok je bio matičar iz sela Tordinci koji je uspio doći na slobodni teritorij Republike Hrvatske tek u svibnju 1992. godine.
Na temelju iskaza preživjelih, sudac Županijskog suda u Vukovaru donio je u svibnja 1999. naredbu o ekshumiranju posmrtnih ostataka u mjestu Tordinci. Kod župnog ureda srušene crkve izvađeno je samo pet tijela koja su naknadno identificirana, a u grobnici su pronađene i kosti životinjskog porijekla. Tijekom 2004. Vladin ured za zatočene i nestale nastavio je iskapanja te je u nekoliko masovnih i individualnih grobnica nadomak Tordinaca pronađeno još nekoliko desetaka posmrtnih ostataka poginulih.
Borna Marinić magistar je povijesti koji se niz godina bavi temom Domovinskog rata. Od 2013. uređuje i vodi Facebook stranicu Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat. Autor je više knjiga i dokumentarnih filmova na temu Domovinskog rata, a kao novinar radio je dvije godine u HRT-ovoj emisiji TV Kalendar. Od ožujka 2019. uređuje i vodi emisiju Domoljubne minute na Hrvatskom katoličkom radiju. Vlasnik je obrta CroHis kojim promiče vrijednosti Domovinskog rata.